Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EK: V příštích letech v ČR zpomalí růst HDP, ale zvýší se inflace

EK: V příštích letech v ČR zpomalí růst HDP, ale zvýší se inflace

09.11.2007 11:59
Autor: ČTK

Brusel 9. listopadu (zpravodaj ČTK) - Evropská komise dnes zvýšila odhad růstu českého HDP pro letošek na 5,8 procenta. Na jaře přitom předpovídala růst 4,9 procenta. V následujících dvou letech pak ale ČR čeká zpomalení růstu hospodářství k úrovni kolem pěti procent. V podzimní prognóze EK rovněž zvýšila odhad růstu spotřebitelských cen. Na jaře předpovídala, že inflace v ČR letos bude 2,4 procenta a v roce 2008 pak 2,9 procenta, teď to odhaduje na tři procenta letos a 3,8 procenta příští rok.

Loni česká ekonomika vzrostla o rekordních 6,4 procenta. I přes výrazné zvýšení odhadu proti jarní prognóze je EK v odhadu růstu HDP pro letošek mírně pesimističtější než české ministerstvo financí, které na konci října odhad zvýšilo na 5,9 procenta. Česká národní banka pak podle posledního výhledu letos ekonomický růst předpokládá na 5,8 až 6,6 procenta. V příštím roce čeká, že ekonomika poroste o 3,9 až 6,1 procenta.

Letošní růst podle EK táhla zejména silná spotřebitelská poptávka. Velký nárůst v tom, že lidé více utrácejí, souvisí s řadou faktorů - například zvyšujícími se platy, snižující se nezaměstnaností či mírnou inflací. Nejvíce k růstu přispívá průmyslová výroba, zejména pak produkce automobilů, elektroniky či dopravních zařízení.
 
Očekávaný pokles v letech 2008 až 2009 souvisí s předpokládaným snížením příjmů z daní, které bude souviset s balíčkem ekonomických reforem a dalších škrtů v rozpočtu pro příští rok.

Množství lidí bez práce by mělo v ČR podle EK postupně klesat. Letos by nezaměstnanost měla být 5,9 procenta, v roce 2008 pak 5,4 procenta a v následujícím roce by měla klesnout na pět procent. České ministerstvo práce a sociálních věcí přitom ve čtvrtek sdělilo, že míra nezaměstnanosti v Česku v říjnu klesla na 5,8 procenta ze zářijových 6,2 procenta. Šlo o nejnižší údaj za posledních devět let.

Podzimní prognóza Evropské komise pro ČR (údaje v procentech)
    -------------------------------------------------------------

    

ukazatel 2006 2007 2008 2009
HDP 6,4 5,8 5,0 4,9
Inflace 2,1 3,0 3,8 3,2
Deficit veřejných financí - 2,9 - 3,4 - 2,8 - 2,7
Nezaměstnanost 7,1 5,9 5,4 5,0


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.07.2026
9:21Víkendář: Greenspan se evidentně mýlil, akcie nebyly v roce 1996 nijak nadhodnocené
10.07.2026
17:39Nemělo by se nyní více mluvit o nesprávném monetárním kurzu?
16:08Bylo by nebezpečné vědět, proč centrální banky jednají tak, jak jednají?
14:10Analytici otáčejí. Očekávání zisků evropských firem rostou nejrychleji za dva roky  
12:22Perly týdne: Červená karta pro Američany a klesající dynamika akcií malých firem
11:02Volkswagen spouští jednu z největších proměn ve své historii. Omezí výrobu i nabídku modelů
10:51Techy korigují včerejšek, ale trhy mezitím podporuje obnovení jednání s Íránem  
10:41ExxonMobil může těžit z návratu geopolitických rizik. Má prostor pro růst akcií  
9:24O easyJet se rozhořel boj. Apollo nabídlo víc než konkurence a získalo podporu vedení
9:01Rozbřesk: Polská centrální banka drží sazby, Glapiński se nebrání podzimnímu snížení
8:54Babiš otevřel debatu o IPO Letiště Praha, ČNB varuje před návratem inflace a optimismus kolem AI se vrací  
6:04Nejvýnosnější akciový trh roku? Jižní Koreu sesadila Nigérie
09.07.2026
17:25Pracují nyní trhy pro Fed nebo proti němu? A jak dopadnou testy nových monetární myšlenek?
16:06Existují skutečně důvody pro zvedání sazeb?
14:14SK Hynix míří na Nasdaq. O jeden z největších burzovních debutů v historii je obrovský zájem  
14:01Nápojový kolos PepsiCo zvýšil čtvrtletní zisk, u růstu tržeb překonal odhady
13:58Výsledková sezóna v USA: Kalendář pro 2. čtvrtletí 2026
13:56Výsledková sezóna v Evropě: Kalendář pro 2. čtvrtletí 2026
13:56Výsledková sezóna Česko: Kalendář pro 2. čtvrtletí 2026
12:04Investiční výhled na druhé pololetí: Shrnutí  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data