Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Topolánek: Pokud vláda zítra nedostane důvěru, chceme volby již v létě

Topolánek: Pokud vláda zítra nedostane důvěru, chceme volby již v létě

23.03.2009 16:53
Autor: Redakce, Patria.cz

Pokud vláda zítra nepřežije hlasování o nedůvěře, bude ODS usilovat o co nejbližší termín voleb, tedy letos v létě. Sdělil to dnes premiér Mirek Topolánek (ODS) v tiskovém prohlášení. "V případě, že vláda zítra nedostane důvěru a nebude možno sestavit nový většinový kabinet bez podpory komunistů, pak ODS jednoznačně podporuje nejrychlejší možnou cestu k předčasným volbám, a to ještě v létě letošního roku," uvedl premiér. Uspořádat volby do sněmovny 5. a 6. června, kdy budou voliči rozhodovat o nové sestavě Evropského parlamentu, se však podle něho už nepodaří.

Podle premiéra ODS nechce žádnou formu úřednické vlády a od prezidenta očekává, že sestavením případné nové vlády opět pověří šéfa nejsilnější strany, tedy jeho. "Bude-li vládě vyslovena nedůvěra, pak očekávám, že prezident nenaruší dosavadní ústavní zvyklosti a pověří předsedu nejsilnější strany sestavením nového kabinetu," uvedl Topolánek. "Nepodaří-li se sestavit většinovou nekomunistickou vládu, pak ODS odmítá přistoupit na nepolitická mimoústavní řešení v podobě úřednické, či polopolitické vlády. Taková vláda nezíská podporu poslanců a poslankyň ODS a pokud by získala důvěru, může se tak stát pouze díky přímé či nepřímé podpoře komunistů," uvedl premiér.

Topolánek však zdůraznil, že věří, že vláda zítra ve sněmovně uspěje. "Jsem přesvědčen, že pokračování této vládní koalice a naplnění těchto dvou cílů má smysl a věřím, že vláda k jejich úspěšné realizaci v úterý získá mandát," uvedl v tiskovém prohlášení. Hlasování o nedůvěře, které vyvolala ČSSD, prý považuje vzhledem k hospodářské krizi za nezodpovědné. "Jakákoli politická nestabilita jen prohloubí nejistotu a obavy a zhorší vyhlídky na úspěšné překonání důsledků krize," prohlásil mimo jiné Topolánek.

Před hlasováním chce Topolánek žádat o podporu dvě bývalé poslankyně Strany zelených Věru Jakubkovou a Olgu Zubovou, které o víkendu přijaly členství v Demokratické straně zelených. Kdyby je přesvědčil, aby nehlasovaly proti vládě, opozice by asi potřebných 101 hlasů dohromady nedala. "Beru na vědomí i to, že vstoupily do jiného politického subjektu a chci s nimi jednat o toleranci této vlády," uvedl Topolánek. To, co jim mohu nabídnout, je prohlášení vlády, řekl.

Jakubková ČTK sdělila, že ji premiér o schůzku požádal už v pátek, sejít se mají v úterý. "Nevím, co mám očekávat, přijala jsem pozvání," uvedla s tím, že do hlasování neřekne, jak se v klíčovém okamžiku zachová.

Komentovat přístup Vlastimila Tlustého a dalších rebelů ODS Topolánek odmítl, nevyloučil však zcela, že se s nimi setká.

Snahu sesadit vládu dnes odsoudila Hospodářská komora, jde podle ní o krok vedoucí k destabilizaci politické scény i hospodářské sféry. "Případný pád současné vlády by v žádném případě k řešení vážného stavu českého hospodářství nenapomohl, naopak by se zcela určitě zhoršilo vnímání České republiky z pohledu zahraničních investorů jako více rizikové a nestabilní země," uvedl prezident komory Petr Kužel.

(Zdroj: Tiskové prohlášení předsedy ODS, ČTK)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.06.2026
22:01Micron dnes vévodil zámořskému trhu  
17:23Otázkou není, zda Čína Spojené státy v umělé inteligenci dohání…
15:28Fondy mohou z akcií stáhnout 165 miliard dolarů. Peníze zamíří do dluhopisů  
13:42Dolar posílil na 13měsíční maximum
12:43EK: Cloud od Amazonu a Microsoftu by měl podléhat přísnějším pravidlům
12:18Micron doručil nekompromisní výsledky, nedostatek pamětí může trvat roky  
12:09Zisk řetězce H&M zaostal za odhady, nižší zásoby nemohly uspokojit poptávku
11:14Micron nasměroval trhy vzhůru, data do obchodování spíše nepromluví  
10:45Medvědi získávají převahu? Bitcoin pod tlakem kvůli páteční expiraci opcí
10:23Banka CREDITAS a.s.: Oznámení o druhé výplatě úrokového výnosu a předčasném splacení jistiny
9:07Výsledky KARO Leather: Rekordní EBITDA v sezónně slabém 1Q a zpětný odkup akcií
8:56Kofola bez dividendy, Micron překvapil trhy a Patria nabízí tři nová korunově zajištěná ETF  
8:55Rozbřesk: Úleva v Hormuzu. Ceny energií klesají a s tím i hlavní inflační riziko
8:45J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Čtvrtletní zpráva investorům Q1 2026
8:37Patria Finance a ČSOB rozšiřují nabídku korunově zajištěných ETF. Nově americké, evropské i technologické akcie bez měnového rizika
6:25Nová éra americké monetární politiky a Volckerův příklad pro Warshe
24.06.2026
22:01Wall Street zavřela smíšeně. Dow Jones atakoval svá historická maxima  
17:14Hodnota akcií SpaceX a konečný cíl jménem Mars
15:20SK Hynix chce z AI boomu vytěžit maximum, v USA cílí na 30 miliard dolarů
14:05WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university