Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Rally slovenské koruny pokračuje... a další ekonomické zprávy

    Rally slovenské koruny pokračuje... a další ekonomické zprávy

    28.05.2008 17:39
    Autor: 

    ČR:
    * ECM - Výnosy z pronájmu EUR 4,6m; Čistá ztráta EUR 14,6m. Ztráta byla větší, než očekávali analytici, o 75,9 %. Společnost uvedla, že hlavím důvodem ztráty bylo posílení koruny. (Více ZDE)

    * Pegas - Tržby vzrostly o 20,5 % y/y na EUR 37,8m kvůli vyšší produkci a cenám produktů. EBITDA poklesla meziročně na EUR 10,5m (-2,4 %y/y) z důvodu vyšších cen vstupů. Společnost plánuje vyplatit dividendu ve výši EUR 7,8m. Marže poklesly z 34,2 % v 1Q7 na 27,9 % v 1Q08, hlavním důvodem poklesu je rostoucí cena vstupů, která je se zpožděním přesunuta na zákazníka. Společnost ponechává projekce pro rok 2008 nezměněné. (Více ZDE)
    Projekce na 2008:
    Tržby: EUR 147-153m
    EBITDA:   EUR 40-42m

    USA:
    * Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v dubnu klesly jen o 0,5 % (čekalo se -1,5 %). Bez volatilních dopravních prostředků objednávky dokonce vzrostly o 2,5 % a výrazně překonaly odhad -0,5 %. Příznivý je rovněž nárůst investiční poptávky.

    EU:
    * Německá inflace podle předběžných dat v květnu zrychlila na 3 % (konsensus 2,8 %) s přispěním rostoucích cen energií. Prostor pro snížení sazeb ECB se zatím neotevírá.

    * Slovenská koruna si připisuje další mohutné zisky na 30,67 SKK/EUR po překonání hranice 31,00. Stále jsou ve hře spekulace na silný konverzní kurz, nové zprávy z ekonomiky mají minimální vliv. (Více ZDE)

    * Polská centrální banka ponechala sazby beze změny v souladu s většinovým názorem trhu. Hlavní sazba zůstává na 5,75 %. Další růst úrokových sazeb ale zástupci NBP nevylučují.

    * Airbus snížil očekávaný počet objednávek na velkokapacitní A380 v letošním roce o třetinu na dvacet kvůli vysokým cenám ropy a zpomalení světové ekonomiky, což negativně ovlivňuje letecké přepravce. Airbus však stále letos těsně vede nad Boeingem v počtu objednávek.

    * Největší italský výrobce cementu Italcementi očekává obtížný letošní rok v důsledku snížení poptávky ve vyspělých zemích, zejména pak v Itálii, Španělsku a USA. O mírný růst tržeb by se měly postarat emerging markets.

    Ostatní:
    * Ropa značně volatilní. Ráno zamířila k 126 USD (WTI) kvůli očekávání nižší poptávky spotřebitelů hlavně v Asii a silnějšímu dolaru. Odpoledne však ceny ropy opět rostou.

    Patria Finance Research


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    26.08.2026
    8:49Rozbřesk: Slovenský odliv mozků = český příliv talentu
    8:30Meta jedná o urovnání v případu závislosti teenagerů, Evropa otevře povětšinou v plusu  
    6:05Bernstein: Bez daňových změn by bylo zadlužení americké vlády poloviční
    25.08.2026
    22:01Americké trhy dnes mírně posilují  
    16:55AI jako technologicko-ekonomický bonus, nebo uchovatel trendu?
    16:35Čínské značky mohou do deseti let v Evropě vyrábět 1,5 milionu aut ročně
    14:42Akcie Nvidie zlevnily. Nižší násobek budoucích zisků ale nemusí znamenat podhodnocení
    12:20Investoři reagují na dopady klimatických extrémů. V centru pozornosti je chlazení, zemědělství nebo i maloobchod  
    11:22Dluhopisy v klidu, ropa níž. Akcie se dopoledne opatrně zvedají  
    10:58Podnikatelská nálada v Německu se v srpnu opět zlepšila, uvedl institut Ifo
    10:35Cena bitcoinu poprvé od května překonala 80 000 dolarů
    10:28Goldman Sachs: Jediní, kdo na AI zatím vydělávají, jsou polovodiče
    9:02Rozbřesk: Napětí na americkém dluhopisovém trhu roste. Podaří se Trumpovi zkrotit výnosy?
    8:47USA oznámily sankce proti Íránu, bitcoin už nad 80 tisíci dolary  
    24.08.2026
    22:03Wall Street zahájila týden opatrně: Investoři vyhlížejí výsledky Nvidia  
    17:20Dluhy, akcie a umělá inteligence
    16:56Vláda: Peníze z EU by v ČR po roce 2028 měly směřovat na dopravu či energetiku
    16:33FT: Místo nejvyspělejšího modelu Anthropiku firmy preferují levnější nástroje
    15:55PODCAST Týdenní výhled: USA bojují s růstem dluhopisových výnosů, Nvidia zveřejní výsledky  
    15:53Tuzemští spotřebitelé ztrácejí optimismus

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    14:30USA - HDP, q/q a
    14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
    14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m