Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: USA použily k ochraně finančního systému výjimečné kroky

ČTK: USA použily k ochraně finančního systému výjimečné kroky

17.3.2008 8:13
Autor: ČTK

Centrální banka Spojených států (Fed) přišla v noci na dnešek s novými kroky, které mají zastavit šíření globální finanční krize; použila přitom nástrojů, kterých nevyužila od Velké hospodářské krize 30. let. Fed opět snížil diskontní sazbu na přímé úvěry bankám a ustavil program, v němž bude moci půjčovat nejen komerčním bankám, ale i dalším firmám z finančního sektoru.

Výjimečné kroky Fedu přišly po sérii nouzových opatření z minulých týdnů. Podle činitelů Fedu souvisely s vývojem situace kolem hroutící se investiční banky Bear Stearns, která se v pátek s centrální bankou a bankou JPMorgan Chase dohodla na nouzovém financování. Zároveň s oznámením Fedu vyšla zpráva, že JPMorgan Chase koupí Bear Stearns za nízkou cenu. Fed této transakci pomůže tím, že bude financovat méně likvidní aktiva Bear Stearns v hodnotě až 30 miliard dolarů.

Fed snížil s okamžitou platností diskontní sazbu ze 3,5 na 3,25 procenta, jen čtvrt procentního bodu nad základní mezibankovní úrokovou sazbu. Všeobecně se nyní očekává, že na úterním pravidelném zasedání banka sníží základní sazbu až o celý jeden procentní bod, což by byl v moderní historii USA nevídaný zákrok.

Fed také založil nový úvěrový program, v němž si budou moci za diskontní sazbu u centrální banky půjčovat krátkodobé úvěry i jiné finanční firmy než komerční banky. Jde o takzvané primární dealery, což jsou zejména firmy z Wall Street, které obchodují na finančních trzích. Nový úvěrový program bude otevřen nejméně šest měsíců. Fed také rozšířil maximální dobu splatnosti diskontních půjček ze 30 na 90 dní.

Výjimečná opatření byla podle činitelů Fedu nutná, aby zajistila, že přístup k likviditě bude mít v nynější situaci ohroženého finančního systému širší spektrum finančních firem. "Federální rezervy v úzké konzultaci s ministerstvem financí pracují na podpoře likvidních a dobře fungujících finančních trhů, které jsou nezbytností pro ekonomický růst," vysvětlil kroky Fedu jeho šéf Ben Bernanke.


Váš názor
  •  
    17.3.2008 11:37

    Prohrají! Hayek-Missesova teorie hospodářského cyklu opět v praxi. Kdy už konečně skončí bankovní socialismus.
    Hajate
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data