Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Paulson: Neobviňujte dolar za drahou ropu

Paulson: Neobviňujte dolar za drahou ropu

03.07.2008 14:29
Autor: 

Americký ministr financí Henry Paulson ve čtvrtek vystoupil proti názoru, že dolar má na svědomí stoupající ceny ropy, inflaci a zpomalení hospodářského růstu. Informuje o tom agentura Reuters.

"Dolar má velmi malý dopad," prohlásil americký ministr financí po londýnském setkání s britskými bankéři a britským ministrem financí Alistairem Darlingem. Americký ministr argumentoval tím, že hodnota dolaru od roku 2002 sice skutečně klesla o téměř 25 procent, upozornil však, že cena ropy za stejné období stoupla o nesrovnatelných 500 procent.

Agentura Reuters naopak zdůrazňuje, že dolar v posledním období klesá zvláště po zásazích americké centrální banky (Fed), která uplatňuje politiku nízkých úrokových sazeb. V současné době činá základní úroková míra ve Spojených státech 2 procenta. Na světový trh zvlášť silně zapůsobila minulá středa, kdy americká centrální banka, navzdory mnohým očekáváním, ponechala své úrokové míry na nezměněné dvouprocentní výši navzdory zjevným inflačním tendencím .

Nerozhodnost Fedu fakticky odstartovala novou vlnu zdražování, jejímž výsledkem je ropa na nynější úrovni 146 dolarů za barel. Evropské centrální banky za překotnou inflací navíc vidí i tu skutečnost, že mnohé rozvojové ekonomiky v Asii a na Středním východě na americký dolar váží svou monetární politiku, což dále působí směrem k neúnosnému zdražování komodit.

Americký ministr financí Paulson ve čtvrtek v Londýně nicméně znovu opakoval názor, že „daleko nejvýznamnějším faktorem je vztah nabídky a poptávky, tedy skutečnost, že globální produkce a kapacita za posledních deset let nijak významně nestouply, poptávka rostla a zásoby zůstaly na nízké úrovni“.

Mediafax


Váš názor
 • nikdo neobviňuje dolar
  03.07.2008 15:05

  ale "managery" z FEDu a politiky USA, kteří dovolili řádění bankovního kartelu a ještě je dokonce v zájmu lidu zachraňuje... přesně jak říká levap... dokud si budou nalhávat tyhle kydy, tak tím nepomůžou ani "americkému lidu", ani sobě...
  praguemonk
  • Re: nikdo neobviňuje dolar
   03.07.2008 23:34

   velmi zajímavá data http://www.shadowstats.com/alternate_data Podobné řeči vedli i komančové a víme kam tu naši zemi dovedli. Amerika mi dnes připomíná Sovětský Svaz na začátku 80. let, ekonomický kolos, na hliněných nohou, který si hraje na velmoc a přitom už na to zdaleka nemá. Potřebovaly by teď nějakýho americkýho Gorbačova, aby konečně nabrali ten správný kurs a ne toho Leonida Iljiče Bush-Brežněva. Nevidím to ale moc růžově, smutné je, jestli padne na hubu Amerika, tak Evropa jde ke dnu s ní.
   laroven
 • to jsou čísla
  03.07.2008 14:54

  Se vší úctou k ministrovi financí, ale není mi tak docela jasné, kde bere to podivné numero, že hodnota dolaru klesla o téměř 25%. Žije v podivném světě, když se podívám na cenu zlata (což je samozřejmě ta korektní referenční hodnota a jestli jí nepoužívají tak si jen něco nalhávají) necelých 300USD na začátku roku 2002 a cenu zlata dnes 940USD +- ... tak mě teda vychází, že ten slavný dolar šel do kopru mnohem více než o avizovaných 25%. Jestli počítají s takovými čísly, tak se jistě dočkají mnohem nepříjemnějších časů. Lhát si do vlastní kapsy ....... je rychlá cesta do pekel.
  levap
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Bed Bath & Beyond Inc (08/20 Q2, Bef-mkt)
Constellation Brands Inc (08/20 Q2, Bef-mkt)
PepsiCo Inc (09/20 Q3, Bef-mkt)
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
8:00Hennes & Mauritz AB (08/20 Q3)
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m