Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kalousek: Česká ekonomika by letos mohla klesnout

Kalousek: Česká ekonomika by letos mohla klesnout

02.02.2009 9:31
Autor: 

Ministerstvo financí v pátek snížilo odhad letošního růstu české ekonomiky na 1,4 %. Ministr financí Miroslav Kalousek však pro dnešní Hospodářské noviny připustil, že by to mohlo být ještě horší. "Doufám, že růst bude kladná nula," řekl, což však podle něj vzhledem k rychlému růstu v minulých letech "není průšvih". Nicméně podle něj nelze s jistotou říci, že růst nebude záporný. "Nemáme žádnou jistotu, že to nebude minus jedno, minus dvě procenta," řekl Kalousek, který znovu zopakoval, že odmítá uvolňovat na řešení krize miliardové částky a stát tak ještě více zadlužovat. "Dokud budu ministrem financí já, nepřipustím, aby dluh výrazně narostl," tvrdí.

"Samozřejmě nepodceňujeme dvě hlavní rizika - snížení hrubého domácího produktu a růst nezaměstnanosti," uvedl Kalousek. Veřejnost a média, podle něj čekají od svých vlád rychlou akci, že problém "zasypou" stovkami miliard a krize zmizí. "Vláda, která nemá k dispozici jiné peníze, než které si může půjčit, je však v pozici obecního bubeníka, jenž se vydá s bubnem rozhánět bouřku," řekl Kalousek. "Něco musí udělat, nicméně představa, že bouřka díky tomu bubnování nebude, je naivní," dodal.

Podle něj však existují některé kroky, které krizi sice nemohu vyřešit, ale mohou zmírnit její dopady. "Když budeme hledat řešení, zajímá nás jen jedno - udržet zaměstnanost. Nemá žádný smysl snažit se snižovat třeba daň z příjmu právnických osob," řekl ministr s tím, že firmy, které bojují o přežití, ji stejně neplatí. Ale má podle něj "velkou cenu udělat plošnou investiční pobídku v případě rychlých odpisů." Podobné je to podle Kalouska se slevou na sociálním pojištění.

Vláda by podle ministra proti krizi razantněji zasáhla v případě, že "by tu byla jasná politická vůle, že si půjčíme na rozvojové projekty, a pokud hlubokými strukturálními změnami o to snížíme mandatorní výdaje." Nicméně nic takového se podle něj vzhledem k politické situaci u nás nestane. 

Pro případ, že by se růst HDP dostal pod nulu, který by způsobil další výpadek příjmů, má prý Kalousek připraveny další varianty. "Některé z nich jsou tak razantní, že se mohou týkat i změn v programovém prohlášení vlády. Ty varianty jsou ale tak citlivé, že by právě bylo nefér vůči kolegům je zveřejňovat přes média," řekl Kalousek. "Já jsem ochoten několikrát předělat rozpočet. Mladoboleslavská Škoda Auto měnila rozpočet v poslední době pětkrát. Toho bych se nebál. Nejsme v normálním rozpočtovém období," podotkl.

Ohledně pomoci automobilkám Kalousek řekl, že to není hašení následků krize, ale přispívání na restrukturalizaci těchto firem, která by beztak musela nastat. "Proto tyhle věci nepodporuji," řekl. "Stejně tak bychom se neměli tvářit, že třeba podporou "sešrotování" starších vozidel bojujeme s jejich vlivem na globální oteplování - ve skutečnosti jde jen o pomoc tomuto průmyslu v krizi," podotkl ministr s tím, že daleko větší smysl vidí u odpočtu DPH na nákup automobilů pro podnikatele.

(Zdroj: Hospodářské noviny)


Váš názor
 •  
  02.02.2009 9:39

  Ámen s námi,hrobař nás pohřbí zaživa.Kalousek je nejhorší ministr poslední doby,Čunek má navrch.Hlavně že nás se krize netýká,baj baj kdu.
  chytrej jako stádo opic
  • Aha
   02.02.2009 10:06

   tak to jo... Možná teda že by Čunek mohl bejt MF, ne? Anebo radši ne...
   Bo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data