Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
OECD: Většinu zemí G7 a EU čeká zpomalení tempa hospodářského růstu

OECD: Většinu zemí G7 a EU čeká zpomalení tempa hospodářského růstu

20.3.2008 12:49
Autor: ČTK

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) dnes předpověděla většině zemí G7 a Evropské unii zpomalení tempa hospodářského růstu v letošním druhém čtvrtletí. Ve Spojených státech nastane podle jejího dnes zveřejněného předběžného výhledu vývoje ve druhém čtvrtletí stagnace.
 
Zpráva se zabývá jen skupinou sedmi nejvyspělejších zemí (G7) jako celkem, jejími členskými státy a eurozónou jako celkem. Výhledy pro jednotlivé státy OECD, tedy i pro Českou republiku a Slovensko, budou zveřejněny v květnu.

Ve zprávě se píše, že v důsledku nynějších turbulencí na finančních trzích je oslabení vyhlídek růstu výraznější, než organizace předpokládala ve svém širším hodnotícím materiálu v prosinci.

Spojeným státům, jejichž růst dosáhl loni 2,2 procenta, předpovídá OECD pro letošní první čtvrtletí růst o 0,1 procenta a ve druhém čtvrtletí stagnaci (0,0 procenta). V prosinci jim předpovídala na první čtvrtletí růst o 0,3 a na druhé o 0,4 procenta.

Prozatímní hlavní ekonom OECD Jorgen Elmeskov při prezentaci těchto čísel na tiskové konferenci řekl, že za celý letošní rok by USA mohly zaznamenat vzestup o 1,4 procenta. V prosinci OECD uváděla dvě procenta.

Elmeskov řekl, že nadchází "nutně neblahé období" a že nelze než konstatovat slabost amerického hospodářství.
V zóně eura, která loni zažila vzestup o 2,6 procenta, by měl v prvním čtvrtletí dosáhnout růst 0,5 a ve druhém 0,4 procenta. To ale odpovídá předpokladům vysloveným v prosinci (0,4, respektive 0,5 procenta). V zemích G7 jako celku (loni plus 2,2 procenta) předpokládá OECD v prvním čtvrtletí růst o 0,3 a ve druhém 0,2 procenta, což je v obou případech snížení proti prosincovému odhadu (0,4, respektive 0,5 procenta).

Z jednotlivých zemí G7 má být stejné tempo zachováno ve Francii (plus 0,4 procenta v každém čtvrtletí), Itálii (0,3) a Británii (0,6). Kromě USA má nastat pokles tempa růstu v Německu z 0,6 na 0,4 a v Japonsku a Kanadě (v obou případech z 0,3 v prvním na 0,2 procenta ve druhém čtvrtletí).


Váš názor
  •  
    20.3.2008 13:07

    Německo, Francie, Itálie a Velká Británie jsou evropské země, které v blízké budoucnosti vklouznou do recese.
    relod
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC