Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Velká Británie chce usnadnit splácení hypoték

    Velká Británie chce usnadnit splácení hypoték

    04.12.2008 8:28
    Autor: mediafax

    LONDÝN (MEDIAFAX) - Britský premiér Gordon Brown ve středu zveřejnil plán, který má pomoci občanům splácet hypotéky. Informuje o tom agentura britská zpravodajská společnost BBC.
     
    Plán má pomoci především těm občanům, kteří v důsledku globální krize přišli o práci, nebo se jim výrazně snížil příjem. Podle nového plánu by těmto „lidem v tísni“ banky nyní počkaly se splácením určité části splátek do doby, než se jejich finanční situace opět zlepší.

    Podle zatím dostupných informací s plánem souhlasí i velké finanční a úvěrové společnosti. To vyvolává naději, že by banky nadále nemusely přistupovat k zabavení domů nebo bytů již po šesti měsících nesplácení, ale mohly by svou shovívavost podstatně prodloužit.

    Podle BBC by splátkové úlevy, při nichž se splácená částka dočasně snižuje, mohly trvat až dva roky. Návrh zatím počítá s tím, že schéma bude uplatněno na hypotéky až do výše 400 000 liber, bližší podmínky jsou však ještě v jednání. Odklad by však v každém případě znamenal úlevu pro nezanedbatelný počet občanů a rodin.

    Významným přínosem může být i to, že by se značně omezil široce rozšířený strach ze zabavení majetku. To by mohlo znamenat i opětovné oživení zájmu o hypotéky, což by pomohlo nejen zájemcům o bydlení, ale i zamrzlému kreditnímu trhu.

    Počet bankami zabavených domů či bytů ve třetím čtvrtletí 2008 stoupl v Británii o 12 procent. Britská organizace poskytovatelů hypoték odhaduje, že při současném tempu v roce 2008 o svůj dům či byt přijde 45 000 britských občanů. V příštím roce by jich mělo být již 75 000.

    Některé komentáře k novému plánu soudí, že by mohl pomoci nejen plátcům hypoték, ale mohl by pomoci i hypotečním bankám tím, že snižuje kapitálová rizika, která jim při nesplácení hypoték hrozí. A další výhodou je, přinejmenším teoreticky, i to, že plán by neměl omezit fondy potřebné pro nové žadatele o hypotéku.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    08.08.2026
    8:41Víkendář: Trhy nemají rády prázdné řeči
    07.08.2026
    22:05Slabá data z trhu práce pomohla akciím  
    17:51Akcie v optimismu, průmysl v extrémním, dluhopisy neprotestují
    16:20UEFA vs. FIFA a „tajné plány vytvořené bezcharakterními lidmi, které mají pochybné přínosy pro samotný fotbal“
    15:35Akce Fedu se odsouvá, americký trh práce překvapil opět negativně
    14:46Vysychající řeky a ničivé požáry v Evropě. Klimatická rizika dopadají na průmysl, ekonomiku i finanční trhy  
    12:55Co je vlastně cílem americké centrální banky? Nasliboval toho Warsh příliš?
    12:35Po raketovém růstu přichází vybírání zisků. Zaměstnanci SpaceX prodávají akcie
    12:26Závěr týdne je pro akcie převážně pozitivní při vyčkávání na nová data  
    11:52ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
    11:00Perly týdne: Zlato nahoru a SpaceX k 10 bilionům dolarů
    10:30Hlavní akcionář Volkswagenu je ve ztrátě, automobilku vyzval k rychlým opatřením
    8:59Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
    8:51Výsledky oznámily CSG a Gen Digital, Trump uvalil nová cla. Evropa zahájí opatrně  
    8:47Rozbřesk: Koruna po holubičím překvapení ČNB v defenzivě
    8:14CSG výrazně překonala odhady. Obranná divize táhne růst, výhled potvrzen
    5:50Srpen přeje dividendám. CNBC vybírá mezi aristokraty s růstovým potenciálem i pravidelným výnosem
    06.08.2026
    15:57ČNB ve vyčkávacím režimu, zvýšení sazeb ale zůstává dále ve hře
    15:31Zásoby plynu v EU jsou pro toto období rekordně nízké, ukazují data
    14:47Růst MercadoLibre akceleruje na 50 %. Podle trhu ale roste příliš draze  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data