Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Tošovský údajně přijal kandidaturu do čela MMF

ČTK: Tošovský údajně přijal kandidaturu do čela MMF

22.8.2007 8:18
Autor: ČTK

Praha 22. srpna (ČTK) - Exšéf České národní banky a bývalý premiér Josef Tošovský údajně přijal kandidaturu na post výkonného ředitele Mezinárodního měnového fondu (MMF). Informují o tom dnešní Hospodářské noviny s odvoláním na zprávu tiskového oddělení současného Tošovského působiště, Banky pro mezinárodní platby. Agentura Reuters v úterý v noci uvedla, že podle zdrojů z MMF si Tošovský "přeje být považován za kandidáta (na post výkonného šéfa fondu)". Ekonoma chce podle dostupných informací na druhého oficiálního kandidáta do funkce nominovat Rusko.

"Soudíme, že pan Tošovský byl nominován na post ředitele MMF a tuto nominaci odpoledne přijal," potvrdilo deníku v úterý tiskové oddělení basilejské banky.

O tom, že Moskva hodlá do čela fondu prosadit českého zástupce, informovala v úterý jako o spekulaci londýnská nevládní organizace Bretton Wood Project a Regionální Televizní Agentura. V úterý v noci zprávu přinesla také agentura Reuters s odvoláním na zdroje z MMF.

Podle britské organizace měl o plánu Rusů hovořit jihoafrický ministr financí Trevor Manuel na schůzce se svými protějšky z ostatních afrických států.

Podle HN chce Rusko nominací Tošovského, který má mezi finančníky dobrou pověst, "vrazit klín" mezi země Evropské unie. Nejvyšší post totiž v posledních letech obsazovali výhradně kandidáti z velkých západoevropských zemí.

Z Česka by Tošovský zřejmě politickou podporu nezískal. "Pan Tošovský není kandidátem České republiky. Budeme ctít závěry Rady ministrů hospodářství a financí EU, která nominovala pana Strausse-Kahna," řekl v úterý serveru Aktuálně.cz ministr financí Miroslav Kalousek.

Volba nového šéfa MMF se uskuteční kvůli odstoupení Španěla Rodriga Rata. Ten post zastává od roku 2004 a jeho funkční období by trvalo do roku 2009. Rato se však z osobních důvodů rozhodl rezignovat.

Tošovský se stal guvernérem ČNB poprvé v lednu 1993 a tuto funkci zastával do prosince 1997. Tehdy jej prezident Václav Havel odvolal, aby ho od ledna do července 1998 pověřil vedením vlády. Do křesla šéfa ČNB usedl Tošovský na šest let v červenci 1998. Letos v únoru Mladá fronta Dnes uvedla, že spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností. Tošovský to popřel.

Vizitka Josefa Tošovského, možného kandidáta na post šéfa MMF:

Datum a místo narození: 28. září 1950 v Náchodě
Vzdělání: zahraniční obchod na Vysoké škole ekonomické (1973), krátká zahraniční stáž ve Velké Británii (1977), stáž ve Francii (1980)
Účast v politice: člen Komunistické strany Československa (1976-1989), od listopadu 1989 nestraník; premiér České republiky (prosinec 1997-červenec 1998)
Kariéra: pracovník Státní banky československé (SBČS; 1973-1984), ekonom londýnské pobočky Živnostenské banky (1984-1985), poradce předsedy SBČS (1985-1989), náměstek ředitele londýnské pobočky Živnostenské banky (1989), předseda a později guvernér SBČS (leden 1990-prosinec 1992), guvernér České národní banky (leden 1993-prosinec 1997, červenec 1998-listopad 2000), předseda Institutu pro finanční stabilitu v Basileji (od prosince 2001)
Ostatní:
- do čela československé centrální banky jej uváděl tehdejší ministr financí Václav Klaus a zpočátku měl Tošovský jeho podporu, později se ale mezi nimi objevily vážné neshody, které se ještě prohloubily, když byl Klaus předsedou české vlády
- Tošovský ve svých polistopadových životopisech neuváděl, že byl dlouholetým členem KSČ, když tuto informaci v březnu 1998 zveřejnil časopis Týden, prohlásil tehdejší premiér své členství v KSČ za notoricky známou věc
- letos v únoru přinesla Mladá fronta Dnes informace o Tošovského kontaktech s komunistickou Státní bezpečností (StB), pro ekonomickou rozvědku tehdy jako poradce šéfa SBČS vypracoval řadu analýz; Josef Tošovský k tomu prohlásil, že "nikdy nespolupracoval s tajnou politickou policií StB a nepředával jí žádné důvěrné informace"
- v Mezinárodním měnovém fondu (MMF) působil už z titulu své funkce šéfa centrální banky jako jeden z guvernérů; v roce 2000 se ucházel o místo viceprezidenta Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD), kandidaturu ale stáhl kvůli průtahům ve výběru.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data