Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Zlotý posílil, pomohlo mu oslabení dolaru... a další devizové zprávy

    Zlotý posílil, pomohlo mu oslabení dolaru... a další devizové zprávy

    22.04.2008 9:27
    Autor: 

    Česká koruna se včera vyšplhala až k 25,20 EUR/CZK. Prodejní tlaky, které vůči české měně pozorujeme již od začátku minulého týdne, se ale odpoledne zastavily, když koruně pomohl slabší dolar a zastavení růstu evropských výnosů. Měnový pár tak spadl nazpátek k 25,10 EUR/CZK.
     
    I když na českém devizovém trhu podle nás vydrží horší nálada, může si koruna před dalšími ztrátami vybrat pauzu. K dočasné stabilizaci měnového páru může přispět i slabší dolar, který tradičně zlepšuje náladu v celém středoevropském regionu.

    Dolar včera zastavil své zisky a poté, co nebyl schopen otestovat 1,57 EUR/USD vyskočil v technicky laděném obchodování zpět k úrovním okolo 1,590. Částečně mu k tomu pomohly slabší akcie a mírný nárůst sázek na pokles amerických sazeb.

    Dnes by měl dolar zůstat v užším pásmu. Věříme, že úrovně v okolí 1,60 EUR/USD se mu nebudou chtít testovat, a bude tak spíše vyčkávat na vhodnou záminku k pozitivní korekci. 

    Slovenská koruna sa včera držala v extrémne úzkom pásme 32,40-32,47 EUR/SKK, keď obchodovaniu chýbali akékoľvek impulzy. Až na konci dňa sa presadil trend mierneho posilnenia meny a záverečné kotácie boli na 32,36. Ani dnes zrejme nemôžeme očakávať výraznejšiu zmenu charakteru obchodovania. Domáce čísla nie sú žiadne, vo svete sme takisto bez zaujímavých štatistík (okrem čísiel z amerického realitného sektora), takže smer zrejme opäť určitý hlavne vývoj na akciových trhoch. Ale menový pár EUR/SKK by i napriek tomu nemal vybočiť z doterajšieho pásma 32,30-32,50 EUR/SKK. 

    Zlotý v pondělí posílil, po ranních EUR/PLN 3,4300 končil den na 3,419. Protože ani v Polsku nebyly zveřejněny žádné nové události, lze připsat jeho zisky spíše oslabení amerického dolaru.

    Dnes bude zveřejněno několik zajímavých čísel. Pozornost bude věnována spíše maloobchodním tržbám, které by mohly zaznamenat vysoké tempo růstu. To pak znovu zvýší možnost změny sazeb a mohlo by hrát i ve prospěch polské měny.

    Forint začátkem týdne po úvodním oslabení smazal své mírné páteční ztráty a po ranních EUR/HUF 252,70 končil na 252,30. Protože domácí scéna byla prázdná, sledoval forint polský zlotý.

    Ani dnes nejsou na pořadu nové domácí události. Forint by se tak měl udržet v úzkém pásmu kolem současných hodnot, když nejbližší významnou událostí bude pondělní zasedání centrální banky.

    (ČSOB - Denní finanční zpravodaj)

    Celou denní analýzu si můžete stáhnout ve formátu PDF v sekci Měny & Sazby Výzkum -> Analýzy. Klienti Patria Plus si mohou nastavit automatické zasílání této analýzy e-mailem.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    14.08.2026
    17:08Rizikové režimy amerického akciového trhu. Kde se nacházíme nyní?
    16:10SAB Finance a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
    16:07Applied Materials: Silná čísla nestačí, když je laťka nastavená příliš vysoko  
    15:50Americká vláda si půjčuje nejdráže za čtvrt století. Trh ztrácí trpělivost s vysokými deficity  
    15:25SAB Finance a.s.: Ekonomické výsledky za první pololetí 2026
    14:55Reálně hrozilo, že by se ze Spojených států nakonec stala socialistická země
    14:31Čínské automobilky dobývají svět. Slábnoucí domácí poptávka urychluje jejich expanzi do Evropy
    13:45Nubank překonala hranici 1 miliardy dolarů zisku. Teď musí ukázat, že růst úvěrů nepřeroste riziko  
    13:08Růst ekonomiky EU ve druhém čtvrtletí zrychlil na 0,5 %, potvrdil Eurostat
    12:25Perly týdne: Jak moc se americká politika točí kolem Trumpových nálad
    10:43Dvojnásobný nárůst. OpenAI směřuje k ročním tržbám přes 40 miliard dolarů
    9:55MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení k dluhopisům
    9:45Uber chce nasadit v Evropě robotaxi. Společně s Pony.ai plánuje rozmístit 2000 autonomních vozů
    9:39Mzdy šéfů firem z indexu S&P 500 jsou na rekordu
    9:19Rozbřesk: Jak sucho urychlí návrat potravinové inflace?
    8:41Trhy sledují OpenAI, dluhopisy i nové sankce proti Íránu  
    6:04Pátá vlna veder zasahuje Evropu. Pojišťovny varují před rostoucími škodami
    13.08.2026
    17:04151 let historických zkušeností a 80% pravděpodobnost růstu trhu v následujících letech
    15:12Čína rozbila v dodávkách NAND pamětí korejsko-americký triumvirát
    13:30Investoři čekali výprodej, přišla rally. Akcie SpaceX po skončení lock-upu překvapily  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    11:00EMU - HDP, q/q
    14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
    16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university