Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MMF: Globální HDP klesne o 0,5 až 1,5 procenta

MMF: Globální HDP klesne o 0,5 až 1,5 procenta

18.03.2009 18:02
Autor: mediafax

ŘÍM (MEDIAFAX) - Mezinárodní měnový fond (MMF) předpovídá, že globální ekonomika v roce 2009 klesne o 0,5 až 1,5 procenta. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na zprávu italské agentury ANSA.

Zpráva MMF s datem 18. března 2009 je zatím poslední ze série revizí, jimiž fond aktualizuje prohlubování globální recese. V úterý svět oběhla informace o tom, že Mezinárodní měnový fond (MMF) očekává v roce 2009 pokles globální ekonomiky o 0,6 procenta. Zprávu novinářům sdělila Teresa Ter-Minassian, poradkyně ředitele MMF Dominique Strauss-Kahna.

Mluvčí washingtonského ústředí MMF však později tuto informaci označil za poněkud zastaralou, když uvedl, že údaj je „neoficiální a již není aktuální.“ Obě prognózy, úterní i středeční, se nicméně shodují v tom, že na globálním poklesu by se měly nejvýrazněji podílet vyspělé ekonomiky.

Podle středeční prognózy MMF má HDP největší světové ekonomiky, kterou představují Spojené státy, klesnout v roce 2009 o 2,6 procenta, HDP eurozóny má spadnout o 3,2 procenta a zvlášť výrazně má klesnout výkon druhé největší světové ekonomiky, Japonska. Zde Teresa Ter-Minassian hovořila o poklesu HDP "pouze" o 5 procent, zatímco středeční zpráva MMF Japonsku předpovídá o poznání výraznější propad, a to o 5,8 procenta.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.05.2026
11:27Zatímco nadšení v Evropě opadlo, Amerika bude růstem dohánět sváteční pauzu  
10:11Berkshire Hathaway ztrácí náskok. Relativní výkonnost je vůči S&P 500 zpět na úrovních z roku 2007
9:03Ferrari odhalilo svůj první elektromobil: 310 kilometrů v hodině a dojezd 530 kilometrů
8:45Rozbřesk: V Hormuzu znovu nejasno, což limituje zisky eura, v Polsku se sazby asi nezmění
8:44Americké údery v Íránu tlumí naděje na mírovou dohodu a Ferrari představilo první elektromobil  
8:29Komerční banka, a.s.: Informační povinnost
6:05AI boom přináší trendovým investorům rekordní výnosy  
25.05.2026
17:16Obnovující se síla dolaru a ropný „UAE“ efekt
16:36PODCAST Týdenní výhled: Nový šéf Fedu, podstřelená nabídka Uberu a z Nvidie se stává ETF na AI  
15:55Jak vydělat na krizi v Hormuzu desítky milionů? Švýcarský trader přitáhl pozornost globálního trhu
15:36J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.: Pozvánka na Valnou hromadu
15:35Babiš vyzval guvernéra ČNB Michla ke snížení úrokových sazeb
13:53Změní Warsh fungování americké centrální banky?
13:07Akcie Delivery Hero vystřelily nad nabídku Uberu, ve hře je i rozprodej aktiv  
12:05Opravdu nastal u paměťových čipů konec cykličnosti? Manažeři fondů vyzývají k opatrnosti
11:34Ropa pod stovkou pomáhá na úvod týdne vzhůru dluhopisům i akciím  
10:54Důvěra v českou ekonomiku v květnu znovu oslabila
9:33Tržby německého průmyslu poprvé za téměř tři roky vzrostly
9:01J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pozvánka na Valnou hromadu
9:00Rozbřesk: Uvidíme brzy (ne)dohodu mezi USA a Íránem?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board