Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Weber (ECB): ECB bude muset zasáhnout proti druhé vlně inflace

Weber (ECB): ECB bude muset zasáhnout proti druhé vlně inflace

31.12.2007 8:26
Autor: ČTK

Frankfurt 31. prosince (ČTK) - Evropská centrální banka bude muset rozhodně zasáhnout proti lavinovitému šíření inflačních tlaků ekonomikou, které vyvolává poptávka po vyšších mzdách. Inflace zůstane vyšší během první poloviny příštího roku kvůli cenám energií a potravin, zaměstnanci i firmy se přesto budou muset ve svých požadavcích mírnit, uvedl člen bankovní rady Evropské centrální banky Axel Weber.

"Současná nezvykle vysoká míra inflace v Německu a eurozóně nesmí být pro další mzdová vyjednávání měřítkem," napsal Weber pro dnešní Bild am Sonntag. Růst cen jako výsledek přehnaných mzdových požadavků by podle něj ohrozil cenovou stabilitu ve střednědobém výhledu. "Proti tomu rozhodně zasáhneme," dodal.

ECB na rozdíl od jiných velkých centrálních bank nesnížila po výkyvech finančních trhů úrokové sazby a nechala základní úrok na čtyřech procentech. Většina analytiků předpokládá, že riziko vyšší inflace a pomalejšího hospodářského růstu udrží úroky v eurozóně během příštího roku beze změn.

Údaje z Německa naznačují, že se cenový růst v prosinci zmírnil, když v listopadu dosáhl téměř 14letého maxima. Vypadá to, že by se inflace mohla zmírnit poslední měsíc v roce i v celé eurozóně. Odhady ze šesti německých spolkových zemí ukazují, že se míra německé inflace podle metodiky unie za prosinec snížila na 3,1 procenta. V listopadu byla o 0,2 procentního bodu výše.

Předběžná čísla z eurozóny za prosinec přijdou na začátku příštího měsíce. Ekonomové odhadují, že roční míra inflace v unii s jednotnou měnou zůstala na šestiletém maximu 3,1 procenta, napsala agentura Reuters.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.06.2026
17:02Na jak silných nohou trh stojí po „11 % korekci“?
14:48Traders Talk: Polovodiče táhnou rally, ale mohou bolet nejvíc. Co teď hrát?
13:04SpaceX překonala Amazon a krátce i Microsoft. Její růst ale stojí na křehkých základech  
11:29Volatilita na techu a smíšené obchodování před premiérou nového šéfa Fedu  
10:22Jakub Blaha: Evropské automobilky v krizi, tlak na marže bude pokračovat  
9:12Rozbřesk: O krátkém a dlouhém konci české výnosové křivky. Jak se budou vyvíjet úrokové sazby?
8:55Komerční banka, a.s.: Oznámení o stanovení MREL
8:46SpaceX pokračuje v letu do stratosféry, Volkswagen je pod tlakem a dnes bude mít premiéru nový šéf Fedu  
6:00Warsh chce změnit Fed. Méně komunikace, více flexibility  
16.06.2026
22:01Technologické akcie zastavily růst S&P 500, SpaceX výrazně posílil  
17:14Jen jedna dominance
16:22Yum! Brands prodává Pizza Hut za 2,7 miliardy USD. Dál sází na KFC a Taco Bell
15:41Konec dominance technologií? Podle Goldman Sachs se kormidlo otáčí směrem k cyklickým akciím  
14:13Banka CREDITAS a.s.: Oznámení o předčasném splacení dluhopisů
13:59CSG a Ukrainian Armor se dohodly na výrobě pohonných jednotek pro střely a drony
13:42Průzkum BofA: Investoři do AI mírně brzdí, ale z akcií stále neutíkají  
12:35Menší rozloha, vyšší standardy. Nové rezidenční projekty odrážejí proměňující se realitní trh
12:10Goldman Sachs: Trhy se přenastavily na růst sazeb, AI trend bude pokračovat
11:46Akcie rostou pomaleji, ale příznivý sentiment odolává rizikům na obzoru  
10:30Konec éry levných peněz? Japonsko zvyšuje sazby na maximum od roku 1995

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - CPI, y/y
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba