Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
V České republice klesá zájem o hypotéky

V České republice klesá zájem o hypotéky

18.02.2009 12:41
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Zájem mezi českými spotřebiteli o hypotéky klesá, v lednu letošního roku banky poskytly méně než tři tisíce úvěrů. Tuto informaci v noci z úterka na středu přinesl server zabývající se situací na hypotečním trhu Hypoindex.cz.

Situaci na českém hypotečním trhu ani nezlepšuje fakt, že úrokové sazby neustále rostou. Podle serveru je zájem o hypotéky v letošním roce velmi mizivý a do hypotečních bank lidé chodí stále méně. V lednu letošního roku poskytly banky hypotéky 2 675 klientům za 4,595 miliardy korun. To jsou podle Hypoindexu čísla, kterých největší poskytovatelé hypoték na trhu - Hypoteční banka a Česká spořitelna - dosahovaly v některých měsících roku 2007 samostatně.

Za srovnatelné období v loňském roce bylo poskytnuto 4817 hypoték v celkovém objemu 8,2 miliardy korun, což je téměř dvojnásobek letošního počtu. Klesá také průměrná výše hypotéky, která se v porovnání s prosincem roku 2008 propadla v lednu téměř o 75 tisíc korun na 1 717 923 korun.

Souhrnný ukazatel Fincentrum Hypoindex, jenž měří průměrné úrokové sazby všech nově zřízených hypoték, povyrostl v lednu o pět bazických bodů na 5,47 procenta. Podle Hypoindexu za to může hlavně fakt, že úroky za hypotéky s pětiletou fixací vzrostly také o 0,05 procentního bodu na 5,64 procenta.

Jednoleté hypotéky naopak vykázaly pokles úrokových sazeb o 0,06 procentního bodu, ovšem úroková sazba zůstává stále vysoká a činí 5,93 procenta.



Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.01.2026
22:00Smíšená data z trhu práce nezabránila S&P 500 v růstu na nová maxima  
18:09Rozhoduje hotovost
16:36Traders Talk: Netflix u ročních minim, ČEZ zůstává stálicí a IPO Czechoslovak Group
15:35Trh práce v prosinci zůstal v zajetých kolejích, Fed může snižovat, a to finančním trhům stačí
14:53KKCG Real Estate Financing a.s. - Oznámení o manažerských transakcích
14:35Akcie Rolls-Royce stanovují nová maxima každý den roku 2026. Co stojí za jejich růstem?
13:02Perly týdne: Směrem k silnějšímu růstu bez nižších sazeb?
11:40Den D pro Trumpova cla? Nejvyšší soud dnes možná rozhodne
10:58Míra nezaměstnanosti v prosinci podle očekávání vzrostla na 4,8 %
10:38Výsledková sezóna Česko: Kalendář pro 4. čtvrtletí 2026
10:37Výsledková sezóna v Evropě: Kalendář pro 4. čtvrtletí 2026
10:36Výsledková sezóna v USA: Kalendář pro 4. čtvrtletí 2025
10:10CSG by mohla oznámit IPO už příští týden. Strnad cílí na valuaci 30 miliard eur
10:03Rio Tinto opět jedná o převzetí Glencore. Vznikl by největší těžař světa
9:08Zahraniční obchod Německa slábne. Automobilky zrychlují, energetika brzdí
8:58Rozbřesk: Obchodní schodek USA se zázračně snižuje, což zvyšuje odhady HDP
8:47IPO CSG v Amsterdamu může přijít už příští týden, akciemi i dluhopisy může zahýbat rozhodnutí Nejvyššího soudu USA o clech  
6:07Nejvýnosnější sázka trhu pokračuje, ale varování přibývá  
08.01.2026
22:22Akciové indexy v USA vyhlíží výsledkovou sezónu.  
17:18Trhy odtržené od ekonomiky?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
2:30Čína - CPI, y/y
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
10:00CZ - Nezaměstnanost
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university