Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Central Group: Poptávka po bytech se propadla o třetinu

    Central Group: Poptávka po bytech se propadla o třetinu

    13.11.2008 16:39
    Autor: ČTK

    Praha (ČTK) - Poptávka po nových bytech je aktuálně v meziročním srovnání zhruba o třetinu menší. Na cenách se to však zatím neprojevuje. V dobrých lokalitách metropole ceny rostou o pět až deset procent, v jiných místech stagnují. Pokles zhruba o 20 procent lze čekat jen v případě panelových domů, řekl dnes na tiskové konferenci většinový majitel developerské společnosti Central Group Dušan Kunovský.

    "Pokud se prodeje snížily, je to s ohledem na předzásobení trhu a určitou psychózu, která panuje v souvislosti s krizí na světových trzích," uvedl Kunovský. "Zpomalení poptávky jsme očekávali," dodal. Původní odhady propadu zájmu o nové bydlení se prý pohybovaly v nejčernějších variantách až kolem 50 procent.

    Propad způsobil údajně zejména vysoký srovnávací základ z loňského roku, kdy lidé nakupovali byty kvůli očekávaným zvýšeným sazbám daně z přidané hodnoty.

    Loni ceny bytů podle Kunovského stagnovaly, v kvalitních lokalitách rostly jen mezi pěti až deseti procenty. Podobný růst očekává Kunovský v dobrých lokalitách Prahy a okolí také v příštím období. V ostatních regionech však budou ceny prý spíše stagnovat. Například u panelových domů však můžou ceny údajně klesnout až o 20 procent. "Jejich ceny v některých případech vyrostly až na úroveň novostaveb," podotkl Kunovský. Dalšího výraznějšího poklesu poptávky v metropoli se šéf firmy neobává.

    Motorem zájmu o nové bydlení prý bude v budoucnosti poptávka samotných Pražanů, dále migrace z regionů, ale také například nákupy nemovitostí ze strany cizinců, kteří je na základě vládního návrhu novely devizového budou moci nakupovat bez omezení od května 2009. Central Group očekává zvýšení zájmu o nákup bytů také v souvislosti s předpokládaným poklesem úroků hypotečních úvěrů.

    Banky nyní všeobecně ztížily firmám přístup k k úvěrům. Například v případě developerů požadují vyšší podíl bytů prodaných ještě před kolaudací, firmy musí také navyšovat podíl vlastního financování. Menší developeři proto podle Kunovského pravděpodobně začnou na trhu nabízet své projekty, ze který si prý velké společnosti s dostatečným množstvím kapitálu budou moci vybírat. "To je trend, který se projevuje již v současnosti," poznamenal Kunovský. Získávat nové pozemky je podle něj nyní ve srovnání s minulými roky snazší.

    Neklid na trzích se prý také projevil v přístupu stavebních firem, které zvláště v minulém roce zakázky kvůli stavebnímu boomu odmítaly. "Nyní nám dá nabídku již téměř každý, koho oslovíme," řekl šéf Central Groupu. Ceny stavebních prací to prý sice stále nesnižuje, ale údajně již ani nerostou.

    Ve třetím čtvrtletí letošního roku se podle nejnovějších údajů Českého statistického úřadu začalo v Česku stavět 11.914 bytů, což je o 5,3 procenta méně než ve stejném období roku 2007. Dokončeno bylo 9559 bytů, tedy o 9,5 procenta více než v loňském třetím čtvrtletí.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    25.08.2026
    16:55AI jako technologicko-ekonomický bonus, nebo uchovatel trendu?
    16:35Čínské značky mohou do deseti let v Evropě vyrábět 1,5 milionu aut ročně
    14:42Akcie Nvidie zlevnily. Nižší násobek budoucích zisků ale nemusí znamenat podhodnocení
    12:20Investoři reagují na dopady klimatických extrémů. V centru pozornosti je chlazení, zemědělství nebo i maloobchod  
    11:22Dluhopisy v klidu, ropa níž. Akcie se dopoledne opatrně zvedají  
    10:58Podnikatelská nálada v Německu se v srpnu opět zlepšila, uvedl institut Ifo
    10:35Cena bitcoinu poprvé od května překonala 80 000 dolarů
    10:28Goldman Sachs: Jediní, kdo na AI zatím vydělávají, jsou polovodiče
    9:02Rozbřesk: Napětí na americkém dluhopisovém trhu roste. Podaří se Trumpovi zkrotit výnosy?
    8:47USA oznámily sankce proti Íránu, bitcoin už nad 80 tisíci dolary  
    24.08.2026
    22:03Wall Street zahájila týden opatrně: Investoři vyhlížejí výsledky Nvidia  
    17:20Dluhy, akcie a umělá inteligence
    16:56Vláda: Peníze z EU by v ČR po roce 2028 měly směřovat na dopravu či energetiku
    16:33FT: Místo nejvyspělejšího modelu Anthropiku firmy preferují levnější nástroje
    15:55PODCAST Týdenní výhled: USA bojují s růstem dluhopisových výnosů, Nvidia zveřejní výsledky  
    15:53Tuzemští spotřebitelé ztrácejí optimismus
    13:16CSG dodá mostní automobily za více než miliardu korun do Evropy nebo Asie
    12:17Týden začíná pro akcie smíšeně, zatímco ropa i výnosy klesly  
    10:33Trump v červnu uskutečnil přes tisíc obchodů s akciemi. Mezi nákupy byly Palantir, Berkshire Hathaway, Visa či Mastercard
    9:28Alibaba v Hongkongu prodala akcie v rekordní sekundární emisi

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
    16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board