Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trať obřího slalomu ve Val d’Isere zahalila mlha a sněžení... akciové indexy v Evropě jedou z kopce, čeká je sjezd?

Trať obřího slalomu ve Val d’Isere zahalila mlha a sněžení... akciové indexy v Evropě jedou z kopce, čeká je sjezd?

12.02.2009 11:31
Autor: Roman Koděra, Patria Finance

Stejně jako se dnes musely ženy přes nepřízeň počasí vydat na trať obřího slalomu ve francouzském zimním středisku v rámci mistrovství světa v alpském lyžování, tak investoři neutečou mlhavému nádechu na akciových trzích. Investoři mají přeci jen výhodu v možné přestávce, kterou nabitý program mistrovství nedovolí, ale na druhé straně v jejich neprospěch hovoří ten fakt, že zatímco v alpských disciplínách se již čeká na závěrečné točivé disciplíny, tak na akciových trzích v případě proražení podpůrné úrovně indexu S&P 500 můžeme čekat další sjezd:

SaP

Evropské indexy zahájily svůj start špatně, když výsledky společností EdF, Cap Gemini (26 EUR, -6,68%), nebo Diageo zaostaly za očekáváním trhu. Pod prodejním tlakem skončily také akcie Commerzbank (3 EUR, -5,16%), když k jejímu pádu přispěli analytici Morgan Stanley (23 USD, 10,20%), kteří snížili své doporučení na „underweight“ z „equal weight“.

Změna v čele Swiss Re (20 CHF, 4,91%) přinesla potřebné oživení, když akcie zajišťovny reagovaly pozitivně na odstoupení Jacquese Aigraina poté, co pojišťovací ústav vykázal rekordní ztrátu v úvodu tohoto týdne.

Na první místo se tak v prvním kole dnešní seance dostaly akcie těžařské společnosti Rio Tinto (2 002 GBp, 1,68%), která má na stole investiční nabídku čínské společnosti Chinalco v hodnotě 19,5 mld USD a měla by tak ovládat 18 % společnosti. Celou transakci musí schválit vlády jednotlivých zemí, ale pravděpodobnost jejího zamítnutí v současné situaci je velice nepravděpodobná. Celkově se ztráty na západoevropských trzích přehouply přes hranici 1,5 %, přičemž do druhého kola ještě promluví americká makroekonomika v podobě maloobchodních tržeb.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.04.2026
17:41Prémiové americké akcie a „AI“ nový normál
16:48Globální odbyt Škody Auto v prvním čtvrtletí vzrostl o 14 procent
16:31PODCAST Týdenní výhled: Válka stále nekončí a zatahuje do hry Čínu, v USA se rozjíždí výsledková sezóna  
15:04OPEC snížil kvůli válce na Blízkém východě výhled poptávky po ropě
14:00Trading akcií si zapsal druhý rekord po sobě, přesto výsledky Goldman Sachs trh nepřesvědčily. Akcie -3,7 pct v pre-marketu
12:08Hrozba eskalace posílá ropu nahoru a kazí úvod týdne akciovým investorům  
10:42Goldman Sachs hovoří o nastupujícím akciovém FOMO, EY-Parthenon o stagflačnějším prostředí
9:19Colt CZ vstupuje na Euronext Amsterdam, obchodovat se tam začne 15. dubna
9:12Rozbřesk: Vítězná strana Tisza chce do roku 2030 plnit maastrichtská kritéria
8:55ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Poskytnutí zajištění za závazky Rolls-Royce SMR
8:48Blokáda Hormuzského průlivu zvyšuje nervozitu investorů - ropa roste, akcie klesají  
7:49Spojené státy chtějí po nedohodě zprůchodnit Hormuz a naopak blokovat Írán. Ceny ropy rostou
7:43Maďarské volby: Tisza jasně míří k ústavní většině při nejvyšší volební účasti od pádu komunismu
5:53Hartnett: Vsaďte na komodity, v příštích letech předběhnou akcie. Dluhopisy zůstanou pozadu  
12.04.2026
9:42Víkendář: Geopolitický vývoj a ropná krize jako argument pro elektromobily
11.04.2026
9:56Víkendář: Ujíždí Spojeným státům jeden důležitý vlak?
10.04.2026
22:02Technologie drží Wall Street nad vodou: Inflace trh nerozhodila, avšak ani nesjednotila  
17:07Jak to vypadá s rotací od USA po posledních turbulentnějších týdnech?
15:30Čipový gigant TSMC měl v prvním čtvrtletí díky zájmu o AI rekordní tržby
15:18Akcie zbrojařů po rozhovoru s ukrajinským vyjednavačem oslabují. CSG se propadá o více než 6 procent

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
16:00USA - Prodeje starších domů