Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EUR/USD se drží v blízkosti životních maxim, forint mírně oslabil... přehled devizových zpráv

EUR/USD se drží v blízkosti životních maxim, forint mírně oslabil... přehled devizových zpráv

06.11.2007 9:18
Autor: 

Česká koruna včera oscilovala v desetihaléřovém pásmu, když trh nijak nevzrušily zprávy z globálních trhů. Měnový pár EUR/CZK se sice včera vydal otestovat psychologickou rezistenci na úrovni 27,0, avšak poté, co ji neprorazil se otočil zpět a uzavíral den na hodnotě 26,95.
Dnešek bude z hlediska dat zcela nezajímavý a to jak doma tak i ve světě. Koruna tak bude těžko hledat impulsy k většímu pohybu. Jediným faktorem, který by mohl kurzem pohnout, by mohla být aktivita na měnovém páru USD/CZK, který opět testuje historická minima (18,5).

Americký dolar navzdory dobrým pátečním statistikám z trhu práce a přísněji naladěnému Fedu stále nemůže najít pevnou půdu pod nohama. Ztráty v americkém bankovní sektoru zdá se hrají na eurodolarovém trhu hlavní roli, takže euro má stále navrch.
Dnes ráno měnový pár EUR/USD opět překročil hranici 1,45 a je na dostřel historických maxim 1,4525. Uvidíme, zdali trh bude schopen tuto hranici prorazit. Pochybujeme však, že nová data – přicházejí tentokrát výhradně z Evropy – by tento pokus mohla výrazněji podpořit. Vše o sentimentu, který zůstává pro dolar negativní.

Slovenská koruna zažila v pondelok ďalšiu pokojnú seansu s pohybom kurzu v rámci 10-halierového pásma. EUR/SKK sa posunul zhruba z úrovne 33,33 na 33,22 bez výraznejších impulzov. Domáci ekonomický kalendár je aj dnes prázdny. Iba na peňažnom trhu sa koná pravidelný repotender NBS. V stredu je na programe rokovanie vlády a v druhej polovici týždňa čísla z priemyslu a zahraničného obchodu. Dnes čakáme opäť pokojný deň. Koruna bude najmä pod vplyvom externých faktorov. Avšak aj globálny kalendár je relatívne prázdny. EUR/SKK tak bude nasledovať najmä EUR/PLN a pohyb kurzu eurodolára.

Zlotý v pondělí mírně posílil, po úvodních EUR/PLN 3,6485 uzavíral na 3,6450. Oč klidněji bylo na ekonomické, o to živěji bylo na politické scéně. Poprvé zasedal nový Sejm, prezident přijal demisi vlády a nyní má 15 dnů na jmenování nového premiéra. Ministerstvo financí také odhadlo říjnovou inflaci na 3,0 %, tj. nejvýše za posledních 2,5 roku, a zvýšilo tak očekávání dalšího růstu sazeb
Dnešek je bez čerstvých dat. Zlotý by tak měl čekat na další impulzy, které by další vývoj naznačily. Včerejší odhad inflace může zlotý ještě zpočátku podpořit, pokud se však nezmění nálada na střední Evropu, mohla by se polská měna obchodovat v užším pásmu kolem současných hodnot.

Forint začátkem týdne oslabil, po ranních EUR/HUF 252,10 končil na 252,80. Domácí scéna byla bez výraznějších událostí, a tak lze oslabení měny připsat pouze dorovnání vývoje po dlouhém víkendu. Pokles měny přitom dočasně zastavilo oznámení agentury Fitch, že zvyšuje výhled země z negativního na stabilní.
Ani dnes nejsou na pořadu nové statistiky. Forint tak bude záviset na vývoji okolních měn, předpokládáme stagnaci kolem EUR/HUF 253,00.

(ČSOB - Denní finanční zpravodaj)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.06.2026
9:12První velká akvizice pod Abelovým vedením. Berkshire kupuje developera Taylor Morrison za 6,8 miliardy USD
9:08Rozbřesk: Koruna vyčkává na inflaci a mzdy, nižší ceny ropy a averze k riziku pomáhá euru
8:56Explosia může změnit majitele, ČEZ pořádá Valnou hromadu a Nvidia útočí na trh s PC  
6:09Krugman: Po celním a íránském šoku se znatelně změnila očekávání a sentiment
31.05.2026
10:06Víkendář: Jak může umělá inteligence měnit chování investorů a ovlivňovat finanční stabilitu
30.05.2026
9:57Víkendář: Fakta jsou druhořadá, u lidí rozhodují emoce
29.05.2026
17:07Deflační poučení a smrt slepice, která snáší zlatá vejce
16:05Atraktivita stříbra je po loňské rally pryč. Vysoké ceny způsobily erozi poptávky, pokles může pokračovat
14:45SpaceX snižuje cílovou valuaci před IPO po zpětné vazbě investorů
13:19Perly týdne: Otevřené dveře pro růst zlata a elektrické Ferrari
11:44Braňo Soták k výsledkům Dellu: AI cyklus neřekl poslední slovo, poslední kvartály naznačují opětovnou akceleraci  
11:42Philip Morris ČR snížil dividendu na 1100 Kč na akcii
10:42HDP zpomalilo na začátku roku kvůli zahraničnímu obchodu, mzdy jsou překvapivě silné
10:30Dell se dál veze na vlně AI. Akcie po výsledcích vyskočily až o 40 procent
10:12Prodloužené příměří posílá ropu dolů, akcie v Evropě reagují vlažně  
9:25Umělá inteligence odhaluje tajemství stovky let starých šifrovaných textů
9:08Rozbřesk: Adopce AI zdražuje počítačovou techniku a nečekaně tlačí jádrovou inflaci vzhůru
8:54Wall Street na maximech díky naději na příměří USA–Írán, evropské futures jsou smíšené  
6:05Bernstein: Kupuj vše, co potřebuje AI. Prodávej to, co AI může dělat
28.05.2026
22:01Nasdaq překonává historické maximum  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30CZ - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
16:00USA - Index ISM v průmyslu