Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Tlustý a spol. pochybují, že Topolánek považuje dohodu za platnou

ČTK: Tlustý a spol. pochybují, že Topolánek považuje dohodu za platnou

20.8.2007 14:38
Autor: ČTK

Praha 20. srpna (ČTK) - Poslanec ODS Vlastimil Tlustý a jeho kolegové Jan Schwippel a Juraj Raninec jsou prý připraveni dodržet dohodu o reformě financí, kterou v neděli uzavřeli s premiérem Mirkem Topolánkem (ODS). V prohlášení, které dnes poslali ČTK, ale tito poslanci současně vyjádřili pochybnosti o tom, zda ji za platnou považuje i Topolánek. Tlustého, Ranince a Schwippela rozladil premiérův otevřený dopis nazvaný Rebelům v ODS, který dnes uveřejnila Mladá fronta Dnes.

Premiér v něm nejen na tyto tři poslance apeluje, aby reformu podpořili. "Na našich předvolebních plakátech stálo Společně, ne Sleva na dani. Lidem se těžko vysvětluje, proč bychom tento nutný první krok neměli udělat společně. Vlastimile Tlustý a spol., věřím, že nechcete vstoupit do dějin jako rebelové bez příčiny," píše mimo jiné předseda vlády a ODS.

Připomíná závazky ODS a varuje před neschválením reformy. "Jane Schwippele, jak asi bude pokračovat budování Malého a silného státu, když kvůli vlastní nejednotě pustíme opět k moci ČSSD a případně KSČM? Jak tímto pomůžeme střední třídě - spokojí se s vysvětlením, že jsme se nedohodli na jedné odečitatelné položce?" uvádí mimo jiné premiér.

Tlustého, Schwippela a Ranince jeho text rozladil. "V reakci na otevřený dopis předsedy vlády uveřejněný v dnešním vydání Mladé fronty Dnes: Tímto vyjádřením jsme překvapeni a zklamáni. Naši nedělní dohodu jsme dodrželi a jsme nadále připraveni ji dodržet. Máme však určité pochybnosti, zda je tato dohoda druhou stranou stále vnímána jako platná," napsali poslanci.

Sněmovna má o reformě rozhodnout již v úterý. Vzhledem k tomu, že ČSSD a KSČM balík daňových, sociálních a zdravotních změn odmítají, nemůže si koalice dovolit početnější skupinu rebelů ve vlastních řadách. O reformě budou dnes znovu jednat i koaliční lídři. Den před hlasováním dolní komory se pokusí docílit kompromisu, který by vyhověl i vnitrokoaličním kritikům.

Momentálně jde hlavně o daňovou část reformy, k níž má výhrady právě skupina poslanců ODS v čele s Tlustým. Vadí jim, že reforma ve znění koaliční dohody z minulého týdne by v roce 2009 daňové zatížení některých lidí meziročně zvýšila. V neděli dopoledne se Tlustý s premiérem dohodli na kompromisu. Podle dnešních Lidových novin ale Tlustý v neděli odpoledne své požadavky na slevy na daních pro rok 2009 vystupňoval.


Váš názor
 •  
  20.8.2007 15:30

  Stejně by mne zajímalo, jaký pozitivní význam pro ekonomiku státu má snižování daní poslancům, vládě a jiným úředníkům a funkcionářům, jejichž platy dvoj až čtyřnásobně převyšují průměrný plat. A těchto lidí je podstatně více než těch, kteří svůj vysoký plat vydobyli v "potu tváře" a zaslouží si to.
  původnízvědavec
  •  
   20.8.2007 15:57

   pokud pominu poslance: jaký má vliv na ekonomiku snižování daňové zátěže lidem, jejichž platy několikanásobně převyšují průměrný plat ? Ano, můžeme chtít, aby všichni měli zase stejně a každého kdo má více jednoduše sejmeme. To znamená, nechceme tu špičkové vývojové centra, regionální managementy apod. Přejmě si, aby (nejen) deset nejbohatších lidí "přeneslo" své podnikání mimo českou republiku, aby jestliže se koncern bude rozhodovat o umístění nadnárodní centrály nebo vývojového centra, tak aby ji umístil třeba na Slovensku, protože ty lidi v česku ďaňově neutáhne.
   Piki
   • no, přál bych si
    20.8.2007 17:04

    aby se našla strana, které by zajistila stejnou podporu českým firmám, jako mají zahraniční investoři. Naše firma nikdy nedostala od státu ani korunu. O podpoře si můžeme nechat od českých úřadů zdát a žádost o podporu z EU jsme vzdali, protože jen její podání vyžaduje vyjádření českého úředníka. Záruční a rozvojová banka dává přednost projektům za desítky mil. Kč . Osobně mi je jedno , jestli budeme platit 20 nebo 19% . ODS má plno řečí o podpoře malých a středních firem vždy těsně před volbami ,ale skutek-utek. Je to jako divadelní kulisy - z jedné strany barevná lesklá reforma a z druhé strany život firem.
    Dave
 • vzpamatuj se
  20.8.2007 15:00

  Topolánku, jako volič ODS ze střední třídy jsem dal hlas díky reformě a to převážně výraznému snížení daní a výdajů. Podívej se tedy sobě do huby - daně chceš zvyšovat a ta superhrubá daň, kdy platím daň z toho co nemám je kulišárna 1.třídy. Podívejte se hlavně na vaše nezdaňované paušály a dej si to s Kalouskem dohromady. To Tvý strašení socanama a komoušama je taky takové divné - aby nám oni pak po tobě ty daně nesnižovali !!!
  milan brno
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data