Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Španělsko: Ekonomika se na konci roku propadla do recese

Španělsko: Ekonomika se na konci roku propadla do recese

28.01.2009 14:57
Autor: ČTK

Madrid (ČTK) - Španělská ekonomika zaznamenala v posledním loňském čtvrtletí výrazný pokles a propadla se poprvé od roku 1993 do recese. Hrubý domácí produkt klesl proti předešlému čtvrtletí o 1,1 procenta a vykázal pokles druhé čtvrtletí za sebou, oznámila dnes španělská centrální banka.

Za celý rok 2008 HDP zpomalil růst na 1,1 procenta po růstu o 3,7 procenta v roce 2007, uvedla banka. Ve třetím čtvrtletí HDP Španělska mezičtvrtletně klesl o 0,2 procenta, což byl první pokles po 15 letech. V meziročním srovnání klesla ekonomika o 0,8 procenta.

Španělsko je třetí velkou ekonomikou eurozóny, která již vstoupila do recese po Německu a Itálii, které jsou v recesi stejně jako celá eurozóna od třetího čtvrtletí. Recese se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí poklesu po sobě.

Španělská ekonomika byla těžce zasaženo zhroucením trhu rezidenčních nemovitostí, na němž podobně jako v USA splaskla "bublina" nadhodnocených cen. Druhou ránu pak ekonomice uštědřila globální finanční krize. Investice do bydlení za celý rok klesly podle odhadu centrální banky o zhruba deset procent a soukromá spotřeba po letech růstu zůstala loni na nule.

Vláda předpověděla, že Španělsko letos utrpí pokles ekonomiky o 1,6 procenta. Výrazně poroste i nezaměstnanost, jejíž míra je nyní na 13,9 procenta, což je nejvíce v Evropské unii.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.05.2026
22:01Nasdaq překonává historické maximum  
17:10Marže mířící k dalším rekordům a znárodňování technologických firem
17:08Stát prodal dluhopisy za 20,1 mld. Kč, objem emise překročil původní plán
15:59Hodnota čipových firem letos vzrostla o 82 procent na 5,7 bilionu dolarů
15:55Ekonomika USA v prvním čtvrtletí rostla pomaleji, než se čekalo, o 1,6 procenta
15:35Akcie Nebiusu nezastavují. Jejich růst nově podpořila nemalá investice fondu zaměřeného na AI
14:09Bank of America a JPMorgan očekávají další rekordní kvartál
12:22Kreditní riziko firem zůstává nízké, trh trestá především vlády  
11:00Akcie Snowflake letí nahoru o více než 30 procent. Firma překonala odhady a dál investuje do AWS
10:42Meta nabídne předplatné pro aplikace Facebook, Instagram a WhatsApp
10:17S mírovou dohodou to opět nevychází, tlak na dluhopisy ani akcie však není velký  
9:33Silné výsledky Salesforce nestačily, investory znepokojil slabší výhled
8:48Colt CZ usiluje o Explosii, VIG potvrzuje celoroční výhled a tržní sentiment tíží eskalace na Blízkém východě  
8:46Rozbřesk: Zvýší ECB v červnu úrokové sazby?
6:09Analytici se předhání v optimismu. Podle Goldmanů letos S&P 500 pokoří 8 000 bodů  
27.05.2026
22:01Akcie kolísaly kvůli nejasným signálům z jednání USA a Íránu  
16:35Rolls-Royce si vybral Škodu JS jako jednoho ze dvou dodavatelů dílů reaktorů SMR
16:32Traders Talk: Nasdaq letí nahoru, čipy drtí zbytek trhu. Šance ale leží jinde
15:56Colt CZ a estonská firma chtějí vyvíjet technologie proti dronům
15:50Jaké chování dluhopisů má na akcie znatelný dopad?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
16:00USA - Prodeje nových domů