Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
WEF: Konkurenceschopnost české i slovenské ekonomiky klesá

WEF: Konkurenceschopnost české i slovenské ekonomiky klesá

31.10.2007 12:34
Autor: ČTK

Ženeva 31. října (ČTK) - Česká republika je méně konkurenceschopná, než byla před rokem, a podobně je na tom i sousední Slovensko. Ukázala to zpráva s názvem The Global Competitiveness Report 2007-2008, kterou dnes v Ženevě zveřejnilo Světové ekonomické fórum (WEF). První jsou letos Spojené státy, které odsunuly na druhou příčku Švýcarsko.

Česká republika si pohoršila o čtyři místa a z loňského 29. místa spadla na 33. příčku. Podobně Slovensko je letos 41., zatímco v loňském žebříčku bylo na 37. místě.

"Spojené státy potvrzují pozici nejvíce konkurenceschopné ekonomiky na světě," uvádí zpráva. Spojené státy mají především efektivní trhy, ale i sofistikovanou podnikatelskou komunitu. Kromě toho disponují impozantní kapacitou pro technologickou inovaci, která existuje v prvotřídním systému univerzit a výzkumných pracovišť, dodávají autoři zprávy.

V regionu střední a východní Evropy má nejvíce konkurenceschopnou ekonomiku Estonsko, které je na 27. místě, i když proti loňsku si o dvě příčky pohoršilo. Za Českem i Slovenskem zůstalo Maďarsko i Polsko, s velkým odstupem se umístily obě balkánské země, které jsou nově v Evropské unii, tedy Bulharsko a Rumunsko.

V letošním ročníku je celkem 131 zemí, což je rekord. Při výpočtu indexu se berou v úvahu statistické údaje, záleží ale i na výsledcích šetření, které provádí WEF spolu s partnerskými instituty. Ředitelé firem, o jejichž názory se šetření opírá, posuzují úroveň legislativy, nezávislost soudů, ochranu duševního vlastnictví, ale i korupci.

"V nejistém globálním finančním prostředí je důležitější než kdykoli předtím, aby jednotlivé země sáhly k takovým opatřením, která podpoří růst a jejich další rozvoj," poznamenal zakladatel a předseda WEF Klaus Schwab. WEF index globální konkurenceschopnosti vyvinul ve spolupráci s profesorem Kolumbijské univerity Xavierem Salou-i-Martinem a poprvé ho představil v roce 2004.


Země s nejvíce konkurenceschopnou ekonomikou: 

POŘADÍ* ZEMĚ INDEX
1. (6.) USA 5,67
2. (1.) Švýcarsko 5,62
3. (4.) Dánsko 5,55
4. (3.) Švédsko 5,54
5. (8.) Německo 5,51
6. (2.) Finsko 5,49
7. (5.) Singapur 5,45
8. (7.) Japonsko 5,43
9. (10.) Velká Británie 5,41
10. (9.) Nizozemsko 5,40
...
18. Francie 5,18
...
27. (25.) Estonsko 4,74
...
33. (29.) Česká republika 4,58
34. Čína 4,57
...
38. (40.) Litva 4,49
...
41. (37.) Slovensko 4,45
...
45. (36.) Lotyšsko 4,41
...
47. (41.) Maďarsko 4,35
...
51. (48.) Polsko 4,28
52. Mexiko 4,26
...
58. (62.) Rusko 4,19
...
73. Ukrajina 3,98
74. Rumunsko 3,97
...
79. Bulharsko 3,93
...
131. Čad 2,78

    Poznámka: * = v závorkách pořadí v předchozím roce
    Zdroj: Světové ekonomické fórum

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.02.2026
22:00Wall Street stagnovala při absenci nových zpráv  
17:26Investované stovky miliard dolarů a pár procentních bodů požadované návratnosti
16:03Invesco: Zlato pohání investiční poptávka, fundamenty slábnou. Férová cena je na 3 500 USD
15:32Paramount má sedm dní na to, aby přesvědčil Warner Bros. Mluví se o 31 dolarech za akcii
13:31Muskovy SpaceX a xAI soutěží v tajném programu Pentagonu na autonomní rojové drony
13:02Ztrácí dolar punc bezpečného přístavu? Podle Deutsche Bank velí rizika spojená s AI
11:42Nové pražské byty zdražily koncem roku 2025 meziročně o 3 procenta
11:33Kung-fu či salta. Čínští humanoidi ovládli nejsledovanější pořad v Číně k oslavám Nového roku
11:01Investoři vyhlížejí novou inspiraci. Evropské akcie i dluhopisy lehce stoupají  
10:31Těžař BHP nabírá nový směr. Měď poprvé tvoří většinu zisku, akcie na novém maximu  
8:52USA a Írán budou jednat v Ženevě, BHP těží z růstu cen kovů a SpaceX a xAI v užším výběru Pentagonu  
8:42Rozbřesk: Silný leden pro hypotéky. Nemovitostní trh zůstane napjatý i letos
6:19FX Strategie: Inflační ne-překvapení a jestřábí ČNB podpořily korunu, může americký HDP nalomit dolarové medvědy?  
16.02.2026
17:58PODCAST Týdenní výhled: Nečitelná AI nyní pohání tržní rotaci, Big Tech ji ale ustojí  
17:13Prohodí se dlouhodobě výkony amerických a neamerických trhů?
15:56Goldman Sachs: Je dobrý okamžik využít poklesu Microsoftu. Nvidia dál tahounem AI boomu  
14:05AI euforie skončila. Na trhu nyní panují dvě protichůdné obavy  
11:18Švédsko kvůli geopolitickým změnám zvažuje zavedení eura
11:11Opatrně pozitivní start týdne v Evropě  
10:36Koncern Volkswagen hodlá do konce roku 2028 snížit náklady o pětinu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Empire State Manufacturing index