Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Deficit amerického rozpočtu vystoupil na nový rekord

ČTK: Deficit amerického rozpočtu vystoupil na nový rekord

13.03.2008 8:13
Autor: ČTK

Rozpočet Spojených států skončil v únoru v deficitu 175,56 miliardy dolarů, což je nový měsíční rekord. Může za to hlavně rychlejší růst výdajů, zatímco hospodářské problémy způsobily, že příjmy o 12,1 procenta klesly. Uvedlo to včera tamní ministerstvo financí. Předchozí rekord je z loňského února a činil 119,99 miliardy dolarů.

Deficit je meziročně vyšší o 46,2 procenta a překonal i průměrné odhady analytiků v anketě agentury Reuters. Ti předpokládali, že deficit vystoupí na 160 miliard dolarů.

Příjmy činily 105,72 miliardy dolarů ve srovnání s částkou 120,31 miliardy USD před rokem. Méně odvedli jak podnikatelé, tak fyzické osoby. Výdaje se naopak zvedly o 17,1 procenta na 281,29 miliardy dolarů.

K nepříznivému vývoji podle mluvčí ministerstva částečně přispěly technické faktory. Výdaje byly asi o 19 miliard dolarů vyšší, protože bylo nutné vyplatit některé březnové dávky nemocenského pojištění a z dalších sociálních programů.

Vzhledem k tomu, že byl přestupný rok, měl únor pět pátků ve srovnání se čtyřmi před rokem. To způsobilo, že deficit vzrostl o dalších zhruba 14,6 miliardy dolarů.

Fiskální rok v USA začíná v říjnu a končí v září. Za prvních pět měsíců roku deficit činí 263,26 miliardy dolarů, což je rovněž rekord za pětiměsíční období. Meziročně je to nárůst o 62,3 procenta. Předchozí rekord je z roku 2004, kdy měly Spojené státy i rekordní celoroční deficit 413 miliard dolarů.


Váš názor
  • 02
    13.03.2008 8:26

    neměl by telekom dnes růst?Když je defenzivní?Včera klesl,neb jiné akcie rostly jak jste psali.A dnes to bude naopak.?
    petr
    • Re: 02
      13.03.2008 8:42

      Kdepak, dneska půjde do kytek všechno....i defenzivní telekom.
      lavi
Aktuální komentáře
23.02.2026
18:04Dláždí centrální banky cestu globálnímu ekonomickému boomu?
16:57Týdenní výhled: Nejdůležitější událostí jsou středeční výsledky Nvidie  
16:10Jižní Korea byla nejvýkonnějším trhem loňska. Je silný růst indexu Kospi začátkem dlouhodobého trendu?
15:57Ceny všech typů nemovitostí loni zrychlily růst a vytvořily nová maxima
12:30Magnificent Seven letos pod tlakem: růst capexu na AI nahlodává free cash flow a víru investorů
11:24Další hořká pilulka pro Novo Nordisk. Nový lék si vede hůře než konkurent od Eli Lilly
11:03PODCAST Analytický radar: Tři tipy Braňa Sotáka na AI infrastrukturu
10:07Globální 15% clo zvyšuje nejistotu. Dolar oslabuje, americké futures míří dolů  
9:01Rozbřesk: Obchodní chaos nekončí. Nejvyšší soud zrušil Trumpova reciproční cla
8:47Slovenští novináři zpochybňují smlouvy CSG za miliardy, USA zastavují výběr cel podle IEEPA, ale Trump zavádí nové 15% clo  
6:07Průzkum: Evropské akcie už svého vrcholu dosáhly, valuace jsou nejvyšší za 5 let  
22.02.2026
10:01Víkendář: Čína na rozdíl od Japonska není připravena na odchod do důchodu. Co Německo?
21.02.2026
10:02Víkendář: Jak budou Američané platit za své deficity?
20.02.2026
22:02Americké akciové indexy uzavírají týden v zeleném  
18:17MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení o výplatě výnosu podřízených Tier 2 dluhopisů
17:22Investice do AI, klesající odkupy a kolik by to vlastně mělo vynášet?
16:11Dlouho očekávané rozhodnutí konečně padlo. Nejvyšší soud USA zrušil Trumpova cla
15:57Pětice evropských velmocí vyvine levné protivzdušné systémy inspirované Ukrajinou
15:30Ekonomika USA koncem roku brzdila spolu s výpadkem vývozu a vládních výdajů  
15:07Lee: Inflace půjde na úrovně před rokem 2020, AI bude vytvářet vítěze a poražené

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data