Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Británie: Vláda pomůže automobilovému průmyslu garancí úvěrů

Británie: Vláda pomůže automobilovému průmyslu garancí úvěrů

27.01.2009 17:42
Autor: ČTK

Londýn (ČTK) - Britská vláda dnes představila balíček opatření, který má pomoci problémovému automobilovému průmyslu přežít recesi. Pomoc zahrnuje garanci úvěrů pro automobilové společnosti v celkovém objemu 2,3 miliardy liber (68,7 miliardy Kč). Uvedl to dnes ministr obchodu a podnikání Peter Mandelson.
 
Mandelson ve svém vystoupení ve Sněmovně lordů upozornil, že balíček není přímou finanční pomocí pro firmy. Má však pomoci průmyslu přežít současnou ekonomickou bouři. Upřesnil také, že vláda bude garantovat úvěry od Evropské investiční banky v objemu 1,3 miliardy liber a zaručí se za půjčky ve výši jedné miliardy liber na podporu investic do vozů přátelských k životnímu prostředí.

Automobilový průmysl v Británii se podílí na vývozu země deseti procenty. Přímo zaměstnává 850.000 lidí a závisí na něm stovky dodavatelských společností.

Mandelson dodal, že vláda také zvažuje možnosti podpory výzkumu a vývoje čistějších motorů a hybridních a elektrických vozů. Nová opatření by měla poskytnout průmyslu výraznou podporu a pomoci Británii stát se světovou jedničkou ve vývoji a výrobě vozů s nízkými emisemi.

Britský automobilový průmysl převážně ovládají zahraniční společnosti jako Honda (23 USD, 6,02%) a Nissan (7 USD, 3,50%). Britské automobilky se dostaly do problémů stejně jako jejich kolegové v dalších zemích kvůli omezení přístupu k úvěrům a recesi na většině vývozních trzích. Minulý týden Sdružení výrobců a prodejců automobilů uvedlo, že výroba v Británii v prosinci klesla meziročně o téměř polovinu.

Kvůli poklesu poptávky také mnoho společností omezuje náklady. Nissan již ve své britské továrně propustil 1200 zaměstnanců. Honda v továrně ve městě Swindon zastavila na čtyři měsíce výrobu, napsaly agentury AP a Reuters.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.04.2026
22:42Tesla podruhé za sebou překonala odhady, akcie rostou
22:02Akcie se držely poblíž maxim, výrobci čipů rostli 16. den v řadě  
17:47Hledání lepších systémů i pokusy o monetární absolutismus
17:45ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Návrh dividendy společnosti ČEZ: 42 Kč na akcii
17:05ČEZ navrhuje dividendu 42 korun na akcii. Rozhodne valná hromada 1. června
16:46Cyklus AI známky churavění nejeví, výsledky ASM překonaly očekávání na všech frontách  
15:53Německá vláda zhoršila odhad růstu ekonomiky na 0,5 procenta
15:38GE Vernova hlásí silné výsledky a zvyšuje výhled. Akcie míří na nová maxima
14:43Boeing snižuje odliv hotovnosti, přispěly k tomu nejvyšší dodávky letadel od 2019
13:40Yardeni: Přichází akcelerace, AI má rysy bubliny
12:18Z Trumpova ultimáta opět nic nebylo, pro trhy to ale není jasná výhra  
12:16Komise navrhuje větší koordinaci a snížení závislosti na dovozu fosilních paliv
11:14Bloomberg: Deutsche Telekom zvažuje úplné sloučení s dceřinou firmou T-Mobile US
10:58Akcie výrobců pamětí zůstávají ve srovnání s TSMC či Nvidií levné. Otázkou je, zda vstoupily do supercyklu  
9:18SpaceX si zajistila opci na odkup startupu Cursor za 60 miliard dolarů
9:06Rozbřesk: Americký spotřebitel zatím ignoruje válku a dál utrácí
8:38Příměří mezi USA a Íránem pokračuje, Mythos se dostal do neoprávněných rukou, evropské futures v záporu  
6:06Čína se na poli nových technologií pohybuje rychlostí světla. Kvůli konfliktu panují obavy, ale ne krize
21.04.2026
22:05Wall Street přešlapuje na místě: technologie drží trh, zbytek brzdí nejistota  
17:07Jaká by byla ideální monetární politika?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.