Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Prezident OPEC: Ceny ropy

Prezident OPEC: Ceny ropy "abnormální", mohou klesnout k 70 USD

29.07.2008 17:01
Autor: ČTK

Ceny ropy jsou nyní "abnormálně" vysoké a v dlouhodobějším výhledu by mohly klesnout k 70 až 80 dolarům za barel. Předpověděl to dnes prezident Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) Šakíb Chelíl.

OPEC by podle Chelíla neměla ani přes prudký propad cen z posledních dvou týdnů uvažovat o žádném snižování těžby, protože nabídka a poptávka na trhu jsou nyní v rovnováze. Ceny by mohly klesnout až o 50 dolarů, pokud bude dolar dál zpevňovat a bude se zmírňovat napětí ve světě, řekl šéf OPEC a alžírský ropný ministr na návštěvě Indonésie.

Cena americké lehké ropy vystoupila 11. července až na rekordních 147,27 USD, poté však zaznamenala výrazný pokles a nyní se pohybuje mírně nad 120 dolary za barel. Dolů ropu stlačily obavy z poklesu poptávky vlivem vysokých cen pohonných hmot a zpomalující globální ekonomiky. V meziročním srovnání však jsou ceny stále vyšší asi o 30 procent.

Ministři OPEC konzistentně tvrdí, že za růstem cen není nedostatek nabídky a že producenti poptávku plně uspokojují. Organizace říká, že jí nejde o cenovou úroveň, ale jen o vyhovění poptávce. "Cenový vývoj nás neznepokojuje, protože o ceně nerozhodujeme. Uspokojujeme pouze poptávku," řekl dnes Chelíl.

OPEC v poslední prognóze z tohoto měsíce opět snížila odhad růstu celosvětové poptávky po ropě pro letošní rok. Dodala, že v příštím roce očekává první výrazný pokles poptávky po své ropě od roku 2002 kvůli slabšímu růstu světové spotřeby a zvýšení dodávek zeměmi stojícími mimo kartel.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.03.2026
21:02Závěr týdne v červeném, Brent nad 100 USD  
17:11O býcích a medvědech v následujících letech
16:52NET4GAS, s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o změně složení dozorčí rady společnosti
16:04EIB: V oblasti AI drží Evropa krok s USA, jedním z největších problémů je bydlení
15:35Růst americké ekonomiky na konci roku prudce klesl
15:06Proč se zlato od íránského konfliktu prakticky nepohnulo? Sílící dolar či hrozba inflace a vyšších sazeb
13:50Perly týdne: Vyšší ceny ropy nahrávají americkým akciím, blíží se ale medvědí trh
11:54Adobe zvýšilo tržby a zisk, ale odchod CEO po 18 letech trh velmi znejistěl  
11:16Kdy uvidíme dopady drahé ropy? Je třeba sledovat data i výnosy  
10:23Válka mění pravidla hry. Obavy ze stagflace nutí investory hledat exotičtější alternativy na trhu  
9:40ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Jan Kalina odstoupil z představenstva ČEZ
8:45Rozbřesk: Český průmysl na začátku roku zklamal. Jak moc bude bolet „íránský šok“?
8:40Geopolitické napětí drží ropu u 100 USD. Futures klesají a Adobe padá po výsledcích  
6:03Slok: Přichází akcelerace a možná i přehřívání s odpovídajícím dopadem na sazby
12.03.2026
16:22Beneš, Novák a Cyrani nad výsledky ČEZ, výhledem, dividendou, strategií, dopadem Íránu i obratu trendu ve spotřebě elektřiny
15:54Německé RWE klesl hrubý provozní zisk o deset procent, chystá investici v USA
15:28Německo a dalších pět zemí EU jsou pro centralizovaný dohled nad trhy
15:12O (ne)kopírování inflace sedmdesátých let
13:25Další energetický šok? Analytici Evropu uklidňují, situace je podle nich jiná než v roce 2022
11:32Ropa zpět u stovky a akcie pod tlakem. Írán se zaměřil na ropnou infrastrukturu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
13:30USA - Deflátor PCE, y/y
13:30USA - HDP, q/q a
13:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
13:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university
15:00USA - Nově otevřená prac. místa