Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MfD: Zentiva chystá generickou obdobu Viagry, i pro tuzemský trh

MfD: Zentiva chystá generickou obdobu Viagry, i pro tuzemský trh

15.04.2008 8:49
Autor: ČTK

Farmaceutická firma Zentiva (941 CZK, -0,41%) vyvíjí generickou obdobu léku Viagra používaného k probuzení erekce. Poté, co preparátu firmy Pfizer (13 EUR, -0,54%) vyprší patentová ochrana, chce Zentiva jeho levnější verzi uvést na trhy některých evropských zemí. Informovala o tom dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). V Česku končí patentová ochrana Viagry v červnu 2011.
 
"Zentiva skutečně vyvíjí generický ekvivalent Viagry a v současné době jsou ukončeny bioekvivalenční studie. Lék uvedeme na trh, jakmile skončí jeho patentová ochrana," řekla deníku mluvčí Zentivy Věra Kudynová. Studie mají prokázat, že se generikum, tedy kopie originálního léku, chová v těle člověka stejně jako originál.

Uvedení generické obdoby Viagry na trh by Zentivě mohlo pomoci v době, kdy čelí propadu tržeb kvůli zdravotnickým reformám, píše MfD. "V jiných zemích Evropské unie, jako například na Slovensku či v Bulharsku, uvedeme lék dřív," doplnila Kudynová.

Trh podpůrných mužských přípravků celosvětově roste. "Meziroční nárůst preparátů pro podporu erekce se pohybuje okolo deseti až 15 procent a v těchto číslech se rovněž pohybuje nárůst prodejů Viagry," řekl deníku tuzemský mluvčí Pfizeru Jiří Tráva.

V současnosti lze v Česku oficiálně dostat šest podobných léků, žádný z nich ovšem není kopií Viagry. Podle údajů Státního ústavu pro kontrolu léčiv dodali výrobci těchto preparátů do lékáren v letošním prvním čtvrtletí více než 444.000 denních dávek. To pro vývozce a dovozce představovalo příjmy přes 83 milionů korun, uvedla mluvčí ústavu Veronika Petláková.

Zentiva se zaměřuje právě na výrobu generik. Má výrobní závody v Česku, na Slovensku, v Rumunsku a Turecku a celkem zaměstnává více než 6000 lidí. Čistý zisk firmy loni klesl o 36 procent na 1,41 miliardy korun.

Největším akcionářem Zentivy je s téměř čtvrtinovým podílem farmaceutická skupina Sanofi-Aventis (48 EUR, -0,08%). Přes 19 procent akcií drží Generali (29 EUR, -0,79%) PPF Holding a více než pět procent skupina J&T. Management a zaměstnanci firmy mají šestiprocentní majetkový podíl. Zbývajících 44,7 procenta patří ostatním institucionálním a soukromým investorům. S akciemi firmy se obchoduje na burzách v Praze a Londýně.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.04.2026
16:46ENERGO-PRO Green Finance s.r.o. – Výroční zpráva 2025
16:37Traders Talk: Google překvapil, Meta dál pálí miliardy a CSG padá na nová minima
16:33EPH Financing CZ, a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
15:52JTPEG Financing CZ I, a.s.: Výroční zprava za rok 2025
15:32SAB Finance a.s.: Výroční finanční zpráva 2025
15:25Braňo Soták: Ďábel se skrývá v cloudu. Alphabet ho má, Meta nikoliv  
15:25Auctor Finance CZ, s.r.o.: Roční finanční zpráva emitenta za rok 2025
15:20Americká ekonomika začala letošek zrychlením, za odhady ale zaostala
15:07ECB úrokové sazby opět nezměnila, poukázala na rostoucí rizika
14:38Cloud Amazonu zrychluje nejvíce za 15 kvartálů, slabší výhled na provozní zisk však tlumí nadšení  
13:34Mounjaro a Zepbound jako zlatý důl: Eli Lilly překonává odhady a navyšuje výhled
13:15JTSEC CZ Financing 2, a.s.: Výroční zprava za rok 2025
13:11JTSEC CZ Financing 1, a.s.: Výroční zprava za rok 2025
13:09J&T ENERGY FINANCING CZK VI, a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
13:04J&T ENERGY FINANCING CZK V, a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
12:56Obrat Stellantisu pod lupou investorů: Silná čísla, slabá důvěra
12:22ČEZ koupil projekční firmu Energoprojekt Praha. Akvizice má pomoci řízení jaderných zakázek
11:23Microsoft překonal odhady, trh však čekal větší růst od cloudu Azure  
11:22WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Blockchain+ podfond: Výroční zpráva 2025
11:20WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Logistics podfond: Výroční zpráva 2025

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu
9:00CZ - HDP, q/q
10:00DE - HDP, q/q
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:15EMU - Jednání ECB, depozitní sazba
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago