Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Expert: Zásoby ropy jsou mnohem vyšší, než firmy říkají

Expert: Zásoby ropy jsou mnohem vyšší, než firmy říkají

17.06.2008 13:02
Autor: ČTK

Dostupné ropy je na světě nejméně dvakrát více, než tvrdí velké ropné koncerny. Řekl to podle britského listu The Independent ropný expert a šéf organizace chemiků Royal Society of Chemistry Richard Pike. Podle něho totiž panuje velké nedorozumění ohledně způsobu výpočtu prokázaných rezerv.

Za výplod špatného odhadu zásob Pike označil teorii takzvaného ropného zlomu, podle níž svět již dosáhl nebo brzy dosáhne bodu, kdy těžba ropy vystoupí na své maximum a poté bude již jen postupně klesat. Tato teorie vychází z toho, že zásoby ropy ve světě se již z poloviny vytěžily, což však podle Pikea není zdaleka pravda.

Současné odhady udávají asi 1200 miliard barelů prokázaných rezerv ropy, což je přes 41 let současné spotřeby. Interní údaje ropných firem však naznačují, že to je méně než polovina toho, co existuje ve skutečnosti. Podle Pikea jde přitom skutečně o prokázané zásoby, nikoli o dosud neprozkoumaná ložiska nebo ta, na nichž není těžba ekonomická. Nedorozumění ohledně konceptu prokázaných zásob ropy přispělo v posledních letech k prudkému růstu cen ropy na stále nové rekordy.

Pike vysvětluje, že velcí těžaři své zásoby záměrně podhodnocují, protože tím přispívají k zachování vysokých cen ropy. V paměti jsou ale i aféry, kdy společnosti jako Shell své zásoby naopak nadhodnotily, a když se to prozradilo, měla z toho firma u investorů velké potíže.

"Část ropného průmyslu dokonale zná způsob, jakým se podhodnocují ropné zásoby; ti, kdo ve firmách a v těžařských zemích rozhodují, přitom nejsou nuceni zdůvodňovat, proč jsou prokázané rezervy větší, než to, co říkají," konstatuje Pike.

Pike přináší podle listu špatnou zprávu pro ekologické aktivisty, kteří doufají, že ropa brzy dojde a na řadu přijde využívání alternativních zdrojů. "Neměli bychom být překvapeni, když bude ropa dominovat ještě ve 22. století," upozornil Pike.

Zastánci teorie ropného zlomu však na svých názorech trvají. Jeremy Leggett, který o vyčerpání ropy napsal jednu z řady knih, není o správnosti Pikeových odhadů přesvědčen. "Klíčem je vydatnost nynějších projektů. Nové těžební kapacity budou po roce 2011 rychle klesat," řekl Leggett.

Pike odvozuje svůj názor z toho, jak se nyní odhadují kapacity ropných polí a jak se tyto odhady sčítají do celkových zásob firmy nebo země. Odhadované kapacity firmy jednoduše aritmeticky sčítají, z čehož vychází záměrně konzervativní číslo vhodné pro akcionáře, kteří odmítají nadhodnocování zásob.

Matematicky je však přesnější sčítat kapacity jednotlivých polí na základě pravděpodobnosti, podle statistické křivky určující poměr prokázaných, pravděpodobných a možných rezerv každého pole. "Výsledná kapacita je podle tohoto výpočtu obvykle více než dvakrát vyšší než pouhé aritmetické sčítání," uvádí Pike. Totéž podle něj platí pro zemní plyn.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.04.2026
6:01Maďarské volby jako klíčový tržní katalyzátor. Investoři sází na změnu kurzu
08.04.2026
22:01Akcie prudce posílily po příměří mezi USA a Íránem, ropa výrazně oslabila  
17:15Ekonomika poroste, inflace také. Co bude dělat Fed?
17:10Írán zastavil tankery v Hormuzském průlivu, Izrael podle něj porušil příměří
15:50Jestli na to máte nervy, využijte poklesů pro vstup, radí Psarofagis z Bloomberg Intelligence  
15:25Delta Air Lines jsou ve ztrátě, celoroční výhled kvůli válce nevydaly
14:40Ziskům o válce nikdo neřekl, trhy se odráží ode dna?
12:54PODCAST Analytický radar: Vyšší cílová cena ČEZ, ale také opatrnost. Restrukturalizace jako klíč?  
11:36Nejhorší je za námi a akcie rychle mažou válečné ztráty. Najdou i nový motor růstu?  
11:31Příměří s Íránem zanechává pět hlavních nezodpovězených otázek
11:15UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL XS2764457078
10:03JPMorgan: Akcie zřejmě našly dno, příměří s Íránem oživuje chuť riskovat  
9:10Příměří přineslo úlevu na ropě. Brent je pod 94 dolary
8:59ČEZ, a.s.: Konsolidovaná zpráva o platbách orgánům správy členského státu EU nebo třetí země za rok 2025
8:57Rozbřesk: Další íránské TACO potvrdilo silnou vazbu forexu na ropu
8:47Írán, USA a Izrael souhlasí s příměřím, Hormuz se otevře. Ropa prudce klesá, futures vystřelily nahoru  
6:04Stabilizující se trh práce a ropná normalizace od poloviny dubna?
07.04.2026
17:46Jak by to mohlo letos a příští rok vypadat s americkou a evropskou ekonomikou?
15:44PODCAST Týdenní výhled: Trh přestal brát Trumpovy hrozby vážně, americká inflace má skokově narůst  
14:50Wall Street čeká silná výsledková sezóna, trhy ale sledují válku a ropu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m