Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přerušený pád... Denní přehled Trhy, data, analýzy

Přerušený pád... Denní přehled Trhy, data, analýzy

21.11.2008 18:00
Autor: 

Evropa

• Index nákupních manažerů (PMI) v průmyslu eurozóny se v listopadu snížil na 36,2 bodu (odhad: 40,5) z říjnových 41,1 bodu. Ve službách došlo u stejného indikátoru k poklesu z 45,8 na 43,3 bodu (odhad: 45,0). Výsledky potvrzují prohloubení recese v eurozóně a zvyšují pravděpodobnost dalšího snižování sazeb ECB. Měl by k němu dojít již v prosinci, jak dnes naznačil prezident ECB Jean-Claude Trichet. Tržní forwardové kontrakty naznačují, že by ECB mohla snížit sazby až o 75 bps.

• Evropské akcie pokračovaly po včerejším propadu o 3,6% v dalším, byť mírnějším poklesu. Včerejší ztrátu 8,8% částečně korigoval těžařský sektor, který má však stále společně s bankami letos nejhorší výkonnost, když oba sektory ztratily dvě třetiny hodnoty.

Ostatní:

• Bank of Japan ponechala úrokové sazby beze změny, její základní sazby nadále činí 0,3 %. Japonská centrální banka se patrně rozhodla neopakovat politiku nulových sazeb z let 2001-2006 a raději bude preferovat politiku "kvantitativního uvolňování".

• Pád cen ropy se před víkendem zastavil díky oživení na akciových trzích v Japonsku, USA a rozvíjejících se trzích. Nicméně posun o 40 centů udržel cenu pod 50 dolary za barel (WTI).

Patria Finance Research


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.03.2026
17:00J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Vnitřní informace
16:19PODCAST Traders Talk: Trhem zmítá extrémní strach. Jak se v něm zorientovat a udělat co nejméně škody
16:10Turecko zvažuje kvůli válce využití zlatých rezerv k obraně měny
15:21Deset let nulová inflace…
13:44Energetický šok opět otestuje měnovou politiku Fedu. Klíčová bude jeho délka a intenzita
12:24Anthropic vstupuje do boje o agentní AI. Claude může na dálku ovládat počítač
12:12S&P Global: Růst aktivity v soukromém sektoru v eurozóně v březnu zpomalil
12:11Holešovice zrychlují: ceny bytů rostly o 25 %
11:14Co věřit Trumpovi a jak zareaguje Írán? Trhy stále nevědí, na jakou kartu si vsadit  
11:09Revolut hlásí rekordní zisk před zdaněním. O desítky procent roste počet klientů i předplatného
9:51AI ano, ale ne jako jádro portfolia. Erhard Radatz z Invesca o technologiích, válce v Íránu, energetice i návratu zájmu o Čínu
9:45Důvěra v českou ekonomiku v březnu stoupla u podnikatelů i spotřebitelů
9:36EU a Austrálie se dohodly na odstranění cel, bezpečnostní spolupráci i těžebních projektech
8:57Rozbřesk: Trumpova otočka jako test citlivosti středoevropských měn na ropu
8:51Trhy se uklidňují po prudkých výkyvech, pozornost ale zůstává na Blízkém východě  
6:03Stratégové nadále věří evropským akciím. I přes rizika čekají návrat Stoxx 600 na rekordy  
23.03.2026
21:20Překvapivě zelené pondělí na Wall Street  
17:36Hyperscaleři, jejich mohutné investice a to, co firmy skutečně vydělávají
16:14PODCAST Týdenní výhled: Trump vystrašil trhy ultimátem Íránu, ale znovu otočil  
16:10Těžaři pod tlakem: prudký propad zlata tlačí na jejich marže

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
GameStop Corp (01/26 Q4, Aft-mkt)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba