Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Očekávání dalšího zvýšení sazeb pomohlo zlotému k růstu... a další devizové zprávy

Očekávání dalšího zvýšení sazeb pomohlo zlotému k růstu... a další devizové zprávy

01.04.2008 9:39
Autor: 

Česká koruna včera pokračoval ve zpevňování, které poněkud paradoxně začalo po zasedání bankovní rady ČNB, která minulý čtvrtek ponechala úrokové sazby beze změn. Měnový pár EUR/CZK začal seanci na úrovni 25,345 a v jejím průběhu se dokonce propadl až na úroveň 25,17.
 
Posilování dolaru na světových trzích nemusí být pro korunu úplně dobrou zprávou, a tak je dost možné, že koruna o své včerejší zisky dnes přijde.

Euro po vysoké ranní inflaci začalo posilovat a vůči dolaru otestovalo znovu 1,59 EUR/USD. Lepší index nákupních manažerů z oblasti Chicaga ale dolaru pomohl ztráty v odpoledním obchodování smazat.
 
Po ránu navíc euro není v dobré kondici kvůli dalším odpisům UBS a sklouzlo k 1,57 EUR/USD. Klíčovým ukazatelem dne bude index celoamerické podnikatelské nálady ISM, který v případě, že skončí na konsensu, může dolaru krátkodobě nalít novou krev do žil.

Slovenská koruna sa včera ráno pokúsila opäť priblížiť hranici 32,70. Najďalej sa však dostala na 32,693. Neskôr však podľa našich očakávaní smerovala naspäť k hranici 32,50. A to aj napriek opakovanej mantre, že ECB bude dôsledne pozerať aj na udržateľnosť plnenia kritérií. V takomto duchu sa vyjadril člen ECB Lienscher na ekonomickej konferencii vo Viedni. Dnes je na programe štátny rozpočet za marec. Koruna by sa mala držať okolo EUR/SKK 32,50.

Zlotý včera posílil, po úvodních EUR/PLN 3,524 končil na 3,5125. Důvodem je zřejmě očekávání, že v novém měsíci můžeme čekat další zvýšení sazeb. Trh přitom nereagoval na politické události v Maďarsku ani na posilování dolaru.

Dnes zveřejní ministerstvo financí odhad inflace. Odhad nad 4,2% y/y by mohl polskou měnu dále posílit. Měnový pár EUR/PLN ale bude reagovat spíše na náladu vůči rizikovějším aktivům. Události kolem UBS ale pro ně nebudou zřejmě nejlepší. 

Forint v pondělí oslabil, po ranních EUR/HUF 257,30 uzavíral na 260,75. Za oslabením měny jsou domácí politické událostí spojené s oslabením vládnoucí koalice. Obavy z možných předčasných voleb tak převládly, přestože MNB zvýšila sazby o 0,5% na rovných 8%.

Politické hrátky zřejmě ještě nejsou u konce, i když riziko pádu vlády a předčasných voleb se zmenšilo. Přesto forint díky negativní náladě na rizikovější aktiva má jen málo šancí ztrátu korigovat.

(ČSOB - Denní finanční zpravodaj)

Celou denní analýzu si můžete stáhnout ve formátu PDF v sekci Měny & Sazby Výzkum -> Analýzy. Klienti Patria Plus si mohou nastavit automatické zasílání této analýzy e-mailem.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.06.2026
14:18Zemřel bývalý šéf Fedu Alan Greenspan
14:12AbbVie převezme Apogee za téměř 11 miliard dolarů. Chce držet krok s rostoucí konkurencí
13:45Týdenní výhled: Chaos kolem Íránu, rezignace britského premiéra a Micron v centru pozornosti  
12:08Trump staví novou celní zeď. Některé země získají výhodu, jiné si pohorší
10:58Zmatečné zprávy kolem Íránu ani pád další britské vlády na trhy vzrušení nepřinesly  
10:43Německo kupuje podíl ve výrobci tanků KNDS před jeho vstupem na burzu
8:56USA a Írán hlásí pokrok, Starmer pod tlakem a ČNB chce zůstat flexibilní  
8:53Rozbřesk: Co mírová jednání na Blízkém východě mohou udělat s českou inflací?
6:02MakroMixér: Wichterle sází na vodu, Ameriku i českou značku. „Bez vývoje skončíte jako subdodavatel“
21.06.2026
9:07Víkendář: Podle Krugmana „Muskovo Ponzi schéma“ jednou padne, ARK Invest to vidí jinak
20.06.2026
9:04Víkendář: Krugman o investicích do „geniality Elona Muska“
19.06.2026
17:38Trhy, staronová centrální banka a její superautopilot
15:53Výhled Invesco na druhé pololetí: AI dál podpoří trhy, slabší dolar může nahrát akciím mimo USA
15:32J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
14:06Gerber: Tesla je bez fúze se SpaceX bezcenná. Pokud investujete s Elonem, nemáte žádná práva, ale zisky ano
13:36Kuba pod tlakem sankcí USA spouští zásadní reformy. Otevírá ekonomiku soukromému sektoru
13:26TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady konané 19. června 2026
12:04Perly týdne: Zlato mířící opět nahoru a ega budující AI infrastrukturu
11:51RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodování Per rollam valné hromady společnosti
10:56Růstová nálada ochladla. Jednání s Íránem se odkládají, USA útočí na ASML a dluhopisy tíží politika  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data