Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínská inflace v březnu zmírnila na 8,3 %, ekonomický růst v 1Q na 10,6 %

Čínská inflace v březnu zmírnila na 8,3 %, ekonomický růst v 1Q na 10,6 %

16.04.2008 9:47

Čínská inflace v březnu zmírnila na 8,3 % z únorových 8,7 %, kdy dosáhla nejvyšší úrovně za posledních téměř 12 let. Ekonomický růst v prvním čtvrtletí tohoto roku zpomalil na stále silných 10,6 % z 11,2 % ve 4Q loňského roku. Vláda se snaží bojovat s vysokou inflací zejména podporou nabídky potravin a ochlazováním ekonomické expanze tažené investicemi a exporty.

Za vysokou čínskou inflací stojí zejména ceny potravin, které v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostly o 21 %, zatímco spotřebitelské ceny bez potravin jen o 1,2 %. Celkem tak inflace spotřebitelských cen za první čtvrtletí činila 8,0 %.

Čínská ekonomika roste ročním tempem 10 % a více od roku 2003, což ji vystřelilo na čtvrté místo v globálním ekonomickém žebříčku. Ekonomové očekávají, že letos dostihne třetí Německo, nicméně roční produkce na hlavu této země s 1,3 mld. obyvateli činí stále jen 2.500 USD v porovnání s 46.000 USD v USA.

Analytici navíc uvádí, že bude pro Čínu velmi obtížné vyhnout se důsledkům oslabení průmyslových ekonomik, neboť její růst je extrémně závislý na zahraniční poptávce, zejména v USA. A dopad jejího oslabení již pocítila řada čínských společností.

Šanghajská burza, která před makrodaty mířila vzhůru, oslabila a uzavřela o 1,69 % slabší.

(Zdroj: AP)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.12.2025
22:00Akciové indexy v USA opět rostou směrem k novým maximům  
17:11Trhy se těší na zrychlení americké ekonomiky…
15:15Jan Čermák: Technologie táhnou ekonomiku USA, ale politická rizika zůstávají
13:43Přijde po Trumpově obchodní bouři klid na obzoru, nebo další otřesy?
12:52RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
12:46RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
12:23Americká cla poškodila ze všech německých odvětví nejvíce autoprůmysl
12:05Rally drahých kovů pokračuje: Zlato na dalším rekordu, stříbro u 70 USD a měď blízko 12 000 USD  
11:59Brusel zahájil šetření české státní podpory pro jaderné bloky v Dukovanech
11:46Investiční fórum: Kam v roce 2026 úspěšně investovat? Experti nabídnou své tipy 7. ledna
11:35Čína uvalí prozatímní clo až 42,7 procenta na některé mléčné výrobky z EU
10:17Robotaxi od Baidu se v Londýně propojí s Uberem a Lyftem
9:42Jaderné elektrárny v Česku letos vyrobily přes 31,02 TWh elektřiny, dosud nejvíc
9:11Direct Financing s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o výplatě pravidelného úrokového výnosu
8:54Česká zbrojovka získala významný kontrakt v Německu, zlato poprvé nad 4 400 USD a futures smíšené  
8:42Rozbřesk: EU představuje Automotive Package. Je to flexibilnější cesta k čisté mobilitě?
6:08Optimismus na maximu. BofA hlásí nejsilnější investorský sentiment od roku 2021  
21.12.2025
9:17Víkendář: Prudký nárůst cen domů pozorovaný za poslední půlstoletí není velkým překvapením…
20.12.2025
9:12Víkendář: Nelze očekávat, že by ceny domů ve velkých městech v dohledné době klesly
0:16Česká zbrojovka získala zakázku od německé armády, vybrala si její pistoli jako novou služební zbraň

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data