Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Topolánek věří, že vláda přežije, Tluchoř se bojí o rozpočet

ČTK: Topolánek věří, že vláda přežije, Tluchoř se bojí o rozpočet

21.10.2008 13:58
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek věří, že jeho vláda přežije středeční hlasování o nedůvěře, v němž by chtěla opoziční ODS zúročit své vítězství v krajských a prvním kole senátních voleb. Rebelující poslanec ODS Vlastimil Tlustý podle premiéra nebude hlasovat proti vládě. Předseda poslanců ODS Petr Tluchoř se ale obává, že Tlustý nepodpoří ani v prvním kole vládní návrh státního rozpočtu na příští rok. Řekli to dnes novinářům po jednání poslaneckého klubu ODS. Jisté nejsou ani všechny hlasy poslanců Strany zelených.

"Já si myslím, že hlasování o nedůvěře dopadne dobře," uvedl premiér. K postoji Tlustého stručně dodal: "Nemyslím, že bude hlasovat proti vládě". Vyjádření Tlustého ČTK zjišťuje. Již dříve Tlustý řekl, že Topolánek jeho důvěru ztratil, ale u vlády si to ještě rozmyslí a rozhodne se ve středu.

Tluchoř byl opatrnější, podle něj na poslaneckém klubu nezazněl jediný hlas, že současné vládě nemá být vyslovena důvěra, a to ani od Tlustého. Ten však podle Tluchoře možná nepodpoří rozpočet. "Já se obávám, a Vlastimil Tlustý to říkal, jeho hlasování dnes při rozpočtu. To je ohrožení nejen této vlády, ale i celé téhle země. Doufám, že to dopadne dobře," dodal Tluchoř.

Nejisté je také to, zda rozpočet podpoří všichni poslanci Strany zelených. Klub sice přijal závazné usnesení stran podpory rozpočtu, ale "hlasovali pro něj čtyři poslanci, dva se zdrželi", jak řekla novinářům Věra Jakubková, která si spolu s Olgou Zubovou drží pověst rebelek. Zda rozpočet podpoří, bude záležet na průběhu dnešního odpoledne, kdy by se mohl projednávat.
 
Jakubková tvrdí, že má nedostatek informací o rozpočtu. Postěžovala si, že na klub zelených nepřišel rozpočet objasnit ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL). Již v pondělí Jakubková avizovala, že až ve středu se rozhodne, zda při hlasování o nedůvěře podpoří vládu.

Prohru ODS v krajských volbách klub podle Tluchoře neanalyzoval. "To byl debakl a nemůže nikdo to hodnotit jinak. Nemyslíme si, že by bylo vhodné hledat viníky a okopávat se vzájemně," podotkl Tluchoř. "Pro nás je důležité soustředit se na druhé kolo senátních voleb, aby ta oranžová mapa se alespoň v této souvislosti pozměnila. Výsledek druhého kola senátních voleb je pro nás absolutně klíčový," dodal.

Pondělní hodnocení výsledků voleb prezidentem Václavem Klausem označil Topolánek za "laskavá a vlídná slova". Klaus uvedl, že voliči hlasováním ukázali, že si přejí změnu, že na to nezaslouženě doplatili hejtmani a že konečný účet se bude dělat až po finále senátních voleb. To, že prezident dnes má přijít na koncert na podporu pražských senátních kandidátů ODS, je podle Topolánkova stručného komentáře "dobře".


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.11.2025
17:22Zlato, akcie a důvěra ve finanční aktiva
16:41Dominik Rusinko: Rozpočtové patálie aneb co čekat od nové vlády  
14:46PODCAST Týdenní výhled: O číslech Nvidie, korekci na AI i gigantovi, který jí vzdoruje  
13:13Ranní růst postupně uvadá, evropské akcie obchodují smíšeně  
13:06Sázka Novo Nordisku na Alzheimera nevyšla
11:31Alibaba slaví úspěch. Qwen má za týden přes 10 milionů stažení
10:49Podnikatelská nálada v Německu se v listopadu zhoršila, uvedl institut Ifo
10:07Rusinko: Česká spotřebitelská důvěra je nejvyšší za šest let
10:02Výsledky experimentálního léku v sekundární prevenci mrtvice posílají akcie Bayeru nahoru o 12 procent
9:43Rozbřesk: Češi hodně spoří, úspory však domácí ekonomice příliš nepomáhají
9:07Nokia zainvestuje 4 miliardy dolarů do AI v USA
9:02Itálie poprvé po 23 letech získává vyšší rating Moody's díky stabilitě a fiskální disciplíně
8:53Moody’s zvedá rating Itálie, BHP vzdává boj o Anglo American a Alibaba boduje s AI aplikací  
8:34Artur Gevorkyan a Andrej Bátovský o rekordních projektech, příležitostech pro akvizice, sázkách na defence sektor i burze, která posune firmu úplně jinam
23.11.2025
10:06Víkendář: EU propadla regulačnímu šílenství, zanedbává prosté fungování volného trhu
22.11.2025
10:10Víkendář: EU se zabývá příliš mnoha věcmi, to podstatné jí uniká
21.11.2025
17:20Kde jsou vlastně „standardní“ valuace a jak jsou na tom relativně k nim ty současné?
16:53Evropa může kompenzovat cla USA i bez nových smluv, tvrdí šéfka ECB
14:16Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie ve středu 3. prosince v Praze
14:12Centrální banka nemusí být neomylná, ale musí být zodpovědná

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
USA - Prodeje nových domů
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo