Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf IEA varuje před riziky recese, pokud se nesníží ceny ropy

Šéf IEA varuje před riziky recese, pokud se nesníží ceny ropy

17.09.2008 15:37
Autor: 

Pokud by ceny ropy zůstaly okolo současných úrovní, nad 90 USD/barel, existuje riziko globální recese a poškození rychle rostoucích ekonomik, řekl dnes Nobuo Tanaka, výkonný ředitel Mezinárodní agentury pro energii (IEA).

“Pokud současné cenové úrovně budou přetrvávat, hrozí riziko recese,“ řekl Tanaka v rozhovoru pro Reuters s tím, že velmi záleží na tom, co se stane, pokud vysoké ceny ropy zasáhnou rychle rostoucí ekonomiky – Čínu, Indii a Střední východ. Tanaka však zároveň zklidnil obavy tím, že podle jeho názoru zatím ekonomický růst těchto ekonomik zůstává velmi silný, takže zatím nevidíme žádné náznaky zpomalení.

„Ceny ropy jsou stále vysoké a podle naší analýzy zcela zřejmě ničí poptávku ve Spojených státech,“ řekl dále Tanaka. Tanaka proto vyjádřil přání IEA, aby sdružení OPEC, které má další zasedání naplánováno na listopad, ponechalo současnou úroveň dodávek, a nesnižovalo tak dále nabídku. „Podle našeho názoru je současná situace na trhu stále napjatá“, shrnul výkonný ředitel IEA.

(Zdroj: Reuters)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.05.2026
12:20Evropské akcie se zvedají, ale výnosy ani Amerika povzbudivě nevypadají  
12:05Největší investoři světa odkrývají karty: Razantní výprodeje i nové sázky na AI
11:39Růst HDP Japonska v prvním čtvrtletí zrychlil na 2,1 procenta, překonal odhady
10:48TOMA, a.s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu
10:45FX Strategie: Klid na koruně a eurodolar pod tlakem globálních vlivů  
10:18UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL XS2637445276
10:09UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu
10:00Google a Blackstone zakládají společný neocloud, který poběží na čipech od Googlu
9:09Rozbřesk: Globální výprodej dluhopisů řídí aktuálně Japonsko a Velká Británie
9:05Musk prohrál spor s OpenAI. Žaloba přišla podle soudu pozdě
8:42Dvouciferný růst tržeb i zisku a expanze na nové trhy. GEVORKYAN odstartoval silný začátek roku
8:42Musk prohrál s OpenAI, Google spolupracuje s Blackstone na cloudu pro AI, evropské futures v zeleném  
6:09Mag7 – jak se spolu (ne)rýmují valuace a růstová očekávání
18.05.2026
16:25Hunterbrook si bere CSG opět na paškál, tentokrát kvůli Indonésii. Firma se znovu brání
16:11PODCAST Týdenní výhled: Nvidia otestuje optimismus, zatímco se do hry vrací inflace  
16:06Trump stáhl desetimiliardovou žalobu na finanční úřad za únik daňových přiznání
15:55Novo Nordisk se připravuje s pilulkou Wegovy na globální ofenzivu. Do vybraných zemí vstoupí ještě letos
14:34NextEra Energy koupí Dominion Energy za 66,8 miliardy dolarů
14:25Dluhopisy pod tlakem. Výnosy v USA i Japonsku na víceletých maximech  
12:03Úvod týdne trhům kazí dražší ropa a Japonsko  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - HDP, q/q anualizovaně