Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zlotý možná podpoří další státní intervence... a další devizové zprávy

Zlotý možná podpoří další státní intervence... a další devizové zprávy

20.02.2009 9:13
Autor: 

Koruna se včera z počátku ještě pokoušela dostat dál pod 29,00 a označkovala během dne dokonce 28,53 EUR/CZK. Odpoledne se ale zhoršila nálada na globálních akciových trzích a vzrostla averze k riziku, což korunu silou blesku vymrštilo zpět k 29,00.
 
Vzhledem k tomu, že slovní intervence z centrální banky již svůj vliv na trhu vyčerpaly, bude dnešek ve znamení přetrvávající mizerné nálady na globálních trzích. Podle nás proto konec týdne otevírá prostor pro další krátkodobé ztráty české měny do blízkosti 29,50. Dnes ji dvakrát nepomohou také panické komentáře premiéra Topolánka o tom, že Česko bude možná potřebovat pomoci (proč, od koho a na co zůstává záhadou). Koruna by si ale i při krátkodobých výprodejích neměla příliš dovolit vystrkovat růžky přes 30,00 EUR/CZK, kde může schytat další slovní intervence ze strany českých centrálních bankéřů.

Dolar včera během dne nejprve ztrácel, když návrat do rizikových aktiv prospíval euru. Situace se však změnila během amerického obchodování, kdy slabá americká data (Philly Fed a žádosti o podporu) spolu s obavami o zdraví amerických bank způsobily návrat do bezpečného dolaru. Eurodolar tak osciloval v relativně širokém pásmu 1,257 1,275.

Prolomení klíčových technických úrovní (minim) u indexu Dow Jones může investory dále hnát do bezpečných měn a mezi ně v tuto chvíli patří dolar. Nehledě na důležitá americká inflační čísla – kurz eurodolaru může dále klesat a to až k důležité úrovni 1,2342. 

Zlotý ve čtvrtek ztratil, po ranních EUR/PLN 4,7755 končil na 4,7875. Přitom zpočátku dne ještě těžil ze zpráv o jednání o vstupu země do režimu ERM-2 a z intervence ve prospěch zlotého. Později se ale trend stejně jako u ostatních středoevropských měn díky růstu averze k riziku obrátil, i když GoldmanSachs naznačoval, že obavy z expozice evropských bank a stavu jejich ekonomik jsou přehnané. Navíc ministr financí nevyloučil další možné intervence ve prospěch zlotého.

Dnes bude polský trh zřejmě opět pod tlakem globální averze k riziku. Včerejší hlubší propad průmyslové výroby také nepřidá, a tak by se měnový pár EUR/PLN měl opět vydat severním směrem. 

Forint včera ztrácel, i když počátkem dne podpořen růstem polské měny ještě dočasně prorazil úroveň EUR/HUF 300. Odpolední růst averze k riziku na globálních trzích ale poškodil i maďarskou měnu a ta po úvodních EUR/HUF 303,0 končila na 305,0.

Dnešek je bez významných domácích událostí. Očekáváme, že i na forintu převládne averze k riziku, a maďarská měna tak může ještě oslabit. 

(ČSOB - Denní finanční zpravodaj)

Celou denní analýzu si můžete stáhnout ve formátu PDF v sekci Měny & Sazby Výzkum -> Analýzy. Klienti Patria Plus si mohou nastavit automatické zasílání této analýzy e-mailem.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.07.2025
14:56ČEZ a Rolls-Royce SMR začnou připravovat první modulární reaktor v Česku
14:16Firmě PepsiCo ve čtvrtletí klesl zisk o 59 procent, tržby se ale mírně zvýšily
13:17Blíží se další raketový růst? Co od výsledků Netflixu očekávat
11:55Eurostat: Inflace v EU v červnu zrychlila na 2,3 procenta, v ČR na 2,8 procenta
11:52Kryptotýden pokračuje: Trump chce z USA kryptoměnovou velmoc. Digitální dolar ale odmítá
11:04Trump zvyšuje tlak na Fed a zvedá hrozbu pro dolar. Včerejšek byl další test  
10:39TSMC: dvouciferný růst zisku pátý kvartál v řadě a silný výhled na třetí čtvrtletí
10:18Volvo předčilo očekávaní, v Americe mění strategii. Akcie poskočily o 10 %
9:12Rozbřesk: Jaké Trumpově celní sazbě čelí Česko? A proč je na tom Slovensko nejhůře?
8:53Trump se blíží dohodě s EU, Německo odmítlo rozpočet EU a Coca-Cola přejde na třtinový cukr  
6:16Jsou namístě mírnější odhady přínosů umělé inteligence?
16.07.2025
22:00Wall Street si přes Trumpovo zastrašování Powella připsala další zisky  
18:23Jsou americké akcie drahé, nebo jen nad svým valuačním standardem? To mohou být dvě rozdílné věci
16:55Evropská komise chce výrazně zvýšit sedmiletý rozpočet: z 1,2 na dva biliony eur
16:53Wall Street balancuje kolem včerejšího závěru po slušných datech, výsledcích a varování z technologického sektoru  
16:36Komerční banka, a.s.: Změna členů dozorčí rady KB k 16.7.2025
15:13Výsledky Bank of America: Bankám se daří těžit ze zvýšené volatility na trzích  
14:56Tradeři Goldman Sachs měli žně. Očekávání Wall Street banka nechala daleko za sebou
14:53Morgan Stanley překonala odhady, dařilo se obchodování s akciemi
13:19Naznačují americké indexy korekci?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (06/25 Q2, Bef-mkt)
General Electric Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Novartis AG (06/25 Q2, Bef-mkt)
PepsiCo Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
US Bancorp (06/25 Q2, Bef-mkt)
6:30Nordea Bank Abp (06/25 Q2)
7:00ABB Ltd (06/25 Q2)
7:00EQT AB (03/25 Q1)
7:00Volvo Car AB (06/25 Q2)
7:20Volvo AB (06/25 Q2)
7:30Evolution AB (06/25 Q2)
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:00Interactive Brokers Group Inc (06/25 Q2)
22:01Netflix Inc (06/25 Q2)