Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Poslanecká sněmovna dnes bude hlasovat o nedůvěře vládě

Poslanecká sněmovna dnes bude hlasovat o nedůvěře vládě

24.03.2009 11:12
Autor: Redakce, Patria.cz

Poslanecká sněmovna se dnes ve 14:00 sejde k hlasování o vyslovení nedůvěry vládě. Hlasování bude veřejné a bude probíhat po jménech - každý poslanec musí vstát a nahlas říct, zda je pro návrh, proti návrhu, nebo se zdržuje hlasování.

Ještě před hlasováním ale zřejmě opozice vystoupí s kritikou kabinetu. Premiér a ministři naopak mohou svou politiku hájit. Pro vyslovení nedůvěry vládě je třeba nejméně 101 hlasů bez ohledu na to, kolik z celkem 200 poslanců bude hlasovat. Vládní koalice si tudíž může dovolit i absence svých poslanců, jelikož by to na výsledek vliv nemělo.

Jde již o pátý pokus opozice vládu svrhnout, tentokrát však má podle komentátorů kabinet ke svému pádu nejblíže. Je zde totiž riziko, že by se k 97 hlasům poslanců ČSSD a KSČM mohl připojit rebelující poslanec ODS Vlastimil Tlustý spolu s Janem Schwippelem a Jurajem Ranincem (oba ODS). Pokud by všichni tři hlasovali pro návrh, stačilo by opozici na svou stranu získat jen ještě jednoho váhavého poslance či poslankyni. Těmi by mohly být například poslankyně Olga Zubová a Věra Jakubková, které nedávno Strana zelených vyloučila ze svých řad. Jasně se k tématu nevyjádřil ani poslanec Ludvík Hovorka (KDU-ČSL), který čeká, jak se premiér vyjádří k jeho výhradám k reformním opatřením ve zdravotnictví. Otazník nicméně visí i nad hlasováním trojice bývalých sociálních demokratů Petra Wolfa, Evžena Snítilého a Miloše Melčáka.

Pokud by se opozici podařilo vládě nedůvěru vyslovit, musí kabinet podat demisi a prezident ji musí přijmout. Vláda by nicméně mohla fungovat do doby, než prezident jmenuje kabinet nový, v čemž ho neomezuje žádná časová lhůta. ČSSD signalizovala, že by současnou vládu nechala u moci do konce českého předsednictví v EU, požadovala by přitom však na výměně ministrů vnitra a spravedlnosti Ivana Langera a Jiřího Pospíšila (oba ODS) a na pozastavení privatizací státního majetku.

Topolánek včera odmítl variantu úřednické vlády a uvedl, že očekává, že pokud vláda hlasování o nedůvěře nepřežije, jmenuje jej prezident sestavením vlády nové. V případě, že nebude možno sestavit nový většinový kabinet bez podpory komunistů, pak ODS jednoznačně podporuje nejrychlejší možnou cestu k předčasným volbám, a to ještě v létě letošního roku, uvedl včera premiér.

Pád vlády během předsednictví země v EU by byl ojedinělým jevem. Za posledních deset let nedošlo k rozsáhlejší obměně nebo demisi vlády u žádné předsednické země EU. Jednotliví ministři se vystřídali ve Francii, Německu či Británii, celá vláda se vystřídala pouze v případě Itálie roku 1996 a v Dánsku o tři roky dříve.


Váš názor
  •  
    24.03.2009 13:47

    Oč jde ? Z vystoupení pana Fidela CHáveze Paroubka jde přeci o jediné - získat moc ,zase začít sekat státní dluh a ze společné kasy rozdávat vyvoleným . Víte jak trpí , když vidí v televizi TOPOLA vedle MERKY , SARKOZE , BAROSE a on stále jen se svou Petruš. Volby mezi svými ovcemi v ČSSD již vyhrál, když ve volbách porazil největšího konkurenta pana nikoho. Možná už má schváleno i vnitrostranické opatření , že může být předsedou této strany již navždy. Je to prostě člověk trpící tím , že není středem pozornosti. Proto vážení, nesmíme dopustit , aby se mu to po volbách povedlo. Co by následovalo vidíme v kraji Středočeském. Škoda že ten Macek nepřitlačil!!!. Dal bych 10 000,-Kč
    karel
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data