Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Analytici: Zentiva letos odejde z burzy, pokud Sanofi získá většinu

Analytici: Zentiva letos odejde z burzy, pokud Sanofi získá většinu

05.02.2009 15:12
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Tuzemská farmaceutická jednička Zentiva (1 127 CZK, 0,54%) zřejmě odejde do konce roku z pražské burzy. Podle analytiků oslovených ČTK je to vysoce pravděpodobný scénář, pokud francouzská Sanofi-Aventis uspěje se svou nabídkou na převzetí. K získání většiny ji nyní chybí zhruba 20 procent akcií. Její nabídka 1150 korun za akcii je platná do 20. února.

"Kroky k odchodu Zentivy z burzy by byly učiněny co nejrychleji. Myslím si, že do konce roku by Zentiva opustila pražskou burzu, pokud to bude technicky proveditelné," uvedl pro ČTK analytik Atlantik FT Milan Vaníček. Podle Karla Potměšila z analytické společnosti Cyrrus může být stažení z burzy realitou již do poloviny roku v závislosti na rozhodnutí Sanofi (45 EUR, -1,57%).

Nabídka francouzské společnosti bude ale úspěšná jen tehdy, pokud na ni zareagují další velcí akcionáři, jako například PPF, Belviport nebo Fervent Holdings Limited. Sanofi aktuálně drží čtvrtinový podíl a šest procent akcií by měla získat od vedení Zentivy. Téměř třetinu drží drobní akcionáři.

Právě Skupina PPF nejvíce komplikuje plány na převzetí Zentivy. Nyní přes svou dceřinou firmu spolu s Generali (16 EUR, -1,00%) PPF Holding drží v Zentivě téměř čtvrtinový podíl. Počátkem týdne podala žalobu k nizozemskému soudu se žádostí o svolání mimořádné valné hromady, na které chtěla odvolat vedení Zentivy. Mimořádná valná hromada se má přitom konat již příští pondělí. "Valná hromada 9. února má svůj stanovený program a je pouze 'informativní', což považujeme za nedostatečné," řekl ČTK mluvčí PPF Group Alexej Bachtin.

Podle analytiků lze žalobu chápat jako snahu na poslední chvíli vyprovokovat Sanofi k vylepšení nabídky. "Nicméně to nevylučuje, že PPF využije stávající nabídku. Množství prostředků, které má (PPF) v Zentivě vázány, tedy kolem deseti miliard korun, je natolik významné, že je PPF může chtít uvolnit i za současných podmínek," domnívá se Potměšil.

V případě neúspěchu nabídky lze ale očekávat významný propad hodnoty akcií Zentivy, shodují se analytici. Finanční krize totiž srazila většinu akciových titulů o více než polovinu. Právě boj o převzetí od loňského léta udržel hodnotu akcií Zentivy na hodnotách blížících se nabídnuté ceně od Sanofi. Dnes se cenné papíry Zentivy prodávaly za 1125 korun za kus.


Držitelé akcií Zentivy
Akcionáři Podíl v držení (v procentech)
Sanofi-Aventis Group 24,9
PPF Group A.V. a Generali PPF Holding B.V. jednající ve shodě 24,3
Belviport Trading Ltd. 10,1
Fervent Holdings Limited 7,6
Management a zaměstnanci 5,9
Ostatní institucionální a soukromí investoři 27,2

Váš názor
  •  
    05.02.2009 15:22

    No to je nádherný. Polovina se obchodovat nedá a ještě tohle. Za chvíli to bude burza jako břeh.
    Jaco
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data