Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČS: Orco bude muset prodat nemovitosti za 12 mld. Kč

ČS: Orco bude muset prodat nemovitosti za 12 mld. Kč

07.08.2008 16:47
Autor: ČTK

Developerská společnost Orco (558 CZK, -7,91%) bude muset v příštích dvou letech prodat nemovitosti v hodnotě kolem 510 milionů eur, tedy za více než 12 miliard korun. Příčinou je údajně horší finanční situace firmy, kdy prý není schopná pokrývat z provozní hotovosti úrokové náklady. Vyplývá to z přehledu akciového trhu, který dnes ČTK poskytli analytici České spořitelny.
 
Analytici předpokládají, že hodnota prodeje bude o pět procent nižší, než je účetní hodnota nemovitostí. Dva na sobě nezávislé zdroje z realitního trhu ČTK potvrdily, že Orco nyní skutečně prodej části svého portfolia plánuje. Firma prý navíc podle analytiků spořitelny bude muset úplně zastavit plány na expanzi.

Orco přitom stále ještě oficiálně plánuje velký bytový a kancelářský projekt v pražských Bubnech, do kterého chce investovat přes 70 miliard korun. Developeři ale nyní zároveň čelí ztíženému přístupu k bankovním úvěrům v důsledku krize na světových trzích.

Potíže developera se údajně odrazily také v rozhodnutí ratingové agentura Moody's (38 USD, -0,60%), která mu ve středu opět snížila hodnocení na úroveň Caa1 z předchozích B3. K tomuto kroku přistoupila agentura již podruhé, poprvé se tak stalo v polovině června. Důvodem je prý další zhoršování finanční situace firmy a stagnace či dokonce propad východoevropského realitního trhu, kde je Orco aktivní.

"Kategorie Caa všeobecně znamená špatný standard a velmi vysoké úvěrové riziko," uvedl analytik společnosti Patria Finance Robert Keller. Také podle něj je tak pravděpodobné, že firma některé projekty zruší či na dlouhou dobu odloží .

Akcie Orka se dnes na pražské burze propadly na další historické minimum, a to na 558,10 za akcii. Spolu s dalším developerem na pražském akciovém trhu, kterým je společnost ECM (493 CZK, -2,68%), prodělávají akcie firmy dlouhodobý propad. Maximální hodnota akcií společnosti Orco se přitom v posledním roce pohybovala až kolem 3397 korun.
 
Orco Property Group působí na středoevropském realitním trhu od roku 1991. Akcie lucemburské společnosti se obchodují na burzách v Praze, Varšavě, Budapešti a Paříži. Hodnotu portfolia firmy odhaduje realitní poradenská společnost DTZ na 2,4 miliardy eur (zhruba 61 miliard korun). Vedle Česka působí skupina v Maďarsku, Polsku, Rusku, Chorvatsku, Německu a na Slovensku.


Váš názor
  • Immoreal - immoeast
    08.08.2008 16:21

    Spořka má svou realitku, která staví na Pankráci projekt GEMINI. To jsou prosklené kanceláře. Pár desítek metrů od tohohle projektu dokončuje ECM mrakodrap s kancelářskými prostorami. Současně se v témže kompexu dokončuje projekt Arkády - administrativně obchodní centrum Pankrác. O jeden klilometr níže má 2 roky Passerinvest poloprázdnou kancelářskou budovu k pronájmu. O kilometr výš od Pankráce se dostavuje 10.000 m2 kancelářských prostor. Proto musí Spořka trousit špatné zprávy o ORCU, protože sama má problém a její nemovitostní fond je zu grunt. Takže poplašná zpráva, nic víc.
    kompi
  • Nevím jak nazvat svůj příspěvek
    07.08.2008 18:24

