Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tůma: ČNB bude od příštího roku zveřejňovat, kdo jak hlasoval

Tůma: ČNB bude od příštího roku zveřejňovat, kdo jak hlasoval

12.11.2007 14:45
Autor: ČTK

Praha 12. listopadu (ČTK) - Česká národní banka začne od příštího roku zveřejňovat, jak jednotliví členové bankovní rady při rozhodování o měnové politice hlasovali. Je to další krok k co největší transparentnosti a otevřenosti ČNB, řekl guvernér banky Zdeněk Tůma týdeníku Czech Business Weekly.

Tůma uvedl, že zveřejňování hlasování jednotlivých členů, které ve světě zatím praktikuje jen málo centrálních bank, povzbudí bankéře k častějšímu a co nejpropracovanějšímu vyjadřování jejich názorů na veřejnosti. Rozhodnutí banky by tak měla být podle analytiků vypočitatelnější, protože trh bude již dopředu před klíčovými rozhodnutími znát poměr sil mezi jednotlivými názorovými proudy ve vedení banky.

Tůma připomněl, že ČNB již ve svém úsilí o transparentnost pokročila velmi daleko. Její otevřenost se postupně vyvíjela od přijetí inflačního cílení v roce 1997 a nyní zahrnuje pravidelné tiskové konference, zveřejňování zápisů ze zasedání rady do osmi dní, informování o poměru hlasování o úrokových sazbách okamžitě po zasedání. Interní dokumenty centrální banka zveřejňuje po šesti letech.

"Podle přehledů jsme v posledních dvou letech byli jednou z nejtransparentnějších centrálních bank střední a východní Evropy. Když se podívám, jak náš komunikační systém vznikal, mohu dokonce říci, že jsme jednou z nejtransparentnějších centrálních bank světa," řekl Tůma.

Na svém posledním zasedání nechala rada ČNB základní úrokovou sazbu beze změny na 3,25 procenta. České sazby jsou stále nejnižší v celé EU, čeká se však, že se v dohledné době zvýší, protože inflace roste a v ekonomice se objevují známky narážení na meze výrobních kapacit.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.12.2025
6:10Morgan Stanley: Trhy budou Fedu diktovat, co má dělat. Akcie míří k novým rekordům
03.12.2025
16:58Webinář Investiční trefy a přešlapy 2025 s Pavlem Mokošem již zítra!
15:58Traders Talk: O Santa Rally rozhodne Fed, technologie se drží a zlato má prostor růst
15:07Je zahraniční kapitál do USA nasáván nebo je tam tlačen?
13:01Paměťové čipy zdražují o desítky procent a jejich výrobci nestíhají
11:59Evropské trhy pokračují vzhůru podobně jako krypto  
11:06Anthropic plánuje v příštím roce IPO
10:33Airbus kvůli vadě trupových panelů snížil cíl dodávek na letošní rok
8:50EU ukončí dovoz ruského plynu do roku 2027. Maďarsko a Slovensko přehlasovány
8:45Rozbřesk: Čína chce bojovat s průmyslovou deflací. Co to znamená pro Evropu a Česko?
8:43Nový AI čip od Amazonu, úvěrové riziko Oraclu na maximu od krize a zákaz dovozu ruského plynu do EU  
6:00Google se veze na AI vlně, pro Apple je umělá inteligence stále hrozbou?
02.12.2025
22:02Optimismus se vrací na americké trhy: Nasdaq posiluje, riziková aktiva ožívají  
17:27Ztrácí se výhoda vysokoškolského vzdělání?
16:13Skupina deseti evropských bank založila konsorcium pro stablecoin vázaný na euro
16:03Sociální politika po americku: Miliardář Dell dá dětem do deseti let 250 dolarů na investice
14:19Britská centrální banka varuje před propadem trhů kvůli vývoji kolem AI
13:04Italská módní skupina Prada koupila od Američanů menšího rivala Versace
12:46OECD nechala výhled růstu globální ekonomiky beze změny, výhled Česka pro letošek zlepšila
12:08Altman bije na poplach. OpenAI odkládá plány na reklamu a agentickou AI, aby zlepšila kvalitu ChatGPT

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Docusign Inc (10/25 Q3, Aft-mkt)
Dollar General Corp (10/25 Q3, Bef-mkt)
Hewlett Packard Enterprise Co (10/25 Q4, Aft-mkt)
Kroger Co/The (10/25 Q3, Aft-mkt)
SentinelOne Inc (10/25 Q3, Aft-mkt)
Ulta Beauty Inc (10/25 Q3, Aft-mkt)