Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
OECD snižuje prognózu růstu ekonomik střední Evropy

OECD snižuje prognózu růstu ekonomik střední Evropy

25.11.2008 11:55
Autor: 

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve své pravidelné pololetní zprávě uvedla, že očekává zpomalení globální ekonomiky vlivem světové finanční krize, jenž se ve středoevropských zemích v příštím roce projeví poklesem ekonomického růstu, píše agentura Reuters.
 
Česká ekonomika podle OECD kvůli slabším exportům po třech letech zhruba šestiprocentní expanze citelně přibrzdí, v roce 2010 by se ale měla vrátit zpět na trajektorii vysokého růstu. Růst hrubého domácího produktu ČR v příštím roce dosáhne 2,5 % v porovnání s očekávanými 4,4 % za letošní rok. OECD přitom doposud očekávala, že český ekonomický růst v příštím roce dosáhne 4,8 %.V roce 2010 by však mohl opět přesáhnout 4 %, uvedla OECD. "Vzhledem k silné závislosti (české) ekonomiky na zahraničním obchodu je hlavním rizikem pro tento výhled případné větší než očekávané zpomalení v eurozóně," cituje agentura Reuters prognózu OECD.

Slovenská ekonomika zůstane i nadále nejrychleji rostoucí v regionu, ale v příštím roce také aktivita značně ochabne, soudí OECD a odhaduje růst HDP v příštím roce o 4,0 % v porovnání se 7,3 % očekávanými pro letošní rok. V roce 2010 by se měl ekonomický výkon země podle prognózy OECD zvednout o 5,6 %. "Slovensko zůstane v příštích dvou letech nejrychleji rostoucí zemí v rámci OECD, ale aktivita v roce 2009 citelně zpomalí. Výdaje na investice a obchod budou pravděpodobně nepříznivě ovlivněny dopady finanční krize," komentuje čísla agentura OECD.

Pro maďarskou ekonomiku odhaduje OECD v roce 2009 pokles o 0,5 % vlivem dopadů finanční krize; Polsko by mělo kvůli nižší aktivitě zpomalit na 3,0 % z 5,4 % očekávaných za letošní rok.
 
Mimo střední Evropu utrpí podle OECD ze tří největších mocností nejhlubší pokles Spojené státy, které již zřejmě sklouzly do recese. Hrubý domácí produkt zde zřejmě příští rok klesne o 0,9 % po letošním růstu o 1,4 %. Ještě v červnu přitom OECD předpovídala největší světové ekonomice napřesrok růst o 1,1 %.

Pro země eura OECD čeká v roce 2009 sestup HDP o 0,6 %, který vystřídá letošní jednoprocentní růst. Před půl rokem OECD čekala v eurozóně růst o 1,4 %. U Japonska odhaduje OECD pokles o 0,1 %.

(Zdroj: Reuters, ČTK)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
31.03.2026
15:33Nebius postaví ve Finsku jedno z největších evropských AI datacenter
15:06Další dvoumiliardová investice Nvidie. Tentokrát si vybrala Marvell Technology
14:52J&T BANKA a.s.: Výroční finanční zpráva za rok 2025
14:31Zlato vhodné na nákup, akcie ještě nejsou dost levné?
13:08CSG koupila 49procentní podíl v rakouské firmě HDS
12:53Goldman Sachs: Rekordní shorty otevírají prostor pro prudký odraz akcií, ale rizika se obrací směrem vzhůru  
12:30Inflace v eurozóně vzrostla na 2,5 procenta
11:36ČSÚ potvrdil loňský růst HDP o 2,6 %. Česká ekonomika má za sebou nejrychlejší rok od 2022
11:17Trump možná couvá z války, akcie díky tomu míří nahoru  
11:02Wilson: Korekce na S&P 500 se blíží svému konci, ale zůstávají tu rizika na straně sazeb  
9:35Michal Strnad z CSG posílil kontrolu nad Tatrou. Jelínkův podíl koupil za více než 600 milionů korun
9:29Ifo: Íránský konflikt dopadá na německý průmysl. Největší hrozbou jsou ceny energií a logistika
9:22Rozbřesk: Íránský konflikt zvyšuje tlak na evropský automotive, sektor čelí zdražení vstupů i slabší poptávce
8:52Dnes vyjde zpřesněné HDP, Trump údajně uvažuje o ukončení války i bez volného Hormuzu a Fed má prostor jen pozorovat  
6:03Proč zlato i akcie obranných společností po propuknutí války oslabily?  
30.03.2026
22:02Wall Street zůstává pod tlakem: Energie nestačí, technologie táhly trh níže  
18:25Další (ne)recese a signály trhu práce
16:56PODCAST Týdenní výhled: Pozornost se přesouvá od inflace k reálné ekonomice  
15:59Íránské útoky na blízkovýchodní hutě způsobily šok na trhu s hliníkem
15:34SAB Finance a.s.: Pozvánka na valnou hromadu SAB Finance a.s

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu
9:00CZ - HDP, q/q
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board
16:00USA - Nově otevřená prac. místa