    ...napadlo mne pouze šíření poplašné zpríávy. Celý tento článek je ukázka základního nepochopení developerských aktivit. Každý developer musí každý rok prodat několik svých projektů. Opakuji slovo musí, neboť to je jeho cíl a jeho profit, ze kterého žije a získává prostředky jak pro svůj provoz tak pro své další projekty, protože vždy musí investovat do projektů nějakou část svých peněz. Tvrdit tedy v současné situaci trhu, že skutečnost, že má Orco záměr prodat nějaké své projetky, je známkou nestability bych skutečně nazval šířením poplašné zprávy. Jsem si jist, že důvod pro snížení ratingu Orca existuje, ale rozhodně jím není skutečnost, že Orco chce a musí prodat nějaké své projekty. Dělá to každý developer bez ohledu na situaci na kapitálovém trhu. Je to jeho business a profit.
    Valmont
  • Opravdu 5%
    07.08.2008 17:09

    Není těch 5% pod účetní hodnotou moc optimistických ? Předpokládám, že těch developerů se špatnou situací bude nejspíš víc, a trh nebude schopen pohltit nabídku.
    viky
    • Re: Opravdu 5%
      07.08.2008 17:29

      A za kolik si myslíš že by třeba prodali pozemek v Bubnech, který koupili za 4,500 Kč/m a má čerstvě změnu územního plánu na stavební ? No já tipuju ne -5% ale +300%.
      orkán
      • Opravdu ?
        07.08.2008 17:41

        Co tak čtu, tak při prodejích teď je obvyklá často i třetinová cena, než se předpokládalo (např. prodej budov Telecomu, pozemků ve Vysočanech apod..).
        viky
  •  
    07.08.2008 17:09

    orcu hrozí bankrot..
    ?
    • To honza
      08.08.2008 16:15

      Bankrot hrozí tvé hlavě d;-))
      kompi
Aktuální komentáře
01.12.2025
17:27Webinář Investiční trefy a přešlapy 2025 s Pavlem Mokošem již 4. prosince
17:21Cykly akciového fundamentu a jeho současné „tentokrát jinak“
16:49Americký průmysl ztrácí dech: zakázky mizí, firmy sahají k propouštění
16:09Schodek rozpočtu v listopadu vzrostl na 232,4 miliardy
16:05Nvidia rozšiřuje svá partnerství v ekosystému AI. Investovala dvě miliardy dolarů do Synopsys
14:26ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
14:10Airbus odhalil další závadu. Akcie klesaly až o deset procent
13:05PODCAST Týdenní výhled: Trump vybral nového šéfa Fedu, stoupá nervozita kolem japonských sazeb a bitcoin padá  
12:32WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s: Výroční zpráva za rok 2024 - aktualizovaná verze
12:02FT: Partneři OpenAI si půjčili 100 miliard dolarů. Firma samotná podepsala kontrakty za 1,4 bilionu dolarů
12:00Stříbro na rekordu. Bílý kov zdvojnásobil hodnotu, zatímco zlato jde do strany
11:52Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v listopadu zhoršily
11:30Nervozita z Japonska stahuje trhy do červeného  
10:01Kryptoměny znovu pod tlakem. Bitcoin spadl na 86 tisíc dolarů
8:56GEVORKYAN oznámil nové projekty, Trump vybral nového šéfa Fedu a krypto trh pod tlakem  
8:44Rozbřesk: Jestřábí BoJ zvyšuje averzi k riziku – pomůže to euru, nebo dolaru?
8:36Primoco UAV SE: Informace o překročení hodnoty nových zakázek miliardu korun v roce 2025
6:05Predikce na rok 2026 počítají s pokračujícím růstem. Některé banky míří u S&P 500 až k 8 000 bodům
30.11.2025
9:04Víkendář: Německá ekonomika je o 1 % větší než na konci roku 2017, zatímco ta americká vzrostla o 19 %
29.11.2025
8:55Víkendář: Poukazování na chyby Američanů Evropě její problémy nevyřeší

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30CZ - PMI v průmyslu
16:00USA - Index ISM v průmyslu