Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Přebytek zahraničního obchodu Číny klesl o 20 procent

ČTK: Přebytek zahraničního obchodu Číny klesl o 20 procent

10.07.2008 8:14
Autor: ČTK

Přebytek zahraničního obchodu Číny v šestém měsíci letošního roku klesl meziročně o 20 procent na 21,3 miliardy dolarů (317,3 miliardy Kč) díky zpomalení růstu vývozu způsobenému slabší poptávkou v zahraničí. Přebytek se Spojenými státy a Evropou však vzrostl a navzdory poklesu byl červnový přebytek nejvyšší v letošním roce. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil čínský celní úřad. Za prvních šest měsíců roku přebytek klesl o 12 procent na 99 miliard dolarů.
 
Vývoz se v červnu zvýšil o 18,2 procenta na 121,5 miliardy dolarů. Dovoz vyskočil o 23,7 procenta na 100,1 miliardy dolarů. Ve srovnání s předchozím měsícem však tempo růstu dovozu i vývozu výrazně zpomalilo a bylo také nižší, než čekali analytici. Údaje odrážejí oslabení poptávky po čínském zboží v zahraničí kvůli globálnímu ekonomickému útlumu. Čínská ekonomika naopak prudce roste a zvyšují se výdaje spotřebitelů, což se promítá do růstu dovozu.

Přebytek obchodu se Spojenými státy stoupl o pět procent na 14,7 miliardy dolarů. Přebytek s Evropskou unií, která vystřídala USA na pozici největšího vývozního partnera Číny, stoupl o 21,2 procenta na 13,2 miliardy dolarů. K vysokému růstu pomáhá silnější růst v EU.

Údaje podle analytiků potvrzují současné obavy vývozního sektoru z poklesu globální poptávky. Zvýší také nechuť k dalšímu posilování domácí měny jüan, která podle vývozců přispívá ke snižování jejich zisků. Jüan od revalvace v červenci 2005 posílil k dolaru o 18 procent, napsaly agentury AP a Reuters.


Váš názor
  • to co říkám
    10.07.2008 9:25

    Jsme na pokraji největší hospodářský krize v dějinách. A to že se nás nedotkne? No to určitě - ještě letos ke konci roku spadneme do recese.
    tk69
Aktuální komentáře
23.04.2026
22:01Zámořské indexy po maximech ztrácely  
16:47Analytický radar: Patria představuje Watchlist - investiční inspirace z hledáčku analytiků
16:22Akcionáři KB schválili návrh vedení vyplatit hrubou dividendu 95,60 Kč na akcii
15:55Portfolio 60/40: Akcie naceněny na revoluci, dluhopisy na „byznys jako obvykle“?
15:28Nové stroje od ASML jsou moc drahé, tvrdí TSMC a odkládá jejich nasazení
13:48Vedení ČEZ navrhlo vyčlenění nové dceřiné firmy, jde o první krok k zestátnění
13:13ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Valná hromada společnosti ČEZ
13:03SK Hynix prudce zvýšila zisk díky pamětím pro AI. Trh ale váhá, jak dlouho boom vydrží  
12:19Akcie ServiceNow po výsledcích prudce oslabily, firemní zakázky se kvůli válce na Blízkém východě zpozdily
11:57Evropě se nedaří navázat na americký růst. Podceňuje trh íránský problém?  
11:13Tesla nad odhady trhu, investory však znepokojují rostoucí kapitálové výdaje  
10:58Nokia překvapila silným ziskem, boduje díky AI a sázce na restrukturalizaci
10:34Prodej aut v EU v březnu vzrostl o 12,5 procenta, daří se BYD i Tesle
10:17Výhled na výsledky Monety: Hypotéky a poplatky táhnou, tlak na riziko roste  
10:13UNICAPITAL Invest VI a.s.: Výroční zpráva 2025
9:21CSG získala další zakázku na munici za téměř 250 milionů eur
8:56Rozbřesk: ČNB nemusí zvyšovat úrokové sazby. Prozatím
8:44České dividendy v centru pozornosti, příměří uklidňuje trhy a Tesla zvyšuje investice do AI a robotiky  
22.04.2026
22:42Tesla podruhé za sebou překonala odhady, akcie rostou
22:02Akcie se držely poblíž maxim, výrobci čipů rostli 16. den v řadě  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university