Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Forint na dalším nechvalném rekordu... a další devizové zprávy

Forint na dalším nechvalném rekordu... a další devizové zprávy

21.01.2009 9:58
Autor: 

Česká koruna včera sledovala regionální ztráty, které táhl polský zlotý oslabený nečekaně prudkým propadem průmyslové výroby. Regionální náladě také nepřály výprodeje na akciových trzích. Koruna se tak v průběhu dne dostala do těsné blízkosti 28,00 EUR/CZK, ke konci dne však stačila ztráty smazat.
 
Dnešek může být o něco klidnější, ale koruna se velkého přílivu optimismu nedočká. V nejbližších dnech naopak čekáme posun ke klíčovým úrovním na 28,22 EUR/CZK, o které by se měnový pár mohl zarazit.

Dolar těžil z nárůstu globální averze k riziku. Euru naopak škodí narůstání kreditního rozpětí mezi dluhopisy napříč eurozónou, což podkopává důvěru ve fungování měnové unie jako takové. Dolar tak proplul pod 1,300 EUR/USD.

Dnešek bude možná o něco klidnější a měnový pár může oscilovat okolo 1,300 EUR/USD. V nejbližší době čekáme pak na další zisky USD.

Zlotý v úterý oslabil, po ranních EUR/PLN 4,306 končil na 4,350. Polská měna tak zaznamenala další mnohaleté minimum vůči společné měně jak díky negativní náladě na riziková aktiva, tak kvůli výraznějšímu poklesu prosincové průmyslové výroby. Prohlášení ministra financí, že nepředpokládá letošní zvýšení deficitu na podporu ekonomického růstu ani centrálního bankéře o tom, že PNB nebude napomáhat oslabení měny, ponechal trh bez povšimnutí.
 
Dnešní jádrová inflace by neměla překvapit. Po poklesu zlotého začátkem týdne by již mohl být dnešek klidnější, očekáváme proto, že by měnový pár EUR/PLN mohl část svých ztrát smazat.

Forint včera ztrácel, po úvodních EUR/HUF 285,50 končil na dalším rekordu 287,00. Důvodem oslabení je pokles sazeb, přestože MMF varoval za současného stavu financí před unáhleným poklesem sazeb. Proti forintu hrála navíc i negativní nálada v regiónu.
 
Dnešek je bez výraznějších čísel, a forint tak bude pod vlivem vývoje regiónu. Propad posledních dnů by se ale mohl zastavit a i maďarská měna část svých ztrát korigovat.

(ČSOB - Denní finanční zpravodaj)

Celou denní analýzu si můžete stáhnout ve formátu PDF v sekci Měny & Sazby Výzkum -> Analýzy. Klienti Patria Plus si mohou nastavit automatické zasílání této analýzy e-mailem.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.05.2026
22:02Wall Street zpomalila: technologie se ocitly pod tlakem, trh řeší sazby a valuace společností  
17:14Akcie a rostoucí výnosy dluhopisů
15:09GEVORKYAN po výsledcích: Loď se otáčí. Růst potáhne obrana, Itálie a efekt dokončených investic
13:27Preview Nvidie: trh má vysoká očekávání, tržby by se měly blížit 80 miliardám dolarů  
12:20Evropské akcie se zvedají, ale výnosy ani Amerika povzbudivě nevypadají  
12:05Největší investoři světa odkrývají karty: Razantní výprodeje i nové sázky na AI
11:39Růst HDP Japonska v prvním čtvrtletí zrychlil na 2,1 procenta, překonal odhady
10:48TOMA, a.s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu
10:45FX Strategie: Klid na koruně a eurodolar pod tlakem globálních vlivů  
10:18UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL XS2637445276
10:09UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu
10:00Google a Blackstone zakládají společný neocloud, který poběží na čipech od Googlu
9:09Rozbřesk: Globální výprodej dluhopisů řídí aktuálně Japonsko a Velká Británie
9:05Musk prohrál spor s OpenAI. Žaloba přišla podle soudu pozdě
8:42Dvouciferný růst tržeb i zisku a expanze na nové trhy. GEVORKYAN odstartoval silný začátek roku
8:42Musk prohrál s OpenAI, Google spolupracuje s Blackstone na cloudu pro AI, evropské futures v zeleném  
6:09Mag7 – jak se spolu (ne)rýmují valuace a růstová očekávání
18.05.2026
17:00KARO Leather a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
16:25Hunterbrook si bere CSG opět na paškál, tentokrát kvůli Indonésii. Firma se znovu brání
16:11PODCAST Týdenní výhled: Nvidia otestuje optimismus, zatímco se do hry vrací inflace  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - HDP, q/q anualizovaně