Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Czech Coal kvůli velkému zájmu připraven prodávat hnědé uhlí v průběžných aukcích

Czech Coal kvůli velkému zájmu připraven prodávat hnědé uhlí v průběžných aukcích

20.3.2009 12:36
Autor: 

Následuje kompletní znění tiskové zprávy společnosti Czech Coal:

Skupina Czech Coal je prostřednictvím jedné ze svých těžebních společností, Litvínovské uhelné a.s., připravena nabídnout další tříděné mostecké hnědé uhlí. S ohledem na situaci na trhu byly ve spolupráci s Českomoravskou komoditní burzou Kladno připraveny tzv. průběžné aukce tříděného uhlí, díky jimž bude možné zareagovat na zvýšenou aktuální poptávku a pokrýt ji případnými přebytky tříděného uhlí z produkce Litvínovské uhelné a.s. Zahájeny budou 25. března 2009 zveřejněním nabídky na měsíc duben. Další podrobné informace najdou zájemci od tohoto data na webových stránkách Českomoravské komoditní burzy Kladno.
 
Tříděné uhlí na následující měsíc bude do průběžných aukcí nabízeno vždy od 25. kalendářního dne předchozího měsíce, nebo první pracovní den po tomto dni, pokud připadne na den pracovního volna či klidu. Tento obchodní model zajišťuje transparentnost nákupu a rovné podmínky pro všechny účastníky. Objem měsíčně nabízeného uhlí bude odpovídat volným kapacitám těžební společnosti a cena nabízených druhů (kostka, ořech 1 a ořech 2) poptávce na trhu. V souvislosti s tím bude k 31. 3. 2009 ukončen přímý prodej tříděného uhlí v Úpravně uhlí Komořany.

Průběžné aukce navazují na aukci na dodávku tříděného uhlí těženého v období od 1. 4. 2009 do 31. 3. 2013, která byla vyhlášena v listopadu loňského roku. Skupina Czech Coal v ní nabídla tři druhy paliva (kostka, ořech 1 a ořech 2) v celkovém objemu 1,6 miliónu tun uhlí. Stanovená cena představovala meziroční nárůst o 3-5 procent. Čtyřletý časový horizont byl zvolen proto, aby jednotliví prodejci mosteckého tříděného uhlí měli garantovány dodávky paliva v požadované struktuře po dobu, než bude ukončena jeho výroba. Do aukce, kterou realizovala nezávislá aukční kancelář FIN-servis, a.s., se přihlásilo 15 zájemců. S 8 úspěšnými byly podepsány smlouvy.
 
Důvodem aukcí na tříděné uhlí je předpokládané omezení těžby v lokalitě ČSA (Litvínovská uhelná a.s.) kvůli dosud platným územním limitům. Po roce 2012 tu těžba klesne ze stávajících 5,2 miliónu tun na 2,5 miliónu tun ročně. Pokud nedojde k racionálnímu přehodnocení pohledu na využití hnědého uhlí za limity, bude těžba v této lokalitě po roce 2021 přerušena. V případě, že limity budou s ohledem na energetické potřeby státu zrušeny, je skupina Czech Coal nadále připravena investovat do projektu zpřístupnění zásob této domácí energetické suroviny strategického významu 22 miliard korun. Za limity se nachází 750 miliónů tun kvalitního hnědého uhlí.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů