Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Odborníci vítají zjednodušení daní, systém je prý zaplevelený

ČTK: Odborníci vítají zjednodušení daní, systém je prý zaplevelený

03.04.2008 17:02
Autor: ČTK

Kroky ke zjednodušení daňového systému a administrativním úsporám, které navrhuje ministerstvo financí (viz ZDE), odborníci oslovení ČTK vesměs vítají, protože obojí podle nich představuje značné slabiny českého daňového systému. MF chce například sloučit výběr daní, sociálního a zdravotního pojištění, zrušit dědickou a darovací daň nebo spojit daň z příjmu a sociální pojištění do jediné daně.

"Český daňový systém je zaplevelen tolika výjimkami, že firma či živnostník prakticky nemá šanci si poradit s daněmi bez daňového poradce či spíše několika daňových poradců," řekl ČTK analytik Patria Finance David Marek. Sloučení výběru daní a pojistného je podle něj pouze logickým krokem k omezení administrativy a byrokracie. Pokud dojde pouze ke sloučení daní a pojistného na sociální zabezpečení, případně i zdravotní pojištění, měly by zůstat čisté příjmy lidí stejné jako dnes, dodal.

Zjednodušení systému výběru daní a zdravotního a sociálního pojištění nejen u osob samostatně výdělečně činných, ale i u zaměstnanců, patří mezi dlouhodobé požadavky Hospodářské komory. Ta vítá jedno výběrní místo, aby se zaměstnavatelé vyhnuli odvodům na finanční úřad, zdravotní pojišťovnu a na správu sociálního zabezpečení a trojnásobnému každoměsíčnímu vykazování hrubé mzdy u každého zaměstnance. Totéž by bylo vhodné zavést také u osob samostatně výdělečně činných, které by daň i zdravotní a sociální pojištění měly odvádět na jedno místo, ale jako tři věcně od sebe oddělené položky, míní prezident komory Jaromír Drábek.

"Pozitivem je zjednodušení daňové soustavy a zvýšení transparentnosti, občané si tak budou moci lépe zjistit, kolik vlastně odvádějí eráru," míní Miroslav Ševčík z Liberálního institutu. To číslo by je pak podle něj mohlo přimět k větší snaze o zavedení kontroly utrácení prostředků z veřejných rozpočtů. Zjednodušení výběru daní by mohlo přinést snížení nákladů na daňovou správu, podotkl.

Daňová reforma je součástí druhé etapy změn ve veřejných financích. V její první fázi současná vláda pozměnila daňový systém, například zavedením tzv. superhrubé mzdy, tedy mzdy včetně sociálního a zdravotního pojištění, a jednotné daně z příjmu ve výši 15 procent. Návrhy budou do konce června podrobeny veřejné diskuzi. Ministerstvo odhaduje, že sloučení daňové a celní správy se uskuteční od roku 2010. Jednotná místa pro výběr daní a pojištění by mohla vzniknout nejdříve v roce 2012.


Váš názor
  • zto je všechno pěkný, krok správným směrem atd...
    04.04.2008 14:28

    ale nápad zrušit osvobození z výnosů z cenncýh apapírů a fondů je nesmysl, a je to velice kontraproduktivní, pokud se mají starat sami investicemi o sebe, a zabezpečovat se. Navíc je to klasický typ dvojího zdanění...
    Bo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data