Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Polsko chce fúzí PKO a PZU vytvořit finančního giganta

ČTK: Polsko chce fúzí PKO a PZU vytvořit finančního giganta

19.07.2007 15:54
Autor: ČTK

Varšava 19. července (ČTK) - Polsko chce vytvořit spojením největší domácí banky PKO a jedničky na pojišťovacím trhu PZU giganta domácího finančního trhu. Řekl to dnes polský premiér Jaroslaw Kaczyński. Nový "šampión" by byl většinově vlastněn státem.

"Chceme vytvořit subjekt, který bude pramenem síly," řekl Kaczyński na tiskové konferenci. "Ti, kdo si myslí, že kapitál nemá národnost, se mýlí," dodal.

Polské vlády již dříve často diskutovaly o možnosti vytvořit z PZU a PKO "národního šampióna", který by byl na domácím trhu schopen účinně konkurovat expandujícím finančním institucím ovládaným zahraničními vlastníky. Analytici však upozorňují, že fúze obou společností nebude snadná, zejména s ohledem na vlastnické spory vlády s menšinovým akcionářem PZU, nizozemskou společností Eureko.

"Není to nová myšlenka. Slyšeli jsme to již mnohokrát. Základní problém je stále stejný - nejasná vlastnická situace polské pojišťovny," řekl agentuře Reuters analytik Bank Zachodni WBK Marek Juras.

Eureko vede s polskými vládami spory od té doby, co v roce 1999 koupila na PZU 33 procent akcií. Eureko se domáhá splnění údajného vládního slibu prodat firmě na PZU většinu a uvést akcie pojišťovny na burzu.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.05.2026
15:56FAO: Světové ceny potravin v dubnu třetí měsíc za sebou rostly
14:46Tržby Toyoty byly loni rekordní, zisk ale kvůli americkým clům klesl o 19,2 pct.
14:39JPMorgan: Proč slabá rally může akciím paradoxně pomoci  
12:23Perly týdne: Dobrá kombinace pro akcie a testování Fedu
10:37PODCAST Trhy & Bohatství: Jediná česká firma na londýnské burze. Martin Vohánka o budoucnosti dopravy a proměně Eurowag
9:22Tržby nad očekávání, zisk pod tlakem. MercadoLibre obětuje ziskovost ve prospěch expanze, akcionářům se to nelíbí
8:51Pražská burza zavřená. Svět sleduje Írán, Trumpa a britské volby  
6:15Gundlach: Na zlatu přijde lepší bod vstupu, sazby půjdou letos spíš nahoru než dolů
07.05.2026
22:01Divoké povýsledkové reakce v US  
17:18Příběh, v němž je S&P 500 na 16 000 bodech
15:50Ferguson: Nařčení, kterým Powell čelí, nejsou žádné detaily. Zůstává, aby se vše vyřešilo
14:31Vyšší inflace s ČNB nepohnula. Úroková sazba zůstává na 3,5 procenta
13:32Morgan Stanley: Zisky technologických firem přebíjí obavy z geopolitiky. Odhady pro rok 2026 rostou  
12:18Goldman Sachs: Americká ekonomika neuvěřitelně odolná, nesnažte se nyní časovat akciový trh
11:26Vlna optimismu v Evropě slábne, akciové trhy se konsolidují. Koruna před ČNB sílí  
11:12Čtvrtletní zisk Shellu kvůli vyšším cenám ropy a plynu vzrostl o 24 procent
11:00Arm naráží na výrobní limity u nových AI čipů, akcie padají i přes rekordní tržby
10:30Korunové ETFko na světové akcie má ode dneška eurovou sestru. Novinky pro české investory přinesou následující týdny
9:03Rozbřesk: Jak vyzní dnešní zasedání ČNB? Centrální bankéři by nejraději Írán „vyseděli“
8:53ČNB rozhodne o sazbách, nová naděje mezi USA a Íránem a Fed varuje před inflací  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university