Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Středoevropské měny oslabeny posilováním dolaru a zvýšenou averzí k rizikům... a další devizové zprávy

Středoevropské měny oslabeny posilováním dolaru a zvýšenou averzí k rizikům... a další devizové zprávy

05.09.2008 9:51
Autor: 

Česká koruna sice krátkodobě profitovala z výborných výsledků červencové obchodní bilance, ale nakonec musela sklonit hlavu před vývojem na globálních trzích a uzavřela včera slabší. Po zveřejnění obchodní bilance tak měnový pár EUR/CZK nejprve propadl na úroveň 24,645, aby na konci seance neúspěšně testoval rezistenci na úrovni 24,90.

Dnešek bude zcela jistě ve znamení amerických dat a jejich dopadu na globální trhy. Slabá americká čísla tentokrát již nemusí dále podporovat dolar, což by koruně mohlo přinést jistou úlevu. Koruna však musí najít odvahu odpoutat se v jednu chvíli od zbytku střední Evropy, která zřejmě bude déle oslabovat.

Navzdory slabým americkým datům dolar dokáže těžit z globálního nárůstu averze vůči riziku. Z toho plynoucí útěk investorů do amerických vládních obligací a obavy, že západní Evropa směřuje do recese, dávají dolaru křídla. Ten tak zlomil další klíčovou technickou bariéru na úrovni EURUSD 1,4357 a zpevnil až na úroveň 1,42.
 
Dnes bude devizový trh pochopitelně napjatě čekat na to jak dopadnou srpnové payrolls. Sázíme na velmi slabý výsledek, což by mohlo být záminkou k vybírání zisků ze strany dolarových býků. 

Zlotý ve čtvrtek ztrácel, po úvodních EUR/PLN 3,379 uzavíral den na 3,4120. Také polská měna utrpěla po tiskovce ECB, zatímco z domácí scény nepřišly žádné čerstvé impulzy a trh ignoroval příznivý vývoj domácí ekonomiky a možnost polského růstu sazeb.

Dnes nejsou zveřejněna žádná domácí data. Zlotý spolu s ostatními středoevropskými měnami tak bude ovlivněn pohyby globálních trhů. Posilování dolaru by pak bylo mínusem pro polskou měnu i dnes. 

Forint včera ztrácel, po ranních EUR/HUF 239,77 končil na 242,00. Maďarská měna při absenci domácích čísel utrpěla stejně jako ostatní středoevropské měny především posilováním dolaru a zvýšenou averzí k rizikům. Na domácí scéně navíc pokračují ostré debaty kolem daňové reformy navržené předsedou vlády, které rovněž mohou znervóznět investory. Za zmínku také stojí, že guvernér MNB A. Simor oznámil, že centrální banka nemusí ani v první polovině 2009, kdy posoudí celkový vývoj ekonomiky, určit termín přijetí eura.

Dnes zveřejněný HDP je jen konečným číslem. Zajímavější bude průmyslová výroba, která by po červnovém poklesu měla vykázat zlepšení. Pokračující politické hrátky ale nejsou pro zemi žádné pozitivum. Hlavní impulz však přijde zřejmě opět z globálních trhů, případné další posílení dolaru by pak jen zvýšilo averzi k rizikovým aktivům a dále maďarskou měnu oslabilo.

(ČSOB - Denní finanční zpravodaj)

Celou denní analýzu si můžete stáhnout ve formátu PDF v sekci Měny & Sazby Výzkum -> Analýzy Výzkum -> Analýzy Výzkum -> Analýzy. Klienti Patria Plus si mohou nastavit automatické zasílání této analýzy e-mailem.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.05.2026
14:42Čínská mezera a americké překvapení
14:23NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
13:08Monetární i fiskální politika budou muset reagovat na důsledky umělé inteligence
12:51ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emise dluhopisů
11:42Philip Morris spouští výrobu nikotinových sáčků v Kutné Hoře
11:22Perly týdne: Nový komoditní cyklus a největší asymetrie v historii financí
11:15Ifo: Podnikatelská nálada v Německu se v květnu zlepšila, situace je ale křehká
10:47Závěr týdne v zeleném. Nižší výnosy vylepšují náladu  
8:52Rozbřesk: Nuda na koruně v neklidném světě. Jak si vysvětlit její extrémní stabilitu?
8:50Írán hlásí pokrok v jednáních, Trump doma čelí tlaku a Warsh se dnes ujme vedení Fedu  
6:01HIMS má novou konkurenci. Enhanced plánuje "steroidovou olympiádu" a přirovnává svůj byznys k F1
21.05.2026
22:01Pozornost trhu je na ocenění Nvidie  
17:52MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace dne 21. 5. 2026
17:10Zastaví dluhopisové trhy akciovou rally?
17:00Primoco UAV SE: Vnitřní informace
15:43UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o páté výplatě úrokového výnosu
15:10Braňo Soták: Nvidia doručila další várka superlativů, vůči AI cyklu zůstáváme optimisty  
14:02K většímu ústupu od dolaru ve světových rezervách ve skutečnosti nedocházelo
12:34EK zhoršila výhled růstu ekonomiky EU kvůli konfliktu na Blízkém východě
12:02Doosan Škoda Power: slabší tržby zastínil rekordní backlog a vyšší ziskovost

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
8:00DE - HDP, q/q
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university