Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MF: Schodek státního rozpočtu se v květnu prohloubil na 38,3 mld. Kč

MF: Schodek státního rozpočtu se v květnu prohloubil na 38,3 mld. Kč

02.06.2008 14:29
Autor: ČTK

Stát hospodařil ke konci května s deficitem 38,3 miliardy korun. Loni za stejné období státní rozpočet vykázal schodek 26 miliard korun. Dnes o tom informovalo ministerstvo financí. Za celý rok úřad počítá se schodkem 70,8 miliardy korun.

Horší výsledek hospodaření je podle ministerstva způsoben převody peněz do Státního fondu dopravní infrastruktury, které již dosáhly 17,2 miliardy korun. Dalším důvodem je rovněž květnový přesun 12 miliard korun na Správu železniční dopravní cesty. Ta těmito penězi zaplatí Českým drahám za majetek, který na ni převedl nedávno přijatý zákon.

Celkové příjmy státu za letošních pět měsíců činily 412,5 miliardy korun a meziročně stouply o více než 34 miliard korun. "Meziroční růst ovlivnily především nedaňové a kapitálové příjmy a přijaté transfery," uvedlo MF.
Příjmy z daní a poplatků stouply o necelá tři procenta na 187,8 miliardy korun. Z toho na daních z příjmu podniků a firem stát získal 28,9 miliardy korun, meziročně o 17 procent více.

Naopak v meziročním srovnání ke konci května klesl výběr daní z příjmu fyzických osob, a to o čtyři procenta na necelých 33,8 miliardy korun. Rozpočet počítá s poklesem o přibližně 12 procent.

Meziroční mírný pokles stát zaznamenal rovněž u inkasa spotřební daně, a to na 46,4 miliardy korun. Na dani z přidané hodnoty si rozpočet polepšil ke konci května o 70,3 miliardy korun, meziročně o necelé dvě miliardy více.

Z pojistného na sociální zabezpečení stát obdržel 158,9 miliardy korun, z toho na důchody lidé odvedli 130,9 miliardy korun. Stát na penze poskytl 126 miliard korun, a důchodový účet je tak v přebytku. Za celý rok stát počítá s přebytkem sedm miliard korun.

Celkové výdaje státu stouply meziročně o 46,7 miliardy na 450,8 miliardy korun. Na sociální věci mířilo 164,7 miliardy korun.

Celkem 38 miliard korun stát poslal od ledna do května územním samosprávám jako zálohu na školství. Celkem stát poslal územním samosprávám 55,6 miliardy korun. Fondům sociálního a zdravotního pojištění dal 19,7 miliardy korun.

Na úrocích ze svého dluhu ČR zaplatila za letošních pět měsíců 14,8 miliardy korun, meziročně o dvě miliardy více.

Do rozpočtu Evropské unie letos Česko zatím odvedlo 14,3 miliardy . Naopak z fondů EU přiteklo 17,7 miliardy korun.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data