Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    ČTK: RWE od července zvýší ceny domácnostem v průměru o 9,6 %

    ČTK: RWE od července zvýší ceny domácnostem v průměru o 9,6 %

    30.05.2008 14:03
    Autor: ČTK

    Domácnosti, které odebírají plyn od největšího prodejce v Česku RWE Transgas, zaplatí od července v průměru o 9,6 procenta více. Například domácnostem, jež používají plyn na topení, ohřev vody a vaření, se měsíční platba průměrně zvýší o 294 korun. Firma to dnes sdělila ČTK v tiskové zprávě. V lednu ceny pro domácnosti vzrostly v průměru o 7,4 procenta, od dubna v průměru o 3,1 procenta.

    Druhý velký dodavatel plynu E.ON, který má zhruba 110.000 zákazníků především na jihu Čech, zdraží od července v průměru o 15 procent. Na rozdíl od konkurence letos E.ON zdražuje poprvé.

    Zákazníkům společností skupiny RWE, kteří na zemním plynu pouze vaří, se zvýší měsíční výdaje průměrně o osm korun. Tam, kde plyn používají navíc k ohřevu vody, zaplatí měsíčně o 59 korun více. Domácnostem, které využívají zemní plyn k vaření, ohřevu teplé vody i vytápění bytu, měsíční účet vzroste v průměru o 176 korun. A pokud bydlí v rodinném domku, zaplatí v průměru o 294 korun více (včetně DPH).

    Maloodběratelům, což jsou například živnostníci, a středním odběratelům se ceny zvýší ještě o něco výrazněji. Například maloodběratel na východě Čech zaplatí o 11,1 procenta více.

    V průměru pak živnostník s roční spotřebou 100 megawatthodin zaplatí za měsíc zhruba o 783 korun více bez DPH. Firmě, která spadá do kategorie středního odběru se spotřebou 2500 MWh ročně, se měsíční účty od července zvýší o 19.578 korun.

    Na nejvýraznější zdražení se musejí připravit domácnosti na východě Čech a na jihu Moravy, ceny plynu se v těchto distribučních oblastech zvýší o 10,5 procenta. Z regionálních firem RWE naopak nejméně - o 8,8 procenta - zdraží Severočeská plynárenská.

    Důvodem nynějšího zdražení je podle RWE raketový nárůst cen ropy, od nichž se odvíjí i cena plynu. "Diktát rostoucích cen ropy je neúprosný. Situace na světových trzích nám bohužel nepřeje, od začátku roku barel ropy podražil o více než 30 procent," řekl člen představenstva RWE Transgas Tomáš Varcop.

    Dopady růstu cen ropy v České republice stále pomáhá tlumit silná koruna. "Například v sousedním Německu očekávají obchodníci během letních měsíců nárůst cen zemního plynu až o 19 procent," dodal Varcop.

    Skupina RWE je největším obchodníkem se zemním plynem v Česku. Koncern má v Česku 2,3 milionu zákazníků a ovládá dvě desítky společností.


    Průměrný nárůst cen zemního plynu v jednotlivých zákaznických kategoriích podle regionů (v procentech, firmy ze skupiny RWE a E.ON Energie):

     
    domácnost maloodběr střední odběr
    Jihomoravská plynárenská 10,5 11,0 11,6
    Severomoravská plynárenská 9,1 9,7 10,0
    Východočeská plynárenská 10,5 11,1 11,8
    Středočeská plynárenská 9,7 10,2 10,7
    Západočeská plynárenská 9,0 9,9 10,4
    Severočeská plynárenská 8,8 9,5 10,2
    E.ON 15* 15* 10,0

    Zdroj: RWE Transgas a E.ON Energie
    *E.ON nerozlišuje kategorie domácnosti a maloodběr


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    21.07.2026
    11:15Ropa dál nestoupá, čipy zdraží a akcie dnes rostou  
    10:39Londýnská burza plánuje příští rok spustit nepřetržité obchodování
    10:20Samsung posiluje sázku na robotiku. Do čela nové divize přivedl manažera z Boston Dynamics
    8:56Rozbřesk: MNB pokročí v mini-cyklu snižování úrokových sazeb
    8:55Trump udeřil na Kanadu, ropa čelí novým rizikům. Trhy zároveň vyhlížejí výsledky technologických gigantů  
    6:06Od ropy k umělé inteligenci. Fidelity vidí v Asii rizika i nové investiční příležitosti
    20.07.2026
    22:04Wall Street zahájila týden opatrným růstem. Technologické akcie opět přitahují pozornost investorů  
    17:55Je společnost Nike „opravitelná“?
    16:35PODCAST Týdenní výhled: Výdaje a cloud Alphabetu pod drobnohledem, důležitost výsledků ServiceNow  
    16:04Nový britský premiér Andy Burnham slíbil nový začátek. Chce vrátit stabilitu i důvěru voličů
    15:09Čínský Moonshot AI míří na burzu. Jeho model Kimi K3 znovu rozvířil debatu o budoucnosti AI  
    12:29Netflix jako nákupní příležitost?
    11:05Mírně pozitivní start týdne. V hledáčku zůstává osud polovodičů, Írán a výsledky  
    10:15Bitcoinová ETF hlásí druhý týden přílivu kapitálu. Trh podle investorů hledá dno
    9:24Ryanairu kvůli konfliktu na Blízkém východě klesl čtvrtletní zisk o třetinu
    8:58Rozbřesk: Německo se nabízí investorům. Kdo mu uvěří?
    8:52Ropa nad 90 dolary a slabší výsledky Ryanairu zhoršují náladu na trzích  
    6:00Trump a Pelosiová sázejí na 10 stejných akcií. Prim hrají technologičtí giganti
    19.07.2026
    6:11Všechny dobré nápady míří do USA
    18.07.2026
    6:06Komoditizace umělé inteligence a ekonomika tvaru K

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    DR Horton Inc (06/26 Q3, Bef-mkt)
    Halliburton Co (06/26 Q2, Bef-mkt)
    12:00Danaher Corp (06/26 Q2)
    12:30General Motors Co (06/26 Q2)
    22:00Interactive Brokers Group Inc (06/26 Q2)