Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Projevy centrální banky oslabily zlotý... a další devizové zprávy

Projevy centrální banky oslabily zlotý... a další devizové zprávy

20.03.2009 9:26
Autor: 

Koruna nedokázala příliš profitovat z prudkého oslabení dolaru a dalšího posílení akciových trhů, kurz EUR/CZK víceméně stagnoval u hranice 26,85. Koruna nedokázala zužitkovat zisky akcií ve svůj prospěch zřejmě i proto, že se také zlotému a forintu nedařilo.
 
Kurz koruny nyní evidentně hledá nový směr, přičemž stále po očku sleduje to, jak se vyvíjí situace v Polsku a potažmo v Maďarsku. Zde je situace rovněž nejasná, a tak koruna bude pravděpodobně před zasedáním ČNB příští týden dále vyčkávat.

Americký dolar zažívá nejhorší týden od zhroucení Breton-Woodského systému v roce 1973. Důvod je přitom prostý, obavy investorů, že rozhodnutí Fedu roztočit ještě rychleji tiskařské stroje a začít skupovat vládní dluhopisy povede v dlouhém období k inflaci, což je pochopitelně pro měnu fundamentálně špatně. S tím souvisí také obavy o to, zdali si dolar udrží statut rezervní měny.

Podle našeho názoru jsou výše uvedené obavy relevantní, ale poměrně předčasné. Nicméně poté, co měnový pár EUR/USD prorazil technicky důležitou hranici 1,333 se mu otevřela cesta vzhůru. Sentiment může být vůči dolaru negativní minimálně do té doby, než ECB odpoví na kompetitivní depreciace ze strany Fedu, BoE či SNB uvolněním měnové politiky. Do té doby bude dolar pod tlakem, přičemž další technickou rezistenci vidíme na úrovni EUR/USD 1,3792. 

Zlotý ve čtvrtek oslabil, po ranních EUR/PLN 4,490 končil na 4,630. Proti zlotému působí pokračující projevy zaznívající z centrální banky o potřebě dalšího i když pozvolnějšího snižování sazeb. Hlavní impulzy ale přišly z globálních trhů, které se zaměřily na vybírání zisků.

Dnešní jádrová inflace trh sotva ovlivní. Středoevropské měny včetně zlotého by tak měly být ovlivněny opět vývojem na vyspělých trzích, výraznější pohyb ale dnes nečekáme.

Forint včera stejně jako zlotý ztrácel, po úvodních EUR/HUF 296,75 končil na 302,00. Oslabení měny přitom rovněž inicioval tlak ze zahraničí. Stejně jako v ČR panuje i na maďarské politické scéně napětí. Vládnoucí socialisté budou volit nové vedení a stávající premiér nemá svou pozici úplně jistou. Dnes ale čekáme klidnější obchodování a forint by se mohl držet kolem stávající úrovně.
 
(ČSOB - Denní finanční zpravodaj)

Celou denní analýzu si můžete stáhnout ve formátu PDF v sekci Měny & Sazby Výzkum -> Analýzy. Klienti Patria Plus si mohou nastavit automatické zasílání této analýzy e-mailem.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.07.2026
12:05Investiční výhled na druhé pololetí: Hlavní makro teze a rizika  
11:37Jan Bureš: Maloobchod opět šlape na plyn, česká ekonomika by měla zrychlit
11:31Evropské akcie smíšené, americké futures červené. Reakce na Samsung dokládá narušený sentiment  
11:07Přebytek obchodu klesl v květnu na 9,9 miliardy korun
10:58Inflace v Česku v červnu značně zpomalila. Pomohlo zlevnění potravin a energií
10:39Květnový maloobchod v Česku výrazně zrychlil. Spotřebitelé utráceli za oblečení i nákupy na internetu
10:22Samsung zdvojnásobil tržby a zapsal si 19násobný zisk, přesto zklamal. Akcie klesly přes 10 procent
9:00Rozbřesk: Inflace v letních měsících klesne pod cíl, bude to však jen dočasné
8:51Trhy sledují summit NATO i napětí v Hormuzském průlivu  
6:07Čínský šok 2.0, jeho přínosy a negativa pro Evropu
06.07.2026
17:03Americké akcie nebyly podle určitého pohledu nikdy levnější než nyní
15:43AFP: Čínská firma nabízí věrohodné a "vždy věrné" humanoidní roboty
13:15Porsche se chystá zrušit další 4 000 pracovních míst
12:49Investiční výhled na druhé pololetí: Poptávka po kapitálu a obrat v politice ECB a Fedu  
10:00Strnad má podle médií zájem o podíl v Pirelli
9:12EasyJet v zásadě souhlasí s nabídkou na převzetí od firmy Castlelake
6:02Trhy za sebou mají nejlepší kvartál od roku 2020. Podle stratégů ještě mají kam růst  
05.07.2026
13:18Investiční výhled na druhé pololetí: Volby vrátí na scénu politická rizika  
9:13Víkendář: AI má jiný investiční cyklus, než předchozí technologie
04.07.2026
12:05Investiční výhled na druhé pololetí: Nárůst inflace i fiskální podpory  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč