Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kalousek: Evropa se musí vypořádat s protekcionismem

Kalousek: Evropa se musí vypořádat s protekcionismem

10.2.2009 13:49
Autor: mediafax

BRUSEL (MEDIAFAX) - Evropská unie se musí vypořádat s hrozbou protekcionismu, řekl v Bruselu ministr financí Miroslav Kalousek. "České předsednictví se domnívá, že největší současná hrozba je hrozba protekcionismu," řekl v úterý na setkání ministrů financí Evropské unie Miroslav Kalousek. "Některé ze signálů, které máme, jsou tak silné, že se český premiér rozhodnul zorganizovat summit zemí EU co nejdříve. Představitelé členských zemí EU tak budou moci říct protekcionismu jasné ne," dodal český ministr financí.

Podle premiéra Mirka Topolánka by se měl summit konat ještě do konce únorového měsíce.

Spekulace o rostoucím riziku protekcionismu v minulém týdnu podpořil francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který prohlásil, že některé továrny francouzských podniků by se měly přesunout zpět do Francie. "Vytvoření továrny v České republice, která bude vyrábět automobily pro Francouze, není omluvitelná. Chci to ukončit, pokud to bude možné," prohlásil Nicolas Sarkozy pro agenturu Bloomberg. "Musím naslouchat těm, kteří protestují, a musím také naslouchat těm, kteří tvrdě pracují, a trpí také," dodal francouzský prezident, jehož výroky někteří komentátoři považují za populistické.

"To byl vysloveně evropský výrok, kde pan Sarkozy vysvětlil, co to znamená evropská solidarita. Nicméně nemyslím, že by rozumný šéf podniku takovýto návrh vyslyšel, investované peníze odepsal, a začal vyrábět ve Francii," reagoval na návrh francouzského prezidenta český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.


Váš názor
  • Protekcionismus
    10.2.2009 15:20

    S ohledem na hospodářskou krizi, může být protekcionismus uplatněn pouze za EU jako celek vůči okolnímu světu. Důvodem dočasné tolerance tohoto mimořádného opatření za účelem zpomalení růstu nezaměstnanosti v EU, jsou silné signály o podobných opatřeních z ostatních silných ekonomik mimo EU. Země, které již ratifikovaly Lisabonskou smlouvu, nebudou vnitřním protekcionismem v EU dotčeny.
    eurooptimista
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data