Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nezaměstnanost ve 2. čtvrtletí: desetileté minimum

Nezaměstnanost ve 2. čtvrtletí: desetileté minimum

03.08.2007 9:21
Autor: David Marek

Komentář doplněn
Zaměstnanost v české ekonomice ve 2. čtvrtletí letošního roku meziročně stoupla o 1,8 procenta na 4.914 tis. osob. Míra nezaměstnanosti (podle metodiky ILO) klesla ve srovnání s loňským rokem o 1,8 procentního bodu na 5,3 procenta a dosáhla nejnižší úrovně od 3. čtvrtletí 1997. Míra zaměstnanosti stoupla na 55,6 procenta z 55,1 procenta loni ve 2. čtvrtletí.

Výběrové šetření pracovních sil, z něhož vychází dnes zveřejněné informace o (ne)zaměstnanosti nabízí trochu jiná data než pravidelné měsíční zprávy ministerstva práce a sociálních věcí o nezaměstnanosti, nabízí však nejdelší metodicky jednotnou časovou řadu. A ta nám dovoluje říci, že nezaměstnanost klesla na nejnižší hodnotu v posledních deseti letech.

K poklesu nezaměstnanosti rovným dílem přispěl hospodářský růst a snížení strukturální složky nezaměstnanosti. Rychle rostoucí ekonomika vytváří nové pracovní příležitosti a pomáhá zvyšovat zaměstnanost. Tato pravda patří mezi nejspolehlivější v ekonomii a platí i v českém hospodářství. Kromě toho ovšem klesá strukturální nezaměstnanost, tedy ta složka nezaměstnanosti, které není spojena s hospodářským cyklem ale s překážkami na trhu na trhu práce v podobě mobility pracovních sil, zdanění práce, nesouladu poptávky a nabídky v regionech a oborech apod. Pokles strukturální nezaměstnanosti může souviset s přílivem investic v posledních letech, který přispěl ke změně struktury české ekonomiky, a populačními změnami včetně zvyšování vzdělanosti a kvalifikace. Snížení strukturální nezaměstnanosti potvrzuje i pokles dlouhodobé nezaměstnanosti (1 rok a déle) o 55,6 tis. osob. Co platí pro českou ekonomiku jako celek, nemusí pravda v jednotlivých regionech. Například na Vysočině se míra nezaměstnanosti ve 2. čtvrtletí nesnížila.

K poklesu nezaměstnanosti přispěly nejvýrazněji zpracovatelský průmysl a služby. Naopak již tak nízký podíl zemědělství na zaměstnanosti se ještě snížil. Ve 2. čtvrtletí se zvýšily jak stavy zaměstnanců tak počty živnostníků.

Snad jedinou nepříznivou informací je pokles míry ekonomické aktivity (podíl počtu osob pracujících či si hledajících práci na celkové populaci v produktivním věku). Tento ukazatel klesl na 58,7 procenta z 59,2 procenta loni ve 2. čtvrtletí.

Míra nezaměstnanosti (podle ILO) by měla podle našeho odhadu letos klesnout na 5,5 procenta z loňských 7,1 procenta. V příštím roce očekáváme díky příznivému hospodářskému vývoji její pokles na 5,1 procenta.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  9:00CZ - PPI, y/y
  13:00Manchester United Plc (09/19 Q1)