Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Prezident OPEC: Ceny ropy v prvním čtvrtletí porostou

Prezident OPEC: Ceny ropy v prvním čtvrtletí porostou

07.01.2008 8:11
Autor: ČTK

Alžír 7. ledna (ČTK) - Alžírský ministr energetiky a prezident Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) Šakíb Chalíl očekává, že ceny ropy porostou i v prvním čtvrtletí letošního roku. V dalším čtvrtletí by se ale měly stabilizovat. Cena lehké americké ropy se ve středu, první obchodní den nového roku, poprvé v historii vyšplhala nad 100 dolarů za barel.

"Růst bude pravděpodobně pokračovat až do konce prvního čtvrtletí 2008 a stabilizuje se ve druhém čtvrtletí," řekl Chalíl v rozhovoru pro alžírskou oficiální tiskovou agenturu APS. Podle Chalíla působí na růst cen politické napětí v Pákistánu, zvyšující se napětí v Nigérii, která je největším africkým vývozcem ropy, a pokles zásob ropy ve Spojených státech.

Chalíl dodal, že OPEC bude na dalším zasedání důkladně studovat odhady dalšího světového ekonomického růstu, od kterého se odvíjí poptávka po ropě, zvláště pak výhled pro Spojené státy, kde se zvyšují známky toho, že americká ekonomika by se kvůli krizi na úvěrových trzích mohla ocitnout na pokraji recese. USA jsou největším konzumentem ropy na světě. Světový trh je nyní podle Chalíla dostatečně zásoben ropou a před dalším zasedáním kartelu, které se uskuteční ve Vídni 1. února, OPEC určitě produkci zvyšovat nebude.

Katarský ministr energetického průmyslu v pátečním rozhovoru pro kuvajtský tisk uvedl, že za růstem cen ropy nestojí OPEC, protože trh je dobře zásoben. Ceny ropy podle něj ženou vzhůru pouze spekulanti a investiční fondy.

OPEC nyní těží 27,2 milionu barelů denně a na celosvětové produkci ropy se podílí 40 procenty. Na posledním zasedání na počátku prosince OPEC ponechal těžební limity beze změny, napsaly agentury AP a Reuters.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.03.2026
14:05Evropské technologické firmy s valuací 1,4 bilionu dolarů skončily v zahraničí, upozorňuje studie
12:47Evropská energetika má stále prostor růst. Morgan Stanley zvyšuje doporučení  
12:04Nálada investorů stoupá s rostoucí důvěrou v příměří v Íránu  
11:07Nečekané změny v mezinárodním rezervním systému – vliv zlata a nástup netradičních měn
10:56Ifo: Podnikatelská nálada v Německu se v březnu snížila méně, než se čekalo
9:58Ropa výrazně zlevňuje v naději na jednání s Íránem, Brent klesl pod 100 dolarů
9:48Komárkův Allwyn dokončil spojení s řeckou OPAP, vstoupil tak na aténskou burzu
9:33Rozbřesk: Washington tlačí Írán k jednání. Trhy si oddychly, ekonomika už šok vstřebává
9:16Colt CZ potvrzuje odolnost portfolia, růst v roce 2026 potáhne munice a nový segment energetických materiálů  
8:57Colt CZ překonal očekávání, USA předložily plán pro mír a ARM uvede vlastní čipy  
6:01Propad akcií je hlubší, než se může zdát. Podle Morgan Stanley to dává šanci na silné oživení
24.03.2026
21:10Akcie odmazaly část ztrát díky naději na jednání o Hormuzu, válka však dál trvá  
17:00J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Vnitřní informace
16:19Traders Talk: Trhem zmítá extrémní strach. Jak se v něm zorientovat a udělat co nejméně škody
16:10Turecko zvažuje kvůli válce využití zlatých rezerv k obraně měny
15:21Deset let nulová inflace…
13:44Energetický šok opět otestuje měnovou politiku Fedu. Klíčová bude jeho délka a intenzita
12:24Anthropic vstupuje do boje o agentní AI. Claude může na dálku ovládat počítač
12:12S&P Global: Růst aktivity v soukromém sektoru v eurozóně v březnu zpomalil
12:11Holešovice zrychlují: ceny bytů rostly o 25 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Jefferies Financial Group Inc (02/26 Q1, Aft-mkt)
8:00UK - Harmonizovaný CPI, y/y
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo