Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Španělsko má jako první v eurozóně deflaci; znárodnilo první banku

Španělsko má jako první v eurozóně deflaci; znárodnilo první banku

30.3.2009 15:09
Autor: Redakce, Patria.cz

Španělsko se dnes stalo první zemí eurozóny, která vykázala negativní vývoj cenové hladiny. Podle předběžných dat španělského statistického úřadu (INE) spotřebitelské ceny harmonizované s eurozónou v březnu meziročně klesly o 0,1 % po 0,7% nárůstu v únoru. Jde přitom o první pokles spotřebitelských cen od roku 1961, kdy INE začala tyto údaje sledovat. Analytici přitom čekali naopak nárůst cen, a to zhruba o 0,4 %.

"Výrazné oslabení inflace jsme zaznamenali i u jiných zemí, např. Irska, které trpí masívním ekonomickým šokem a potřebou obnovit konkurenceschopnost po desetiletí trvajícím boomu domácí poptávky," uvedl analytik BNP Paribas (30,12 EUR, -6,60%) Eoin O´Callaghan. Vzhledem k dezinflaci ve Španělsku podle něj pravděpodobně dojde k negativnímu překvapení u dat o inflaci eurozóny, která mají být zveřejněna zítra. Konsensuální odhad je 0,7% nárůst, BNP Paribas odhadla 0,6 %, nicméně uvedla, že je zde nyní riziko nárůstu jen o 0,5 %.

Co se týče Španělska, je zde ekonomická situace špatná, a to nejen kvůli ke globální recesi, ale také kvůli kompletnímu kolapsu domácího trhu s bydlením, který byl v posledních pěti letech téměř jediným tahounem ekonomiky. V únoru se realitní trh meziročně propadl o 9 % po lednovém pádu o 10,8 %. Analytici Credit Suisse (21,1 EUR, -6,22%) se domnívají, že korekce na trhu s bydlením ve Španělsku teprve začíná.

Krize na realitním trhu si začíná vybírat svou daň i v bankovním sektoru - Španělsko dnes přikročilo k prvnímu znárodnění banky v zemi v současné finanční krizi. Centrální banka převezme kontrolu nad spořitelnou Caja Castilla la Mancha (CCM) a poskytne jí finanční pomoc s vládní garancí až za devět miliard eur. Španělská vláda se přitom až dosud chlubila, že domácí bankovní systém finanční krize nijak výrazněji nenarušila. Zdůvodňovala to přísnou regulací, která bankám zakazovala investovat do složitých dluhových nástrojů. CCM sice nesrazily komplikované dluhopisy svázané s americkým hypotečním trhem, ale právě krize v domácím realitním sektoru. "Záchrana CCM znamená, že španělský finanční sektor není vůči situaci v zahraničí nijak imunní," uvedla banka Banesto.

Španělská ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku zaznamenala meziroční pokles o 0,7 % a mezikvartální oslabení o 1,0 % po poklesu o 0,3 % ve 3Q, čímž se dostala do první recese od od roku 1993. Země má nejvyšší nezaměstnanost v eurozóně, v lednu vykázala 14,8 % nezaměstnaných, k čemuž se v témže měsíci přiblížilo zatím jen Lotyšsko s 12,3 %.


Váš názor
  •  
    30.3.2009 15:32

    Však ono se to u nás taky ukáže,ještě pár Grosochrenků
    jofre
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů