Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Ceny ropy se po přechodném růstu začaly opět snižovat

ČTK: Ceny ropy se po přechodném růstu začaly opět snižovat

30.11.2007 8:30
Autor: ČTK

Ceny ropy na světových trzích včera nejprve prudce vzrostly, odpoledne se ale situace zklidnila, a cena se tak mohla vrátit k výchozím hodnotám. Důvodem k růstu byla zpráva o explozi na jedné z větší páteřního ropovodu z Kanady do USA, kvůli které byla doprava ropy tímto zařízením na několik hodin přerušena.
Krátce po 19:00 SEČ se barel americké lehké ropy West Texas (21 EUR, 4,24%) Intermediate (WTI) prodával za 90,90 USD, což je proti předchozímu závěru vzestup sotva o 0,3 procenta. Ráno ale cena vystoupila až na 95,17 USD. Podobně severomořský Brent nejprve vystoupil až na 92,82 USD, ale večer stál pouze 90 dolarů.
Exploze narušila celkem čtyři větve ropovodu, kterým denně protéká asi 1,1 milionu barelů ropy z kanadské provincie Saskatchewan na americký Středozápad. Zařízení je tedy jednou z hlavních tepen, na nichž je závislá americká ekonomika.
 
Ropovod patří společnosti Enbridge Energy Partners a při explozi zemřeli dva zaměstnanci, kteří prováděli údržbu. Během dne situaci pomohla zklidnit americká vláda, která uvedla, že uvolní ropu ze strategických rezerv, aby pomohla rafineriím. Enbridge navíc odpoledne zprovoznila dvě větve poškozeného ropovodu.
Na trhu panovaly obavy, že vzhledem k rozsahu poškození Enbridge vyhlásí stav force majeure, který by ji zbavil plnění závazků vůči odběratelům v důsledku zásahu vyšší mocí. Management ale později potvrdil, že o takovém kroku neuvažuje.
 
"Myslím, že převahu teď mají chladné hlavy. Směřujeme zpět k úrovni, kam jsme se blížili než se to stalo," poznamenal analytik společnosti Alaron Trading Phil Flynn. "Nevypadá to zase tak špatně, jak to vypadalo na první pohled," dodal.
 
Enbridge nejprve zprovoznila první a druhou větev, které přepravují takzvanou lehkou ropu. Větvě tři a čtyři přepravují těžkou ropu, tedy ropu s vyšším obsahem síry, která se hůře zpracovává a vyžaduje i jinou technologii rafinace. Nejvíce poškozená třetí větev bude zprovozněna možná až za tři dny.

Na pohotovém trhu se zvýšila cena benzinu, která se tak vyrovnala ceně na trhu futures kontraktů. Cena topného oleje se nejprve také výrazně zvyšovala, avšak později vykazovala růst jen o 0,2 procenta na 2,58 USD za galon (3,8 litru).

Američané začali vytvářet strategické rezervy v roce 1975 po takzvaném ropném embargu, které způsobilo rychlý růst cen ropy. Rezervy jsou uloženy ve čtyřech podzemních solných jeskyních ve státech Louisiana a Texas podél Mexického zálivu. Zásoby zpravidla vystačí asi na dva měsíce a využít jich je možné jen v situaci vážného narušení zásobování.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.07.2026
22:05Konflikt mezi Íránem a USA opět eskaluje  
17:06Extrémní americká prémie a co „není nemyslitelné“
16:08PODCAST Týdenní výhled: Nové napětí v Hormuzu, americká inflace a začátek výsledkové sezóny  
15:41USA v Hormuzu obnoví blokádu vůči Íránu a budou vybírat poplatky, oznámil Trump
15:05Goldman sází na carry trade. Barclays varuje před návratem volatility  
14:30Komerční banka, a.s.: Hlavní akcionáři KB k 30.6.2026
11:45Starbucks chce díky AI nahradit software od Microsoftu a IBM
10:58TSMC má za druhé čtvrtletí rekordní tržby
10:07Nejhorší den na burze. Akcie SK Hynix potkal více než 15procentní výplach
8:59ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Elevion Group podepsal kupní smlouvu na akvizici 100% podílu v italské společnosti BTS Biogas
8:52Eskalace konfliktu s Íránem zhoršuje náladu na trzích. SK Hynix po americkém debutu propadl  
8:47Rozbřesk: Hormuz znovu straší trhy. Česká ekonomika však drží kurz
6:03Wood: Úvahy o konci americké výjimečnosti jsou notně přehnané
12.07.2026
9:22Víkendář: Greenspan předpovídal inflaci 4,5 % a 8% výnosy z desetiletých amerických státních dluhopisů
11.07.2026
9:21Víkendář: Greenspan se evidentně mýlil, akcie nebyly v roce 1996 nijak nadhodnocené
10.07.2026
17:39Nemělo by se nyní více mluvit o nesprávném monetárním kurzu?
16:08Bylo by nebezpečné vědět, proč centrální banky jednají tak, jak jednají?
14:10Analytici otáčejí. Očekávání zisků evropských firem rostou nejrychleji za dva roky  
12:22Perly týdne: Červená karta pro Američany a klesající dynamika akcií malých firem
11:02Volkswagen spouští jednu z největších proměn ve své historii. Omezí výrobu i nabídku modelů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - CPI, y/y