Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Guvernér nepřesvědčil, zlotý jako jediný oslabil... a další devizové zprávy

Guvernér nepřesvědčil, zlotý jako jediný oslabil... a další devizové zprávy

10.03.2009 9:42
Autor: 

Série důležitých domácích makroekonomických dat měla na český devizový trh jen omezený dopad, když důležitější pro korunu byla spíše stabilizace forintu. Korunou zřejmě nejvíce sledovaná obchodní bilance sice skončila přebytkem, 3,5 mld. , avšak ten byl trhem vcelku očekáván. Kurz koruny nakonec končil den prakticky nezměněn.
 
Dnešek bude jak doma tak v zahraničí bez klíčových dat, což může dále posílit úlohu vývoje středoevropských měn pro kurz koruny. Forint a konec konců i zlotý by si mohly na další den ulevit, což by koruně mohlo pomoci k dalším omezeným ziskům.

Dolar v průběhu včerejšího půldne sice na pozadí rostoucí averze k riziku posiloval, avšak nakonec o své zisky přišel a měnový pár EUR/USD se vyšplhal až k hranici 1,27. Euru zřejmě pomohly k ziskům relativně optimistické/jestřábí výroky členů bankovní rady ECB Tricheta a Starka.

Dnes by mělo být na globálních trzích klidněji z pohledu událostí, a tak očekáváme i nižší volatilitu eurodolaru. Lepší nálada na akciovém trhy by eventuálně mohla přispět k dalším ziskům eura. 

Zlotý včera jako jediná měna střední Evropy oslabil, po ranních EUR/PLN 4,70 končil na 4,7475. Během dne guvernér polské centrální banky prohlásil v Basileji, že polská měna je podhodnocená a banka je připravena intervenovat. Podle vyjádření některých analytiků ale toto vyjádření nepřesvědčilo, i když se podobně vyjádřil i další centrální bankéř D. Filar.

Dnešek je bez výraznějších domácích událostí. Zlotý by ale měl využít včerejšího příznivého vývoje koruny a forintu a mohl by část svých ztrát smazat.
 
Forint začátkem týdne prožil klidnější den. V jeho průběhu se udržel v úzkém pásmu a končil nepatrně silnější na EUR/HUF 310,00. Rozpočtový deficit za první dva měsíce přes 256 mld. HUF na vývoj kurzu neměl prakticky vliv. Měnu podpořilo prohlášení centrální banky, že letošní příliv peněz z fondů EU přesáhne výrazně loňských 1 mld. € a banka těmito prostředky podpoří domácí měnu.

Dnešek je bez nových dat. Forint by proto mohl využít příznivější nálady v regiónu a část svých ztrát smazat.

(ČSOB - Denní finanční zpravodaj)

Celou denní analýzu si můžete stáhnout ve formátu PDF v sekci Měny & Sazby Výzkum -> Analýzy. Klienti Patria Plus si mohou nastavit automatické zasílání této analýzy e-mailem.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.05.2026
16:50Uber překonal očekávání. Trh ale váhá, zda z robotaxi nevznikne nový kapitálově náročný příběh  
15:31Traders Talk: AMD vystřelilo, Palantir narazil na vlastní valuaci a CSG po útoku shortaře krvácí
14:22Nvidia se vrhá do optiky. Se společností Corning postaví v USA tři pokročilé závody
13:22Akcie CSG se po prudkém poklesu pomalu vzpamatovávají. Posilují až o sedm procent
13:16Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
13:10Akcie Walt Disney letí po výsledcích nahoru, návštěvnost parků ale klesla
12:03Infineon těží z AI boomu a vylepšuje výhled. Poptávka po čipech pro datová centra raketově roste
11:53AMD táhnou vzhůru serverové procesory. Trh začíná věřit, že umělá inteligence vytvořila nové úzké hrdlo  
10:46Výhled AMD podporuje akciové trhy v dalším růstu, ropu tlačí dolů naděje na mír  
10:33Inflace v dubnu překonala naše odhady. Hlavním viníkem jsou energie
10:15Konečně dobré zprávy: Novo díky pilulce Wegovy vylepšil výhled. Akcie rostou přes sedm procent
9:58BMW překonává slabší trh v Číně rekordními objednávkámi v Evropě  
9:31Rozbřesk: Polská inflace roste, ale sázet na zvyšování sazeb v Polsku je předčasné
8:53Geopolitické uklidnění, AMD výrazně překonalo odhady a Novo vytáhl Wegovy  
05.05.2026
22:41AMD doručilo silná čísla, tržby z datacenter vzrostly o 57 procent
22:00Producenti paměťových čipů vyhnali Nasdaq na nová maxima  
17:21Monetární dominance a inflační duch doby
15:35Bezkonkurenční čínské automobilky?
14:13Ferrari klesly v prvním čtvrtletí dodávky, vyvážily to však prodeje dražších modelů
13:32PayPal bude škrtat a propouštět, nový CEO chce firmu znovu nastartovat

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y